Dabar populiaru
15min ŽIŪRĖK
Publikuota: 2009 vasario 23d. 06:21

Nacionalinė premija – ir Kauno mokslininkams

Šiais metais tarp nacionalinės premijos laureatų atsidūrė ir Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto mokslininkai, pasiryžę sumažinti sergamumą širdies ligomis.

Kauniečių mokslininkų Jono Jurevičiaus ir Vytenio Arvydo Skeberdžio gyvų širdies ląstelių ir neuronų tyrimai, vykdyti daugiau kaip 10 metų, buvo įvertinti Lietuvos mokslo premija. Šie mokslininkai pirmieji pasaulyje tyrė, kaip gyvoje ląstelėje tarp atskirų jos dalių perduodami signalai.

„Teko patiems pasigaminti precizišką, mikrono tikslumu veikiančią techniką, kad būtų galima tam tikrais medikamentais paveikti vieną ląstelės dalį ir registruoti atsaką antrojoje pusėje. Nuo to priklauso mūsų širdies veikla ir gydymo efektyvumas jai sutrikus", – darbą apibūdino J.Jurevičius.

Procesai, vykstantys atskirose smegenų dalyse, valdo ne tik širdies ir kraujagyslių veiklą, bet ir atmintį bei sugebėjimą įsisavinti žinias. „Čia svarbiausią vaidmenį atlieka gliutamato receptoriai, esantys Amono rago neuronuose – tai smegenų sritis, kuri veikia panašiai kaip kompiuterio operatyvinė atmintis,“ – paaiškino V.A.Skeberdis.

„Mąstymo inercija neleidžia pripažinti, kad Kaune gali vykti tokie dalykai, tačiau mokslininkų pašaukimo ir entuziazmo dėka jie vyksta", – konstatavo Kardiologijos instituto direktorius profesorius Rimantas Benetis. Mokslininkai džiaugiasi, kad bendradarbiaujant su partneriais iš Paryžiaus XI universiteto ir Niujorko Alberto Einšteino medicinos koledžo, naujausius tyrimo metodus pavyko įdiegti ir Kardiologijos institute.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min