Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 10d. 10:44

Mokyklų lauko tualetai netapo atgyvena

Lauko tualetas
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Lauko tualetas

Vilkaviškio rajono valdininkams teks spręsti, ką daryti su 8 kaimų mokyklomis, kurios gali būti uždarytos, nes neatitinka sveikatos saugos reikalavimų. Tokių mokyklų esama ir kituose šalies rajonuose.

Vilkaviškio rajono Vilkupių kaime pradinė mokykla gyvuoja jau ne vieną dešimtmetį, tačiau joje iki šiol nėra šiuolaikinių komunalinių patogumų – vandentiekio ir kanalizacijos. Prispirti reikalo mokinukai net per didžiausius šalčius priversti bėgti į dviejų vietų tupyklą, o rankas plauna mokyklos virtuvėlėje apšilusiu vandeniu. Jis semiamas kibiru iš mokyklos kieme esančio šulinio.

Pasirūpins bendruomenė

„Verčiamės, kaip galime, – LŽ sakė jau 27 metus Vilkupių pradinėje mokykloje mokytojaujanti Onutė Petrulytė. – Sklando gandų, kad mūsų mokyklą norima uždaryti, bet kaimo gyventojai su tuo nesutinka. Juoba kad ir mokinukų nemažėja. Šiuo metu aš ir kolegė mokome 12 šio bei aplinkinių kaimų vaikų. Kitąmet jų turėtų būti tiek pat, o vėliau – net padaugėti.“

Bandydama išsaugoti mokyklą, kaimo bendruomenė pernai pakeitė mokyklos langus, lauko duris, šiemet žada remontuoti grindis. „Ir vandentiekį įves, jei tik to reikės mokyklai išsaugoti“, – kalbėjo O.Petrulytė.

Yra ir daugiau

Panašiai gyvena ir nedidelė Stirniškių mokyklėlė. Kaimo mokyklų, kurių mokiniai per pertraukas priversti bėgioti į lauko tualetus, rajone yra net aštuonios. Dvi – Alksnėnuose ir Pašeimeniuose – šildomos krosnimis.

Tai užfiksavo mokyklų atitikimą higienos reikalavimams tikrinę Marijampolės apskrities visuomenės sveikatos centro specialistai. Jie priekaištų turėjo ir kitoms mokykloms, nes ne visų mokyklų teritorijos yra aptvertos ar apželdintos gyvatvorėmis, klasėse netvarkingos apšvietimo sistemos, prie sporto salių nėra atskirų persirengimo kambarių mergaitėms ir berniukams, ne visur yra dušai ir tualetai.

Vilkaviškio rajonas – ne vienintelis Lietuvoje, kurio kaimo mokyklų mokinukai, reikalo prispirti, priversti šalti uodegas. Taip yra ir kai kuriose Šalčininkų, Kelmės, Lazdijų rajonų mokyklose.

Nebus mokyklų – neliks bėdų

„Imtis drastiškų priemonių iškart uždaryti mokyklą dėl to, kad joje yra tik lauko tualetas, kol kas neketiname. Tačiau norime apie tai priminti vadovams“, – LŽ sakė Marijampolės apskrities visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Daiva Klimavičienė. Mokyklų vadovams nurodyta per 3 mėnesius susitvarkyti.

Tačiau LŽ kalbinti mokyklų ir Vilkaviškio rajono vadovai abejojo, ar jie pajėgūs per tokį trumpą laiką iš esmės pakeisti situaciją. Kai kurių kaimo mokyklų gali ir nebelikti. Anot Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjos Almos Finagejevienės, tai numatyta rajono mokyklų pertvarkos plane. Vilkupių mokyklą numatyta uždaryti šiemet, dėl kitų savivaldybės taryba turėtų apsispręsti šią žiemą.

„Dabar tiksliname, kiek mokinių ateis į šias nedideles kaimų mokyklėles kitų mokslo metų pradžioje. Tuomet siūlysime kai kurias uždaryti. Žinant, kad po metų ar kitų mokykla bus uždaryta, tiesti vandentiekį ir kanalizaciją būtų tik lėšų švaistymas“, – aiškino A.Finagejevienė.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:11
01:50
09:16

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min