Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 7d. 07:05

Nakvynės namai laukia benamių šturmo

Paspaudęs šaltis sostinėje benamius gynė į nakvynės namus, sustingdė rinkliavos už automobilių stovėjimą automatus ir sprogdino vamzdžius.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Paspaudęs šaltis sostinėje benamius gynė į nakvynės namus, sustingdė rinkliavos už automobilių stovėjimą automatus ir sprogdino vamzdžius.

Speigas jau pareikalavo pirmųjų aukų. Didžiausias pavojus mirtinai sušalti kyla benamiams. Gerokai nukritus oro temperatūrai jie dažniausiai patraukia į nakvynės namus. Laisvų vietų juose sparčiai mažėja, o kai kur jau nėra.

Per pirmąsias keturias sausio dienas Šiaulių apskrities ligoninėje mirė trys smarkiai sušalę asocialūs vyrai, vienas kojas nušalęs žmogus tebegydomas. Dar vienas sušalęs vyriškis – Kauno medicinos universiteto klinikų reanimacijoje.

Benamiai nakvynei randa įvairių vietų, glaudžiasi daugiabučių laiptinėse, rūsiuose ar šilumos mazguose. Įvairiuose Vilniaus nakvynės namuose prieglobstį gali rasti apie 300 benamių, tačiau šaltą žiemą jų dažniausiai ateina daugiau.

Neleis sušalti

Pasak Vilniaus nakvynės namų „Kryžkelė“ direktoriaus Edvardo Jablonskio, nakvynės namuose Vilkpėdės gatvėje, kur galima gyventi pusę metų, vietų dar yra. Tačiau čia priimami tik dokumentus turintys benamiai, po specialios komisijos apžiūros. Nakvynės namuose Naujojoje Vilnioje, kur yra 60 vietų, paprastai nakvoja 90 lankytojų. „Sušalti neleisime niekam, priimsime visus, net ir truputį išgėrusius“, – žadėjo E.Jablonskis. Tvarka, kai vakare asocialūs asmenys ateina į nakvynės namus, o ryte juos palieka, galioja visoje Lietuvoje.

Sušalti neleisime niekam, priimsime visus, net ir truputį išgėrusius. Žadėjo E.Jablonskis.

Vietų suras

Kauno socialiniai darbuotojai jau pasirengę benamių šturmui. Pasak laikinosios sostinės nakvynės namų direktorės Zitos Verbavičienės, tai, kad valkataujantys asmenys masiškai dar nesiveržia į šiltą prieglobstį, ją stebina. „Nežinau net ką galvoti, – stebėjosi direktorė. – Esame pasiruošę priimti visus norinčiuosius. Jei neužtektų lovų, atėjusiuosius paguldytume ant grindų, turime čiužinių, antklodžių, tačiau naktį į antradienį ant grindų miegojo tik vienas mūsų lankytojas. Kitiems, matyt, dar užtenka daugiabučių namų laiptinių ar apleistų namų šilumos, o gal jie eina į ligoninių priimamuosius skyrius?“

Tai patvirtino Kauno savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistė Marijana Jasaitienė. Pasak jos, ieškantys prieglobsčio benamiai tiesiog užplūdo Raudonojo Kryžiaus klinikinę ligoninę. Jie turbūt nežino, kad tvarka nakvynės namuose per šalčius liberalesnė, todėl ten ir nesiveržia.

Anot Z.Verbavičienės, norintys pernakvoti nakvynės namuose benamiai turi ateiti dieną ir užsiregistruoti. To nepadariusieji vakare į vidų neįleidžiami. Tačiau žiemą to nebereikalaujama. „Per šalčius priimame visus norinčiuosius, – sakė Z.Verbavičienė. – Net ir be dokumentų, net ir truputį kauštelėjusius.“ Kauno nakvynės namus sudaro 88-ių vietų vyrų nakvynės namai, 20-ies vietų moterų nakvynės namai, 34-ių vietų benamių nakvynės namai.

Tenka ne guldyti, o sodinti

Klaipėdos ligoninių medikai tikino dar neteikę pagalbos nušalusiesiems galūnes. Mat šaltis uostamiestyje laikėsi vos keletą dienų, o nušalimo simptomai esą pasireiškia tik po savaitės.

Nakvynės namų darbuotojai tvirtino, kad šaltų dienų buvo per mažai, tad benamiai dar nepajutę poreikio ieškoti šiltos nakvynės. Tačiau socialiniai darbuotojai kasmet, spustelėjus šalčiams, pasirengę prasidėsiančiam "klientų" antplūdžiui.

Klaipėdoje veikia dviejų tipų nakvynės namai. Vienuose benamiai, turintys dokumentus, gali prisiglausti iki pusės metų. Vieni čia atsiduria įgiję priklausomybę ir praradę turtą, kitus apsigyventi valdiškoje įstaigoje priverčia pati visuomenė – neretai vyresnio amžiaus žmonės būna tiesiog apgaunami ir išmetami į gatvę. Galimybės čia prisiglausti jie netenka tik tris ir ilgiau parų negrįžę nakvoti. Kituose vienos nakties nakvynės namuose priimami visi norintieji.

Pasak Klaipėdos miesto nakvynės namų direktorės Jūratės Karnilienės, kaip ir kituose miestuose, per šalčius čia bus priglaudžiami ir neblaivūs asmenys.

„Mes nenorime, kad benamiai mirtų nuo šalčio gatvėse, tad laikiną prieglobstį vienos nakties nakvynės namuose gali rasti ir neblaivūs benamiai. Tik apsvaigusiuosius nuo alkoholio mes pasodiname viduje prie pat durų, – sakė J.Karnilienė. – Čia jie pasėdi kelias valandas, kol prablaivėja. Tada jau leidžiame į kambarius. Suprantame, kad gerdami alkoholį jie taip šildosi, tačiau mes negalime rizikuoti kitų mūsų įstaigos gyventojų sveikata, kadangi per daug "prisišildę" tie žmonės būna agresyvūs.“

Vienos nakties nakvynės namuose Klaipėdoje benamius dėl vietos stokos tenka jau ne guldyti, o sodinti kaip traukinyje. Šioje įstaigoje yra 52 vietos. Tačiau kasnakt sušilti nori apie 70 benamių.


 

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:38
05:05
01:46

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min