Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2009 01 20

Naktinė prekyba merdi

Mažėjant vartojimui ir uždraudus naktinę prekybą alkoholiu visą parą veikusios parduotuvės keičia darbo laiką – kai kurios iš jų jau užvėrė duris ir naktį nebedirba.
Prekybos tinklų, turinčių visą parą dirbančių parduotuvių, atstovai pastaruoju metu atidžiai stebi, kaip keičiasi vartotojų įpročiai.
Prekybos tinklų, turinčių visą parą dirbančių parduotuvių, atstovai pastaruoju metu atidžiai stebi, kaip keičiasi vartotojų įpročiai. / Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

„Užsidaro mažos parduotuvės, kurios laikėsi būtent iš naktinės prekybos. Dingus naktinėms pajamoms, veikla nebėra pelninga, įstatymų pataisos dėl naktinės prekybos alkoholiu jau atsiliepė arba atsilieps daugeliui. Gal ir man teks uždaryti savo parduotuvę, kas žino. Sausis ir vasaris viską parodys – prekybininkams tai blogiausi metų mėnesiai,“ – „15min“ sakė J.Janonio gatvėje esančios parduotuvės šeimininkas Jonas Liaudanskis.

Jo parduotuvė iki sausio dirbdavo visą parą, čia būdavo galima įsigyti ir maisto, ir alkoholinių gėrimų. Uždraudus naktinę prekybą alkoholiu, parduotuvė sutrumpino darbo laiką iki 22 val. Anot J.Liaudanskio, naktį dirbti nebeverta – pirkėjai vėlyvu metu čia užsukdavo visų pirma įsigyti alkoholio, o prie jo pirkdavo ir užkandžių. Dabar, kai pirkėjams galima pasiūlyti tik maisto prekių – dirbti nebeapsimoka. „Džiaugiuosi tik tuo, kad teisės suvienodintos visiems prekybininkams, nebėra išskirtinių, kurie gali prekiauti naktį. Kita vertus, kas gėrė, tas ir gers. Juk ir rugsėjo 1-ąją draudžiama įsigyti alkoholio, tačiau visi perka iš anksto, kaupia rezervą. Kiek žinau, taksistai jau pasiskirstė kvartalus, prisiperka gėrimų, sulaukia skambučių ir veža. „Bobutės“ taip pat suaktyvėjusios, nusiperka butelį, pakelia kainą ir parduoda“, – pasakojo parduotuvės savininkas.

Darbo laiką jau apribojo ir daugelis kitų nedidelių naktį dirbusių parduotuvių – jos taip pat sutrumpino darbo laiką iki 22 val.

Darbo laiką jau apribojo ir daugelis kitų nedidelių naktį dirbusių parduotuvių – jos taip pat sutrumpino darbo laiką iki 22 val.

Stebi vartojimo tendencijas

Darbo laiką peržiūrėti ketina ir „Maxima“. Uostamiestyje, Kretingos gatvėje, yra vienintelė visą parą veikianti šio prekybos tinklo parduotuvė. „Naktinių parduotuvių laiko nesiejame su prekyba alkoholiu. Tokios parduotuvės buvo atidarytos matant, kad keičiasi žmonių gyvenimo tempas ir jiems aktualu apsipirkti vėlyvą vakarą. Šiuo metu naktinių parduotuvių darbo laikas gali būti peržiūrėtas. Tai susiję su vartojimo lėtėjimu, kuris matomas nuo vasaros. Iki šiol dar gyvenome kalėdinės prekybos nuotaikomis, tačiau ji baigiasi, tad prie parduotuvių darbo laiko klausimo mes dar grįšime. Tačiau įstatymas, draudžiantis prekiauti alkoholiu po 22 val., darbo laiko sutrumpinimo nelems. Tiesiog stebėsime, ar vartojimas ir toliau mažėja,“ – sakė prekybos tinklo „Maxima“ atstovė Renata Saulytė.

Kitų prekybos tinklų atstovai teigė, kad šiuo metu jau nebesvarstoma galimybė atidaryti visą parą veikiančias parduotuves. „Anksčiau svarstėme galimybę atidaryti naktinę parduotuvę, tačiau tai pasirodė ekonomiškai nenaudinga – naktį sąnaudos didesnės, o klientų srautai maži. Be to, uždrausta prekyba alkoholiu po 22 val., o juk niekam ne paslaptis, kad šių prekių naktį perkama daugiausia“, – sakė „Iki“ atstovas Tomas Vaišvila. „Rimi“ atstovė Rasa Juodkienė taip pat teigė, kad atidaryti naktinės parduotuvės neapsimokėtų.

