Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nacionalinė premija – ir Kauno mokslininkams

Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Šiais metais tarp nacionalinės premijos laureatų atsidūrė ir Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto mokslininkai, pasiryžę sumažinti sergamumą širdies ligomis.

Kauniečių mokslininkų Jono Jurevičiaus ir Vytenio Arvydo Skeberdžio gyvų širdies ląstelių ir neuronų tyrimai, vykdyti daugiau kaip 10 metų, buvo įvertinti Lietuvos mokslo premija. Šie mokslininkai pirmieji pasaulyje tyrė, kaip gyvoje ląstelėje tarp atskirų jos dalių perduodami signalai.

„Teko patiems pasigaminti precizišką, mikrono tikslumu veikiančią techniką, kad būtų galima tam tikrais medikamentais paveikti vieną ląstelės dalį ir registruoti atsaką antrojoje pusėje. Nuo to priklauso mūsų širdies veikla ir gydymo efektyvumas jai sutrikus", – darbą apibūdino J.Jurevičius.

Procesai, vykstantys atskirose smegenų dalyse, valdo ne tik širdies ir kraujagyslių veiklą, bet ir atmintį bei sugebėjimą įsisavinti žinias. „Čia svarbiausią vaidmenį atlieka gliutamato receptoriai, esantys Amono rago neuronuose – tai smegenų sritis, kuri veikia panašiai kaip kompiuterio operatyvinė atmintis,“ – paaiškino V.A.Skeberdis.

„Mąstymo inercija neleidžia pripažinti, kad Kaune gali vykti tokie dalykai, tačiau mokslininkų pašaukimo ir entuziazmo dėka jie vyksta", – konstatavo Kardiologijos instituto direktorius profesorius Rimantas Benetis. Mokslininkai džiaugiasi, kad bendradarbiaujant su partneriais iš Paryžiaus XI universiteto ir Niujorko Alberto Einšteino medicinos koledžo, naujausius tyrimo metodus pavyko įdiegti ir Kardiologijos institute.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min