Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naktiniai „barai“: pelninga apgavystė

Naktimis įsigyti alkoholio nėra jokių kliūčių.
Jorės Janavičiūtės nuotr. / Naktimis įsigyti alkoholio nėra jokių kliūčių.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Klaipėdoje klesti naktinė prekyba alkoholiniais gėrimais – įstatymų spragomis pasinaudojusių ir kaip barai veikiančių parduotuvių negali pažaboti nei policija, nei savivaldybė, nei kontrolės institucijos.

Pirmadienio naktį Klaipėdos senamiesčio gatvėse gana ramu, šurmulys telkiasi kavinėse ir baruose, užpildytuose turistų ir poilsiautojų. O štai bare Daržų gatvėje, mįslingu pavadinimu „Gėrimai baras 22–08“, klientų nedaug – vos pora pavargusių veidų, palinkusių prie plastikinių alaus butelių.

Tačiau šis nuobodaus vakaro įspūdis greit išblėsta. Netrukus čia pradeda sukti įvairaus amžiaus ir socialinio statuso klientai. Ilgai jie neužsibūna – ilgiausiai tiek, kiek užtrunka paimti prekes ir grąžą.

„15min“ korespondentai taip pat įsitikino, kad ilgai užsibūti nėra ko – nerasi, kur prisėsti, o alus parduodamas net neatidarytas. Nusistebėję didele kaina, išgirdome neatremiamą argumentą: „O ko jūs norit, čia gi naktinė parduotuvė!“ Taigi, koks baras? Apsirikote, mielas kliente. Du pakampėje sugrūsti stalai ir pora nepatogių kėdžių – štai ko reikia, kad parduotuvė taptų baru, alkoholiu prekiaujančiu naktį. Tiesa, čia, „bare“ Daržų gatvėje, paėmus pinigus, kasa neuždaroma, o čekio galima ir nelaukti.

Barai be staliukų

Pašniukštinėjus po Klaipėdos centrą, tokių naktinių „barų“, kur alkoholis pardavinėjimas gudriai apeinant įstatymus, ne taip ir mažai. Policijos duomenimis, ne mažiau kaip 10.

Štai Žvejų gatvėje, prie striptizo klubo „Pina colada“, taip pat galima įsigyti alkoholio išsinešti, tiesa, kiek brangesnio. Čia klientai apsipirkti atvažiuoja prabangiais automobiliais, baras taip pat atrodo prašmatniau, tiesa, kėdė tik viena, o ir ta pati beveik visąlaik užimta, tad prisėsti bare nelabai ir yra kur. „Ir parduotuvė, ir baras, kaip norite“, – guviai į klausimą, kokia čia įstaiga, atsako jauna pardavėja, atleiskite, barmenė. Paprašyto čekio teko laukti net keletą minučių, o jame nurodyta suma buvo perpus mažesnė, nei sumokėta.

Dar viena naktinė parduotuvė-baras įsikūrusi buvusiame „Viktorijos“ viešbutyje. Po iškaba „Kavinė 15–03“ slepiasi vienas aktyviausių naktinės prekybos alkoholiu punktų, prie kurio stoja taksistai, ateina pavieniai klientai, kompanijos. Čia galima pamatyti kone visų socialinių ir visų amžiaus grupių pirkėjų.
Vaizdas J.Janonio g. 2 priverčia šypsotis. Ant vienintelės „viešojo maitinimo įstaigoje“ (pagal licenciją) esančios kėdės sėdi apsaugos darbuotojas, virš netoliese esančios kriauklės kabo oranžinės spalvos meniu: kava, degtinė, trauktinė, arbata. Visa likusi dalis – parduotuvė, kurioje prekyba alkoholiniais gėrimais po 22 val. tiesiog verda.

Pažeidimų neranda

„Nėra jokių naktinių parduotuvių, yra viešojo maitinimo įstaigos, kurioms mes privalome išduoti licencijas, nes jos gauna maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT)“, – teigia Savivaldybės  licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus vedėja Zita Žižytė.