„Naktinė“ vaistinė išliks

Parduotuvėms naktį užveriant duris, uostamiestyje netrukus gali likti tik vienintelė naktį veikianti įstaiga – vaistinė. Tiesa, naktimis ir toliau veikia bei šiokių tokių maisto produktų įsigyti siūlo degalinės. Vienintelės uostamiestyje naktį dirbančios vaistinės veikla, pasak jos atstovų, dėl ženkliai didesnių naktinio darbo atlyginimų ir mažų klientų srautų, nėra pelninga. „Naktį klientų nebūna daug, daugiau jų sulaukiama savaitgalio naktimis, ypač iš penktadienio į šeštadienį ar per šventes. Daugiausia klientų atvyksta apie vidurnaktį, iki 2-os valandos nakties, ir paryčiui – nuo 5-ių ryto. Perkami medikamentai nuo skausmo, pavyzdžiui, nuo įsismarkavusio danties skausmo, temperatūros ar apsinuodijus, taip pat ir higienos priemonės, pasitaiko, kad prireikia net kompensuojamųjų vaistų ar kosmetikos gaminių, vaikų priežiūros priemonių, vaikų maisto, sauskelnių. Kontracepcijos priemonės bei vaistai didinantys potenciją – vienos populiariausių naktinių prekių“, – sakė „Eurovaistinės“ farmacinės veiklos vadovė Rasa Ščerba.

Apsiperkant naktį iš klientų imamas 5 Lt mokestis. Pasak „Eurovaistinės“ atstovų, toks mokestis taikomas nuo 2007 metų pabaigos, nes naktinis personalo darbas kainuoja brangiau, o klientų srautai – nedideli.

Sostinėje naktį dirba ne tik kai kurios maisto prekių parduotuvės ar vaistinės, bet ir viena žūklės prekių parduotuvė.

Pasak Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Janinos Asadauskienės, vienos visą parą veikiančios vaistinės uostamiesčiui pakanka. „Anksčiau mes skelbdavome konkursą ir pirkdavome tokią paslaugą, kad bent viena vaistinė dirbtų naktį. Tai kainuodavo apie 60 tūkst. litų per metus. Vėliau, pristigus lėšų, nebepirkome paslaugos ir nieko neatsitiko, nesulaukėme nė vieno skundo, nors labai laukėme. Po kurio laiko naktį savo noru pradėjo dirbti „Eurovaistinė“ ir jos pakanka. Iš ankstesnių naktį dirbusių vaistinių patirties matyti, kad įprastų vaistų poreikis naktį yra minimalus“, – sakė J.Asadauskienė.

Kontroliuoja Darbo inspekcija

Pasak Valstybinės darbo inspekcijos Teisės skyriaus vedėjo pavaduotojo Gedimino Noreikos, dėl darbo aplinkos naktį pernai gauti 53 skundai, 2007-iais tokių skundų buvo 85. Nustatyta ir pažeidimų dėl naktinio darbo apmokėjimo – pernai tokių pažeidimų buvo 257, 2007-iais – 383.

„Naktiniu darbu laikomas darbas nuo 22 val. iki 6 val. ryto. Už šį darbą darbuotojams turi būti mokamas 1,5 karto didesnis atlyginimas. Naktinio darbo sąlygos turi užtikrinti saugumą, be to, šio darbo negali dirbti asmenys iki 18 metų, nėščios moterys. Jei nustatoma, kad darbuotojo sveikata dėl darbo naktį kenčia, jis turi būti perkeltas dirbti dieną“, – sakė G.Noreika.

Prekės žvejams – ir naktį

Sostinėje naktį dirba ne tik kai kurios maisto prekių parduotuvės ar vaistinės, bet ir viena žūklės prekių parduotuvė. „Jau 10 metų prekiaujame naktimis – žvejai užsuka įsigyti masalo. Daugiausiai klientų sulaukiame paryčiais. Tenka pripažinti – darbas naktimis nuostolingas, tačiau nenorime skriausti klientų, kurie žino, kad durys visada atviros. Nesiimame ir specialių apsaugos priemonių – yra signalizacija, o per ilgus metus incidentų nebuvo“, – sakė žūklės reikmenimis prekiaujančios įmonės „Laureola“ atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius