Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Muitinė ragina nepamiršti pasirūpinti leidimais egzotiniams suvenyrams

Koralas
Muitinės departamento nuotr. / Koralas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vasaros pradžioje Vilniaus oro uosto muitinės pareigūnai sulaikė keturis koralus, kurie buvo įvežti pažeidžiant Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos (CITES) konvenciją. Šiomis dienomis gauta Gamtos tyrimo centro išvada patvirtino, kad koralai priklauso retai Acropora koralų genčiai bei Scleractinia rūšiai. Be leidimų koralus gabenusiam piliečiui gresia bauda iki 10 tūkst. litų ir koralų konfiskavimas.

Koralus į šalį įvežęs mokslininkas tikino, kad apie draudimus nieko nežinojo, o koralų pavyzdžius pats surinko po audros Ramiojo vandenyno Koko paplūdimyje. Grįždamas iš ekspedicijų jis visuomet stengiasi atsivežti metrikuotų mineralų ir uolienų pavyzdžių, teigiama išplatintame pranešime.

Dėl savo neįprastos išvaizdos ir spalvų daugelis koralų tapo mėgstamais keliautojų suvenyrais. Tačiau jei kiekvienas keliautojas iš tropinių kraštų parsivežtų bent po vieną koralo nuolaužą, daugelis gražiausių koralinių rifų netrukus išnyktų.

Pasak muitinės pareigūnų, keliautojai nepelnytai piktinasi, kai sulaikomi jų vežami egzotiniai suvenyrai, kurių įsigijimas prieštarauja CITES konvencijai. Vienas pagrindinių šios konvencijos principų – mažinti egzotinių gyvūnų bei augalų įsigijimo poreikį, o dingus poreikiui, nebus ir pasiūlos. Tokiu būdu užkertamas kelias retų gyvūnų bei augalų rūšių naikinimui.

Prasidėjus atostogų sezonui, vis daugėja keliautojų, norinčių iš tolimų šalių parsivežti egzotiškų suvenyrų. Muitinės departamentas primena, kad turintiems tokių ketinimų, pirmiausiai būtina susipažinti su CITES konvencijos nuostatomis bei 2002 m. Lietuvoje įsigaliojusiomis Prekybos laukiniais gyvūnais taisyklėmis, kurias galima rasti Lietuvos muitinės interneto svetainėje www.cust.lt. Šios taisyklės reglamentuoja laukinių gyvūnų, jų dalių ar produktų, gautų iš laukinių gyvūnų pardavimą, pirkimą, taip pat įvežimą į Lietuvos teritoriją, išvežimą iš jos ar gabenimą tranzitu, prekybos leidimų išdavimą ir jų kontrolės tvarką. Šių taisyklių reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, esantiems Lietuvos Respublikos teritorijoje.

Taisyklėse taip pat išvardinti leidimai, kuriuos privaloma pateikti muitinės įstaigai: vienkartinis CITES leidimas gyvūnų importui ir eksportui bei vienkartinis leidimas įvežti gyvūnus į Lietuvos Respubliką arba išvežti iš jos. Keliautojai, ketinantys įsigyti egzotiškų suvenyrų, pagamintų iš laukinių gyvūnų, augalų ar jų dalių, dar prieš išvykdami į kelionę tokių leidimų turi kreiptis į Valstybinę aplinkos apsaugos agentūrą.

Importo/eksporto leidimų pateikti nereikia, kai asmuo įveža į Lietuvos Respubliką ar iš jos išveža:
eršketinių žuvų ikrų – ne daugiau kaip po 125 gramus vienam asmeniui;
barškučių iš kaktusų – ne daugiau kaip po tris vienetus vienam asmeniui;
krokodilų negyvų apdorotų egzempliorių (neskaičiuojant mėsos ir medžioklės trofėjų) – ne daugiau kaip keturis vienam asmeniui;
didžiosios strombidės kriauklių – ne daugiau kaip tris vienam asmeniui;
paprastųjų jūros arkliukų – ne daugiau kaip keturis negyvus egzempliorius vienam asmeniui;
tridaknų kriauklių – ne daugiau kaip tris egzempliorius vienam asmeniui, o bendras svoris turi neviršyti trijų kilogramų; egzempliorius gali būti viena sveika kriauklė (geldelė) arba dvi sutampančios vieno moliusko geldelės.

Su CITES konvencijos saugomais gyvūnų ir augalų pavyzdžiais galima susipažinti ir Vilniaus oro uoste įrengtame muitinės stende.

 

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min