Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkai skverbiasi į nusikaltėlių smegenis. Igoris Achremovas per analizę surinko 8 balus iš 168 galimų

Igoris Achremovas
Agentūros ELTA nuotr. / Igoris Achremovas
Šaltinis: 15min
0
A A

Psichologai, pritaikę specialią naują mokslinę metodiką, apskaičiavo kartotinio nusikalstamo elgesio riziką. Žurnalistą Vitą Lingį nušovęs buvęs „Vilniaus brigados“ smogikas Igoris Achremovas per analizę surinko 8 balus iš 168 galimų.

Moksliškai apskaičiuota, kad žurnalisto užsakomąją žmogžudystę įvykdžiusio ir už tai jau nuo 1993 metų rudens kalinčio Igorio Achremovo pakartotinio nusikaltimo tikimybė siekia vos 4,76 proc. 

Rizika apskaičiuota pritaikius specialią naujausią „OASys“ sistemos metodiką, pagal kurią nuteistasis surinko tik 8 balus iš 168 galimų. Jei vertinamas asmuo surenka nuo 0 iki 40 balų, jo pakartotinio nusikaltimo rizika vertinama kaip „labai žema“.

7 balai, kurie dabar daro 47 metų I.Achremovą potencialiai dar šiek tiek pavojingu, nuteistajam skirti būtent už visą Lietuvą sukrėtusią žmogžudystę. 8-ojo neigiamo balo I.Achremovas nusipelnė už tai, kad kartą per pastaruosius daugiau nei 18 metų, praleistų už grotų, neleistinai pasikalbėjo su kitu nuteistuoju, buvusiu už sienos. Šis vyro poelgis buvo įvertintas kaip drausmės pažeidimas, tiesa, jokia nuobauda dėl įvykio mažareikšmiškumo už tai jam nebuvo skirta.

8-ojo neigiamo balo I.Achremovas nusipelnė už tai, kad kartą per pastaruosius daugiau nei 18 metų, praleistų už grotų, neleistinai pasikalbėjo su kitu nuteistuoju.

Rezultatas, kurį Vilniaus pataisos namų Psichologinės tarnybos specialistai gavo tarsi įsiskverbę į žudiko smegenis, gali tapti svarbiu argumentu I.Achremovui siekiant anksčiau laiko ištrūkti į laisvę.

Šio garsaus nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos bylą Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas rengiasi nagrinėti jau šį penktadienį.

Tai bus jau 9-asis I.Achremovo bandymas lygtinai išeiti iš pataisos namų anksčiau nei 2018-aisiais, kaip paskirta nuosprendžiu.

Išnarstė nuteistojo charakterį

Tyrimo metu apie I.Achremovą buvo suformuluoti ir atsakyti konkretūs klausimai. Pavyzdžiui, ar jam būdingos kriminalinį elgesį palaikančios nuostatos? Ar jis turi polinkį diskriminuoti kitus dėl rasės, seksualinės orientacijos ir kitų aspektų? Ar apskritai jis turi mąstymo bei elgesio problemų, susijusių su nusikalstamu elgesiu?

Į šiuos ir daugelį panašių klausimų apie I.Achremovą psichologijos specialistai atsakė neigiamai.

Teigiamų atsakymų I.Achremovas sulaukė į priešingo pobūdžio klausimus: Ar jis linkęs bendradarbiauti su jo priežiūrą atliekančiu pataisos įstaigos personalu? Ar supranta kitų teises, savo asmenines pareigas? Ar išreiškia norą būti visuomenės dalimi? Ar yra motyvuotas susidoroti su nusikalstamumu?

Remiantis tyrimo duomenimis, I.Achremovas nelinkęs į savižudybę ar savęs žalojimą, nėra lengvai pažeidžiamas, vykdo įvairius įsipareigojimus, neturi savikontrolės problemų, neplanuoja jokio pabėgimo ar slapstymosi, nėra konfliktiškas, nevartoja narkotikų, nepiktnaudžiauja alkoholiu, neturi neigiamų ryšių su aplinkiniais, sėkmingai vykdo jam taikomas korekcines programas.

Privertė tarpininkauti

Išankstinės laisvės prašančio I.Achremovo pozicijos prieš šio penktadienio teismo posėdį sustiprėjusios ir dėl dar vieno aspekto. Vilniaus pataisos namų administracijos atstovai ne tik parengė teikimą dėl šio nuteistojo lygtinio paleidimo, bet ir vėl sutiko tarpininkauti I.Achremovo naudai svarstant šį prašymą teisme.

Pernai pataisos namų atstovai buvo užėmę kitokią poziciją: atsisakė tarpininkauti dėl I.Achremovo lygtinio paleidimo. Atsisakymą tarpininkauti dėl I.Achremovo lygtinio paleidimo jie motyvavo tuo, kad jis nuteistas už sunkų nusikaltimą ir kad dar liko didelė neatliktos bausmės dalis.

I.Achremovui su gynėjais teko kreiptis į Kalėjimų departamentą (KD), kad šis įpareigotų pataisos namus imtis tarpininko vaidmens. Tačiau KD atstovai atmetė skundą kaip nepagrįstą. Tačiau vos tik I.Achremovas su advokatais skundą dėl KD veiksmų pateikė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, Vilniaus pataisos namai padarė viską, ko prašė pareiškėjas, ir bylinėtis neprireikė.

I.Achremovas dėl jam nesuteikiamo šanso įkvėpti laisvės oro yra kreipęsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre ir laukia savo eilės.

Buvęs B.Dekanidzės parankinis

Už dienraščio „Respublika“ žurnalisto V.Lingio nužudymą, įvykdytą 1993 metų spalio 12 dieną Vilniuje, 1994-ųjų rudenį buvo nuteisti „Vilniaus brigados“ vadeiva B.Dekanidzė ir trys jo parankiniai: I.Achremovas, Viačeslavas Slavickis bei Borisas Bobičenka.

B.Dekanidzei, kuris įvardytas nusikaltimo organizatoriumi ir užsakovu, teismas skyrė išimtinę mirties bausmę, ji buvo įvykdyta.

Mirtinus šūvius į V.Lingį paleidusiam I.Achremovui taip pat skirta mirties bausmė, tačiau tuo pačiu nuosprendžiu ji pakeista į laisvės atėmimą iki gyvos galvos.

2004 metų sausį Vilniaus apygardos teismo sprendimu, nuteistajam laisvės atėmimo bausmė sumažinta iki 25 metų. Remiantis šia nutartimi, į laisvę jis turėtų išeiti 2018 metų spalio 21 dieną.

V.Slavickis ir B.Bobičenka jau seniai laisvėje. Visą 14 metų bausmę atlikęs V.Slavickis emigravo į užsienį, o iš 13 paskirtų metų 12 už grotų praleidęs B.Bobičenka dingo iš pareigūnų akiračio.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min