Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 15d. 12:44 , Atnaujinta: 2021 birželio 15d. 13:32

Generalinė prokurorė apie M.Puidoko kratą: galbūt drabužiai buvo suplėšyti

Mindaugas Puidokas ir Nida Grunskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Mindaugas Puidokas ir Nida Grunskienė
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė antradienį Seime pranešė, kad ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Seimo narį Matą Maldeikį perima Generalinė prokuratūra. Anot prokurorės, tyrimui vadovaujantis prokuroras nebuvo davęs leidimo naudoti prievartą M.Puidoko atžvilgiu, tačiau ar jėga panaudota proporcingai, atsakys tyrimas.

Prokurorė į Seimą buvo iškviesta po praėjusią savaitę įvykusios kratos parlamentaro M.Puidoko kabinete.

Po jos Seimo narys skundėsi buvęs užpultas, o jo drabužiai – suplėšyti. Paaiškinimus dėl to praėjusį ketvirtadienį bandė pateikti prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas, tačiau parlamentarų atsakymai netenkino.

N.Grunskienė antradienį Seime paskelbė, kad tyrimą perėmė Generalinė prokuratūra.

Komentuodama tai STT atstovė Renata Keblienė 15min teigė, jog tarnyba tokį žingsnį vertina teigiamai.

„Tikimės, kad toks sprendimas išsklaidys bet kokias galimas abejones ir leis tyrimą atlikti tinkamiausiu būdu“, – sakė ji.

Prokuroras leidimo nedavė

Kalbėdama Seime N.Grunskienė taip pat sakė, kad prokuratūroje buvo atliktas vidinis tyrimas, kurio metu išsiaiškinta, jog tyrimui vadovaujantis prokuroras nebuvo davęs nurodymo taikyti Seimo nario atžvilgiu prievartą.

Anot N.Grunskienės, prokuroras kratoje nedalyvavo – ją atliko STT pareigūnai, o dabar tarnyboje atliekamas vidinis tyrimas dėl STT pareigūnų veiksmų nėra baigtas, jį privaloma atlikti per 30 dienų.

Kalbėdama Seimo nariams ji pabrėžė, kad STT pareigūnai, vykdę kratą, yra labai aukštos kvalifikacijos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas

Šiuo metu, anot jos, apklausiami kratoje dalyvavę asmenys, nustatinėjamos faktinės aplinkybės.

Generalinė prokurorė pabrėžė, kad M.Puidoko advokatas tyrėjams yra pateikęs kratos vaizdo įrašą.

„Su įrašu esu susipažinusi“, – sakė ji, bet ką jame matė, nekomentavo.

Asmens krata nebuvo sankcionuota, bet to nereikėjo

Asmens krata, anot jos, nebuvo sankcionuota, buvo sankcionuota tik kabineto krata.

Tačiau, anot jos, Baudžiamojo proceso kodeksas leidžia atlikti asmens kratą, jei asmuo atsisako pateikti tyrimui reikšmingus daiktus ir jei jie yra prie jo.

„Tam atskira teismo nutartis nėra reikalinga“, – pabrėžė ji.

STT atstovė R.Keblienė, komentuodama tarnybos pareigūnų sprendimą atlikti asmens kratą, 15min antradienį sakė, kad dėl procesinio veiksmo atlikimo taktikos sprendimą priima išskirtinai pareigūnai, atliekantys tą procesinį veiksmą.

„Pareigūnai, priimdami sprendimą dėl asmens kratos, įvertina visas aplinkybes, asmenų, dalyvaujančių kratoje, elgesį, daiktų svarbą tyrimui, duomenų praradimo ir sunaikinimo rizikas“, – pabrėžė ji.

Prokurorė Seime pabrėžė, kad krata buvo teisėta, o Seimo narys pasipriešino teisėtiems pareigūnų reikalavimams. Tačiau ar STT veiksmai buvo proporcingi, atsakys vidinis STT tyrimas.

Vertins, ar jėga panaudota proporcingai

Darbo partijos frakcijoje dirbantis Andrius Mazuronis priminė N.Grunskienės pavaduotojo praėjusį ketvirtadienį Seime pasakytus žodžius, kad ši krata suformuos praktiką, kaip fizinė jėga gali būti naudojama prieš Seimo narius.

„Čia cituoju pažodžiui praktiškai nieko nepridėjęs“, – sakė jis.

N.Grunskienė atsakė, kad teisminė praktika, kaip nurodė pavaduotojas, yra normalus dalykas teisinėje valstybėje.

