Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 8d. 06:02

Mokslininkai tirs tikrąjį koronaviruso paplitimą Lietuvoje: atrinkti žmonės sulauks kvietimų duoti kraujo

Palangos J. Basanavičiaus gatvė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Vasara Lietuvoje

Vilniaus universiteto bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai netrukus pradės aiškintis, kokia dalis mūsų šalies gyventojų galėjo persirgti koronavirusu patys to nežinodami. Viliamasi, kad į kvietimą išsitirti greitaisiais COVID-19 testais atsakys bent 7 tūkstančiai žmonių.

Ar žmogus yra užsikrėtęs koronavirusu, parodo molekulinis testas, gebantis aptikti viruso genetinę medžiagą.

Tuo metu jo paplitimą visuomenėje bus siekiama nustatyti serologiniais COVID-19 testais, kurie rodo organizme susidariusius antikūnus. Paprasčiau tariant, tokie testai parodys, koks procentas tiriamų žmonių yra jau persirgęs COVID-19. Šis tyrimas gali pateikti siurprizų, mat dalis koronaviruso nešiotojų nežino, kad serga, nes nejaučia jokių simptomų.

Leidimą tyrimui gaus

Anksčiau planuota, kad populiacijos tyrimas prasidės liepos 10 dieną, tačiau gali būti, kad jo pradžia bent šiek tiek nusikels – Lietuvos bioetikos komitetas (LBK) kol kas nėra išdavęs leidimo vykdyti tokį tyrimą. Tiesa, komiteto atstovai teigia, kad leidimas – tik laiko klausimas.

Kaip 15min pirmadienį teigė LBK vyriausioji specialistė Vilma Lukaševičienė, komiteto biomedicininių tyrimų ekspertų grupė iš esmės pritarė šio tyrimo vykdymui.

„Scanpix“/AP nuotr./Testai, gaminami Pietų Korėjoje
„Scanpix“/AP nuotr./Testai, gaminami Pietų Korėjoje

„Leidimas jam bus išduotas artimiausiu metu, kai tyrėjai pateiks patikslintus dokumentus“, – patikino ji.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai 15min teigė neturintys ką pakomentuoti apie šį tyrimą ir siūlė teirautis institucijų, kurios jį atliks: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC).

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelija Žvirblienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelija Žvirblienė

VVU GMC profesorė Aurelija Žvirblienė 15min pasakojo, kad tyrimas vyks visoje Lietuvoje.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga anksčiau yra sakęs, kad žmonių atranką planuojama atlikti per Registrų centrą.

Planuojama, kad iš tų 20 tūkstančių gal koks trečdalis sutiks dalyvauti populiacijos tyrime.

A.Žvirblienės teigimu, atrinkti tyrimui žmonės turės atspindėti tam tikrą populiacijos pjūvį – jie suskirstyti į amžiaus grupes, atsižvelgiama į gyvenamą vietą.

„Regionai yra parinkti skirtingi, kad atspindėtų Lietuvą. Ir kad atspindėtų vietoves, kur buvo didelis užsikrėtimo skaičius ir kur visai nebuvo atvejų. Epidemiologai sudarė didelį planą, kuris apima visą Lietuvą“, – pasakojo ji.

A.Žvirblienės teigimu, šiame tyrime dalyvaus vyresni nei 18 metų žmonės. Mokslininkė paaiškino, kad norint tirti jaunesnius, reikia atskiro LBK leidimo.

Dėl to, kad atliekant serologinį testą būtinas kraujo paėmimas, nuspręsta jį atlikti gydymo įstaigose.

Pašnekovės žiniomis, tyrimui bus pakviesta apie 20 tūkst. žmonių, jų bus prašoma atvykti į vietos polikliniką.

Viliamasi, kad iš visų pakviestųjų išsitirti sutiks bent 7 tūkstančiai.

„Turbūt ne visi sutiks, nes tai reikš, kad reikia ateiti į polikliniką, reikia duoti kraują (...) Planuojama, kad iš tų 20 tūkstančių gal koks trečdalis sutiks dalyvauti populiacijos tyrime. Jeigu tiek sutiktų, tai manoma, kad tai atspindėtų mūsų Lietuvos populiaciją“, – teigė A.Žvirblienė.

Rezultatas – per dešimt minučių

Pašnekovės teigimu, tyrimui bus panaudoti vadinamieji greitieji testai, nes juos naudojant atsakymo ilgai laukti netenka ir nereikia imti veninio kraujo – pakanka kapiliarinio, iš piršto.

„Manau, kad žmogus tiesiog palauks ir sužinos“, – paklausta, kada besitiriantys galėtų tikėtis atsakymų, teigė A.Žvirblienė.

Anot jos, greitojo testo rezultatas būna aiškus po maždaug dešimties minučių.

Kvietimus išsitirti gyventojai greičiausiai gaus paštu – bent jau taip buvo planuojama anksčiau.

Pasak pašnekovės, kvietimus išsitirti gyventojai greičiausiai gaus paštu – bent jau taip buvo planuojama anksčiau.

Ji negalėjo pasakyti, ar jau žinomos pavardės tų, kurie bus kviečiami dalyvauti tyrime – to ir kitų dalykų ji siūlė teirautis LSMU atstovų, tačiau šio universiteto profesorius, minėto projekto vadovas Mindaugas Stankūnas nieko pasakoti nenorėjo, kol žalios šviesos tyrimui neuždegė LBK bei ministras A.Veryga.

Jis tik patikino, kad 20 tūkst. žmonių ištirti neplanuojama, tačiau kiek konkrečiai planuojama, kol kas nekonkretizavo. Pasak mokslininko, konkretūs dalykai dėl tyrimo galutinai turėtų paaiškėti šią savaitę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min