Dabar populiaru
Publikuota: 2013 kovo 26d. 13:05

Mokyklų pertvarka Šiauliuose: mokinius ir mokytojus sugrūs kaip silkes statinėje

Moksleiviai
VDU nuotr. / Moksleiviai

Pirmadienį vykusiame Trišalės tarybos posėdyje pagrindinis klausimas buvo mokyklų pertvarka Šiaulių mieste, nes jau šią savaitę miesto politikai spręs, ar reorganizuoti likusias tris pradines mokyklas ir, ar didinti mokinių skaičių klasėse ir mokyklose iki maksimumo.

Planas – reorganizuoti mokyklas

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Rimas Marcinkus Trišalės tarybos narius trumpai informavo, kad trys miesto pradinės mokyklos – Centro, Lieporių ir „Saulės“ – neatitinka mokyklos tinklo pertvarkos 2012–2015 metų plano pagrindinių rodiklių, tad ketvirtadienį vyksiančiam miesto Tarybos posėdžiui pateikti projektai šias mokyklas reorganizuoti – sujungti (atitinkamai) su Vinco Kudirkos, Gegužių ir „Romuvos“ progimnazijomis.

Išsamiau Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojas pristatė kito sprendimo projektą – dėl priešmokyklinio ugdymo grupių, klasių skaičiaus ir mokinių skaičiaus vidurkio nustatymo mokyklose kitiems mokslo metams.

Klasių skaičių esą siūloma nustatyti pagal mokyklų aptarnaujamose teritorijose gyvenančių vaikų skaičių, mokyklose esančių mokinių skaičių ir progimnazijų aštuntokų besiruošiančių tęsti mokymąsi asocijuotose gimnazijose skaičių.

Optimalios klasės ir mokyklos

Pasak R. Marcinkaus, priešmokyklinio ugdymo grupėse vidutiniškai yra po 14,6 vaiko, kai turėtų būti 20, o 1–4 klasėse – 21,4, nors reikia, kad būtų 22 mokiniai. 4–8 ir 9–12 klasėse rekomenduojamų mokinių skaičiai yra žymiai didesni, nei turi būti – atitinkamai 27,4 ir 28,9 (gimnazinėse klasėse – 27,5). Tad esą akivaizdu, kad priešmokyklinio ugdymo grupės ir 1–4 klasės esančios neoptimalios, juolab ateityje jose dar labiau mažės mokinių skaičius.

Todėl Tarybos posėdžiui ir pateikti keli miesto mokyklų klasių komplektavimo variantai, kurių esmė, kad kitais mokslo metais gali būti suformuotos optimalios 46 pirmokų, 38 penktokų ir 45 devintokų (kartu su gimnazinėmis) klasės.

Tačiau, išskyrus pirmokus, dėl aukštesniųjų klasių komplektavimo problemų nekyla, nes mokiniai daugiausiai pereina į asocijuotas mokyklas.

Ar 2013–2014 mokslo metais klasės bus optimalios, priklausys nuo politikų sprendimo, reorganizuoti ar nereorganizuoti pradines mokyklas. Sprendimo projekto rengėjai todėl ir esą paruošę keletą klasių komplektavimo variantų – pasiruošę bet kokiam sprendimui.

Perpildytos ir prestižinės mokyklos

Trišalės tarybos nariai domėjosi, kodėl mokyklos vertinamos tik pagal vieną rodiklį – mažiausią leistiną mokinių skaičių mokyklose, o nekreipiamas dėmesys į perpildytas mokyklas. Švietimo skyriaus vedėjas atsakė, kad tokios mokyklos esą dirbančios pagal parengtas mokinių skaičiaus mažinimo programas, todėl mokinių skaičius jose turėtų mažėti ir po 2015 metų natūraliai – baigiant mokyklas.

Kitas tarybai rūpėjęs klausimas – kodėl nesudaryta Šiaulių mieste gyvenančių vaikų centralizuota duomenų bazė – liko be atsakymo. Nors taip būtų buvę galima galų gale patvirtinti ir paneigti mieste sklandančias kalbas, kad prie Savivaldybės deklaravusieji savo gyvenamąją vietą stengiasi, jog jų vaikai būtinai patektų į vadinamąsias prestižines mokyklų „triadas“: Centro pradinė–„Juventos“ progimnazija–Juliaus Janonio gimnazija ir „Saulės“ pradinė–„Romuvos“ progimnazija–„Romuvos“ gimnazija.

Diskusijoje daug dėmesio skirta ir neva ydingoms asocijuotų mokyklų sutartims, nors kartu buvo pripažįstama, kad šios sutartys yra tik formalios.

Pertvarkos idėja – sugrūsti

Esminį klausimą Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojui pateikė Trišalės tarybos narė, Šiaulių profesinių sąjungų susivienijimo vadovė Rasa Jasmontienė. Ji klausė, ar pirminė mokyklų pertvarkos, optimizavimo idėja netapo iškreipta, nes buvo norima pertvarka pagerinti mokymo ir mokymosi sąlygas: padaryti mažesnes klases, skirti mokyklų patalpas naujiems kabinetams, poilsio kambariams įrengti.

„O dabar ši idėja išvirto į priešingą – sugrūsti visus, kad būtų sutaupyta Savivaldybės pinigų“, – sakė R. Jasmontienė.

Į tai Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojas R. Marcinkus atsakė, kad buvęs ir toks politikų siūlymas: nustatyti naują kriterijų – kiek mokyklos gali sutalpinti mokinių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min