Prokurorės teigimu, toks atvejis Seime yra pirmas, todėl būtų gerai, kad būtų įvertinta, ar jėga panaudota proporcingai.

Atsakydama „darbiečiui“ Artūrui Skardžiui, kuris priminė suplėšytus M.Puidoko drabužius, M.Grunskienė sakė, kad tyrimas nustatys, ar M.Puidokas patyrė kokius nors sužalojimus.

Galbūt drabužiai buvo suplėšyti, kadangi reikėjo paimti daiktus, kurie buvo prie Seimo nario.

„Galbūt drabužiai buvo suplėšyti, kadangi reikėjo paimti daiktus, kurie buvo prie Seimo nario. Aš manau, kad jeigu Seimo narys būtų nesipriešinęs ir pateikęs daiktus, kurių paprašė pareigūnai, manau, kad to, kas įvyko ketvirtadienį, tikrai nebūtų įvykę“, – sakė ji.

Socialdemokratui Algirdui Sysui užkliuvo, kodėl jei M.Puidoko telefonai tyrėjams svarbūs, jis byloje neturi jokio statuso.

„Kiek aš girdžiu, jis šitoje byloje nefigūruoja. Kaip sakant – kaip darbdavys tiktai“, – svarstė parlamentaras.

N.Grunskienė sakė, kad nedraudžiama atlikti kratos pas asmenį, kuris neturi statuso byloje.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas

„Jei tyrimo metu pasireikš kitokios aplinkybės, bus sprendžiamas klausimas“, – pabrėžė ji.

Prie mikrofono Seimo salėje stojo ir pats M.Puidokas. Jis aiškino, kad pareigūnai esą neleido įsitikinti, ar teismo sankcijoje nurodyti būtent jo telefonai.

N.Grunskienė jam atsakė kratoje nedalyvavusi ir to nemačiusi.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teiravosi, ar per kratą nuo M.Puidoko nenukentėjo pareigūnai.

„Pažįstant M.Puidoką, jo aštrumą, aršumą, klausimas, ar nenukentėjo pareigūnai, besipriešinant jam“, – klausė jis ir pridūrė, kad tarp pareigūnų buvo ir moteris.

„Moteris atliekant Seimo nario asmens kratą iš patalpos išėjo, kaip ir kitas asmuo, kuris buvo moteriškos lyties. Ar nukentėjo kiti pareigūnai, aš jums atsakyti negaliu“, – kalbėjo ji.

Seimo narys aktyviai pasipriešino

Anot prokurorės, krata, kuri praėjusį ketvirtadienį vyko Seimo nario M.Puidoko kabinete, vykdyta teismo nutartimi.

Ją leista atlikti siekiant surasti ir paimti dokumentus ir daiktus – taip pat du M.Puidoko telefonus, kurie svarbūs ikiteisminiam tyrimui.

„Seimo narys buvo perspėtas, kad jeigu nepateiks nurodytų mobilaus ryšio aparatų, bus atlikta krata“, – kalbėjo generalinė prokurorė.

Anot jos, M.Puidokas atsisakė atiduoti daiktus, paprašė pakviesti advokatą, kas ir buvo padaryta.

„Seimo nariui aktyviai pasipriešinus pareigūnai daiktus paėmė taikydami prievartinius veiksmus“, – sakė ji.

Sulaikė du įtariamuosius

Praėjusį ketvirtadienį M.Puidokas nustebino visus Seimo salėje pareiškęs, kad jį jo paties kabinete esą užpuolė STT pareigūnai. Anot M.Puidoko, prieš jį buvo smurtaujama.

Vėliau STT pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą, kuriame įtarimai dėl papirkimo ir prekybos poveikiu pareikšti M.Puidoko padėjėjui Kęstučiui Motiečiui ir azartinių lošimų ir lažybų bendrovės „Tete-A-Tete“ savininkui Samoilui Kacui. Jie abu buvo sulaikyti, tačiau vėliau paleisti.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Seimo nario M.Puidoko padėjėjas pasiūlė Seimo nariui M.Maldeikiui 50 tūkst. Eur kyšį. Kaip įtariama, kyšis buvo pasiūlytas dėl įstatymų, susijusių su lošimų automatų sujungimu į bendrą sistemą bei loterijų ir lošimų mokesčio tarifų padidinimu.

STT teigimu, vykdant kratą M.Puidoko kabinete nebuvo vykdyti pareigūnų teisėti reikalavimai ir jiems buvo pasipriešinta, buvo priimtas sprendimas atlikti asmens kratą. Seimo nariui pasiskundus dėl smurto STT pranešė pradėjusi vidinį tyrimą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:27:07
01:32
01:48

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min