Taigi, kone kiekvienas naktinis „taškas“ savo veiklą yra įteisinęs kaip viešojo maitinimo įstaiga, ir, kadangi atitinka pagrindines higienos normas, gali prekiauti alkoholiu – priklausomai nuo licencijos, netgi išsineštinai. Kaip teigė Z.Žižytė, savivaldybės vaidmuo išduodant šias licencijas – minimalus, nes ji negali atmesti VMVT išduoto pažymėjimo.

VMVT Klaipėdos skyriaus inspektorė Jūratė Mačiulienė savo ruožtu teigia, kad tarnyba negali nesuteikti tokio pažymėjimo, jei įmonė formaliai susitvarko pagal visus higienos reikalavimus, nepaisant to, kad realybėje neveikia kaip baras ar kavinė. „Nors dabar yra nustatyti kiti reikalavimai viešojo maitinimo įstaigoms, prekiaujančioms alkoholiniais gėrimais (bent 50 kv. m plotas, kurio bent 50 proc. užima staliukai, – red. past.), įmonės, gavusios tokį statusą anksčiau, lieka nepaliestos“, – teigia inspektorė.

Tiesa, nors J.Mačiulienė to ir nepripažino, VMVT yra atsakinga už leidimų tokioje įmonėje prekiauti vietoje ar išsineštinai išdavimą. Tokią informaciją patvirtino Eglė Latauskienė, laikinai einanti vedėjo pareigas Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento kontrolės skyriuje. Kai kurios naktinės parduotuvės turi leidimus prekiauti alkoholiniais gėrimais tik viduje, nesuteikiant galimybės klientui jų išsinešti. Kaip tvirtina Z.Žižytė, tokį leidimą turi ir J.Janonio g. esanti parduotuvė-baras, tad jo veikla nėra teisėta.

„Praėjusiais metais lankėme visas šias vietas, pažeidimų neradome“, – teigė J.Mačiulienė. Jos nuomone, užtenka bent to, kad Klaipėdoje neveikia naktinė prekyba alkoholiu per langelį.

Policija nieko negali padaryti

„Mes esame prieš, bet Klaipėdos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas tiems minibarams išduoda licencijas ir jie veikia teisėtai, tad negalime nieko padaryti“, – taip apie naktį alkoholiu prekiaujančių įmonių veiklą atsiliepė Klaipėdos viešosios tvarkos biuro prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius.

Pasak jo, viskas, ką gali padaryti policija, – prižiūrėti, kad aplink nebūtų šiukšlių, girtuokliavimo viešoje vietoje, triukšmavimo. Tokių problemų prieš kelerius metus būta J.Janonio g. esančioje įmonėje „Gintaro krantas“, tačiau dabar ten, anot K.Sinkevičiaus, tvarkinga.

„Galbūt, jei yra kokių problemų dėl čekių išdavimo, kasos aparatų, tai ir yra pažeidimai, bet tokius dalykus labai sunku patikrinti“, – teigia prevencijos skyriaus viršininkas.

Siūlys sisteminius pakeitimus

E.Latauskienė sutinka, kad įstatymuose esama spragų ir jomis lengvai naudojamasi, o draudimas prekiauti alkoholiu po 22 val. beveik netenka prasmės, kai juo lengvai galima prekiauti gavus tinkamą licenciją. „Kol kas kaip nauja institucija užsiimame stebėjimu, tačiau rudenį ruošiamės teikti pasiūlymus keisti kai kuriuos dalykus įvairiuose lygmenyse, kad tokių spragų neliktų“, – teigia E.Latauskienė. Jos manymu, nėra būtina keisti įstatymus, yra kitų būdų, kuriais būtų galima pasiekti, kad tokios įmonės negautų reikiamų licencijų – juk vis dėlto jos veikia ne pagal paskirtį.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min