Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 01 06

NATO kariams Baltijos šalyse teks atprasti nuo nesaugaus interneto ir mobiliųjų programėlių

Danijos kariai rengiasi prisijungti prie Estijoje dislokuoto NATO priešakinio bataliono. Iš kitų patirties jie jau žino, kad tarnaudami netoli Rusijos sienos gali tapti informacinio karo ar kibernetinių atakų taikiniu, todėl yra pasirengę imtis ypatingų saugumo priemonių.
Jensas Stoltenbergas
Jensas Stoltenbergas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

NATO vadovas lapkritį perspėjo, kad kibernetinės atakos, anksčiau nutaikytos į aljanso vadavietes, vis dažniau nukreipiamos prieš karių telefonus. Jas jau patyrė visi keturi priešakiniai NATO batalionai Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje, o Ryga sako, kad per pratybas „Zapad“ Rusija buvo sutrikdžiusi ir telefono ryšį Latvijos vakaruose.

Danijos kariai į Estiją rengiasi entuziastingai.

„Mes remiame Baltijos šalis ir savo kolegas ten. Kaip muškietininkų priesaika – vienas už visus ir visi už vieną“, – sakė kapralas Jakobas.

Vos nuvykę kariai atiduos mobiliojo ryšio korteles, o komunikuos saugiais kanalais. Po keistų incidentų prieš metus Estijos bazėje uždrausti išmanieji telefonai.

25-erių metų Jakobas – vienas iš 200 kitą savaitę į Estiją vykstančių karių. Prieš tai jis tarnavo Irake. Rusijos kibernetinės ir informacinės grėsmės jam – nauja patirtis. Vos nuvykę kariai atiduos mobiliojo ryšio korteles, o komunikuos saugiais kanalais. Po keistų incidentų prieš metus Estijos bazėje uždrausti išmanieji telefonai.

„Šioje vietovėje yra didesnė kibernetinių atakų grėsmė ir rizika tapti melagingų žinių objektu. Labai svarbu imtis atsargos priemonių ir itin atidžiai naudoti mobiliuosius telefonus bei kitas ryšio priemones“, – kalbėjo brigados vadas Gunneris Arpe Nielsenas.

NATO vadovas yra perspėjęs į Baltijos šalis siunčiamus sąjungininkų karius, kad čia jie gali tapti Rusijos taikiniais. Jensas Stoltenbergas patvirtino ir pranešimus, kad per pratybas „Zapad“ Rusija naudojo ir kibernetinę karybą.

Antai Latvija sakė, kad jos telefonų tinklams pakenkė į Švediją nukreiptas elektroninių trukdžių įrenginys.

„Matome rimtą atakų prieš NATO tinklus padidėjimą – pernai maždaug 60 procentų. Ir matome pasaulines atakas prieš daugelį NATO sąjungininkų ir daug kitų šalių. Taigi, tai – grėsmė, į kurią turime žiūrėti labai rimtai“, – įspėjo NATO generalinis sekretorius J.Stoltenbergas.

Estija, patyrusi kibernetines atakas dar prieš dešimtmetį, netrukus Taline įsteigė NATO centrą dorotis su šiomis grėsmėmis. Dezinformaciją apie NATO karių veiklą mėginta skleisti Latvijoje ir Lietuvoje. Dienraštis „Wall Street Journal“ skelbė, kad visuose priešakiniuose batalionuose nuo Lenkijos iki Estijos į karių telefonus mėginta laužtis, naudojantis ir mobiliomis antenomis, ir nepilotuojamais lėktuvais, o Latvijoje ir Lenkijoje neaiškūs asmenys mėgino įbauginti karius, priėję ir ėmę pasakoti detales apie jų gyvenimą ir šeimą.

„Neabejoju, kad tai bus rimtas iššūkis kolegoms, bet esu tikras, kad jie pamažus atpras nuo interneto ir mobiliųjų programėlių“, – sakė kapralas Jakobas.

NATO priešakinių pajėgų batalione Estijoje, kuriam vadovauja Jungtinė Karalystė, Danijos kariai keičia prancūzus. Jie perkeliami į Vokietijos vadovaujamą batalioną Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius