Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Parlamentarai ne juokais susikibo dėl dirbtinio apvaisinimo

Šiaurės Dakota tapo pirmąja Amerikos valstija, pradėjusia įstatymo, kuriuo nustatoma, kad žmogaus „asmenybė“ prasideda nuo apvaisinimo momento, priėmimo procesą.
Photos.com / Nauja gyvybė
Šaltinis: 15min
0
A A

Dirbtinio apvaisinimo reglamentavimo ketvirtadienį ėmęsi parlamentarai nusprendė svarstyti kompromisinį Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą, leidžiantį sukurti iki dešimties embrionų ir juos šaldyti. Diskutuojant dėl šio teisės akto parlamentarai pasidalijo į dvi stovyklas, kai kurie jų nesuvaldė liežuvio.

Seimo nariai atmetė parlamentaro Algio Čapliko įregistruotą alternatyvų teisės akto projektą, kuris būtų leidęs užšaldyti neribotą skaičių embrionų bei lytinių ląstelių donorystę. Už tai, kad itin liberalų reglamentavimą numatęs A.Čapliko teisės akto projektas būtų atmestas, balsavo 57, prieš – 29, susilaikė 13 tautos išrinktųjų.

Diskutuojant dėl to, kurį – konservatyvų ar liberalų – kelią rinktis, reglamentuojant dirbtinį apvaisinimą, parlamento posėdžių salėje liejosi emocijos.

Konservatoriui Rimantui Jonui Dagiui pareiškus, kad niekas nepaneigs, jog gyvybė užsimezga susijungus dviem chromosomoms, neišlaikė „prisikėlietis“ Arūnas Valinskas. „Atkreipkite dėmesį, kaip Dagys apibūdino, kaip užsimezga gyvybė: kai susijungia dvi chromosomos. Jeigu jis iš dviejų chromosomų išsiritęs, toks jo proto lygis ir yra“, – pareiškė A.Valinskas.

Posėdžiui pirmininkavusi „darbietė“ Virginija Baltraitienė R.J.Dagiui neleido atsakyti į šią repliką ir pasiūlė dėl to kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

Prabilo apie abortų uždraudimą

Už konservatyvų dirbtinio apvaisinimo reglamentavimą agitavęs  Valentinas Stundys parlamentarams aiškino, kad žmogaus gyvybė yra šventa nuo pradėjimo. 

„Suprantame, kad pažangos ir modernumo vardan šiais laikais bandoma pasenusiomis vadinti tradicines dorybes, bandoma pakeisti vertybių hierarchiją. Tačiau tai yra esminis požiūris į gyvybės paslapties klausimą. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija nepritaria tokiam projektui, kuris įteisina perteklinių embrionų kūrimą terminui, po kurio jie bus nužudomi“, – kalbėjo jis. Anot V.Stundžio, frakcija pasisako už tai, kad būtų leidžiama sukurti ne daugiau 3 embrionų – tiek, kiek vienu metu galima perkelti į moters gimdą.

„Tvarkietis“ Algimantas Dumbrava liberalų dirbtinio apvaisinimo reglamentavimo būdą palaikančius kolegas bandė priversti apsigalvoti cituodamas knygą „Katalikų bažnyčios mokymas“, kurioje teigiama, kad niekas negali duoti leidimo žudyti žmogų – embrioną, vaiką, suaugusįjį ar senuką. „Po šio įstatymo priėmimo turės sekti abortų draudimas“, – pareiškė jis.

„Reikia leisti žmonėms pasirinkti“

Liberalcentristas Algis Čaplikas atkreipė dėmesį, kad dabar dirbtinį apvaisinimą reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymas, priimtas 1999 metais – konservatorių valdymo laikotarpiu. „Ši tvarka yra labai liberali, taigi konservatorių Vyriausybė leido, kad ji būtų liberali. Tai kas čia yra? Bandymas daryti politiką“, – samprotavo jis.

A.Čaplikas taip pat priminė, kad už tokį nevaisingumo gydymo būdą sugalvojusiam gydytojui yra suteikta Nobelio premija.

„Nejau pasaulyje yra dvi katalikų bažnyčios? Katalikiškoje Austrijoje tai įteisinta, Prancūzijoje – taip pat. Tai ką jūs čia vaidinate? Estai pamatė prastą demografinę padėtį, įteisino apvaisinimą, skyrė tam pinigų, ir ją pagerino. Kokių jums pavyzdžių reikia? Kitų šalių patirtis? Viskas įteisinta be išlygų“, – kalbėjo jis.

A.Čaplikas pabrėžė, kad parlamentarai neturi teisės šeimoms nurodinėti, ką jos turi daryti. Anot jo, Pagalbinio apvaisinimo įstatymas kaip tik suteikia žmonėms pasirinkimo teisę. „Nemanau, ar jūs, ar dar kažkas šeimoms gali pasakyti, ką jiems daryti, ne Rimantas Dagys jiems pasakys. Pats aršiausias katalikas kartais būna tas, kuris prieš tai buvo aršiausas ateistas. Paradoksas“, – dėstė jis.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė pareiškė: „Noriu jums priminti, kad  Jėzus Kristus irgi gimė po dirbtinio apvaisinimo.“

Ji teigė gerbianti konservatorių ideologines nuostatas, tačiau ragino jų neprimesti visiems visuomenės nariams. „Leiskime pasirinkti. Tie, kuriems jų įsitikinimai neleis rinktis embrionų šaldymo, to nedarys, jie galbūt rinksis visas procedūras. Gyvybės saugotojų grupė siūlo leisti šaldyti tik kiaušialąstes, tačiau tai rizikingas būdas, kuris padidina apsigimimų tikimybę“, – pabrėžė parlamentarė.

Darbo partijos frakcijoje dirbanti Dangutė Mikutienė aiškino, kad negerai, jog užšaldytus ir nepanaudotus embrionus reikės sunaikinti. Ji tikino, kad šis būdas duoda nedaug naudos, esą iš 60 užšaldytų embrionų gimsta 2 vaikai.

„Sveikatos priežiūros paslauga  – ne kirpyklos paslauga. Atsakomybę už paslaugą neša gydytojas“, – pabrėžė ji. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min