Dabar populiaru
Publikuota: 2012 liepos 9d. 14:38

Nauja režisieriaus Romo Zabarausko iniciatyva: gėjus sostinėje integruoti mėgins lipdukais

Romas Zabarauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Romas Zabarauskas

Homoseksualumo neslepiantis ir už gėjų teises nepaliaujamai kovojantis jaunasis režisierius Romas Zabarauskas (22) vilniečiams ruošia intriguojančią akciją – ant populiarių jaunimo užeigų ir klubų durų režisierius užsimojo klijuoti lipdukus su užrašu „LGBT Friendly“ („Draugiškas lesbietėms, gėjams, biseksualams ir transeksualams“, - aut. past.). R.Zabarauskas tvirtina, kad tokia iniciatyva nori mieste skatinti toleranciją bei tikisi, jog akcija padės minėtiems asmenims socializuotis ir integruotis į heteroseksualų gretas.

Apie savo idėją R.Zabarauskas, šalyje žinomas kaip filmo „Porno melodrama“ bei naujai filmuojamos juostos „Streikas“ autorius, visų pirma pranešė savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

„Manau, kad Lietuvos sostinėje Vilniuje trūksta tolerancijos gėjams, todėl nusprendžiau atspausdinti lipdukus „Gay

Miglės Anušauskaitės nuotr./Lipdukų maketas
Miglės Anušauskaitės nuotr./Lipdukų maketas

friendly“ („Draugiškas gėjams“, – aut. past.) ir priklijuoti juos visur, kur pats einu. Jei juos nuklijuosite, viešai jus apkaltinsiu homofobija ir paimsiu iš jūsų interviu su savo „iPhone“. Ruoškitės!“ – savo prieigoje anglų kalba rašė Niujorke kino meno besimokantis režisierius.

Po šiuo pareiškimu užvirus karštai komentatorių diskusijai, R.Zabarauskas nutarė kiek pakoreguoti pirminę idėją – antai užrašą ant lipdukų „Gay Friendly“ pakeitė „LGBT Friendly“, o prieš klijuodamas lipdukus režisierius nutarė visų pirma atsiklausti kavinių administracijos ir paprašyti jų leidimo.

Tiesa, kavinių leidimas R.Zabarauskui tėra formalumas – vaikinas pabrėžė, kad lipdukus ant įstaigų durų klijuos bet kokiu atveju, su ar be administracijos sutikimo.

Įkvėpė Niujorkas

Sužinoję apie tokią R.Zabarausko iniciatyvą, 15min.lt tučtuojau susisiekė su pačiu režisieriumi. Anot vaikino, ši idėja jo galvoje kilo sugrįžus iš Niujorko, kur ką tik nufilmavo pirmąją savo naujo filmo „Streikas“ dalį.

„Niujorkas – vienas tolerantiškiausių ir spalvingiausių miestų pasaulyje, tad nenuostabu, kad grįžus į Vilnių mane eilinį kartą prislėgė gėjų teisių ir bendros atmosferos situacija“, – atviravo menininkas.

Vaikinas pabrėžė, kad, pagal jo sampratą, tolerancija – tai ne tik teisės normos ir seksualinis švietimas: tai yra ir turi būti kasdienybė. „Kasdien turime susitikti su apie savo homoseksualumą nebijančiais kalbėti žmonėmis. Lipdukai – žaisminga socialinė akcija, bet jei nors vienas gėjus ar lesbietė dėl to pasijaus drąsiau, tada akcija bus pavykusi“, – įsitikinęs režisierius.

Vis dėlto lygindamas Vilnių su Niujorku, nuvertinti Lietuvos R.Zabarauskas anaiptol neketina. „Man labai patinka Vilnius ir jo kultūrinis gyvenimas – iš tiesų kartais net neįvertiname, kokio aukšto lygio dalykus turime, pradedant menininkais ir baigiant vakarėliais. Tačiau LGBT asmenys Vilniuje, deja, yra visiškai nematomi ir užguiti“, – apgailestauja kūrėjas.

Tačiau pasak R.Zabarausko, netradicinės pakraipos asmenų situacija Vilniuje nėra tragiška – vaikinas mieste pastebi ir savotišką vilties žiburį. „Manau, kad Vilnius yra palyginus draugiškas gėjams ir būtent todėl jau pasiruošęs tokiai akcijai. Reikia daugiau bendravimo, atvirumo, kad sukurtume draugišką atmosferą“, – svarsto pašnekovas.

Siekia padrąsinti

Lipdukus R.Zabarauskas panoro klijuoti tose Vilniaus vietose, kuriose pats lankosi – štai savo „Facebook“ paskyroje

Futbolo čempionato 2010 transliacija
Vasaros terasa

vaikinas visų pirma minėjo „Coffee-Inn“, „Soulbox“, „Café de Paris“, „Šmc Buffet“, „Vasaros trasą“. Tiesa, šias kavines režisierius ir taip laiko užtektinai tolerantiškomis.

Anot menininko, tokie lipdukai visų pirma skirti ne kavinių įvaizdžiui formuoti ar savotiškai „įspėti“ jų vadovybes, bet patiems netradicinės orientacijos atstovams integruoti. „Lipdukai skirti ne tiems barams pagąsdinti, o atvirkščiai – paskatinti Lietuvos LGBT asmenis būti drąsesnius ir atviresnius, linksmintis nebūtinai tik gėjų klubuose, neužsidaryti vien tarp „savų", – gerų norų nestokojo menininkas.

Paklaustas, kodėl į kavinių nuomonę lipdukų klausimais ketina numoti ranka, R.Zabarauskas savo alibi laiko spontaniškumą. „Neklausiu leidimų todėl, kad tai yra spontaniška akcija. Jeigu dabar pradėsiu planuoti, derinti su visais, tai niekada nieko ir nepadarysiu. Kažkaip tikiu, kad nuo vieno mažyčio lipduko verslas nesužlugs“, – šypsosi pašnekovas.

Apie sprendimą prisidėti prie naujosios R.Zabarausko akcijos ir kartu kabinti lipdukus jau pranešė ir atlikėja Jazzu (Justė Arlauskaitė). Mergina taip pat ketina nusifilmuoti ir režisieriaus filme „Streikas“, kur atliks Vilniaus mero sekretorės vaidmenį.

Gretos Skaraitienės nuotr./Justė Arlauskaitė-Jazzu
Gretos Skaraitienės nuotr./Justė Arlauskaitė-Jazzu

Visų pirma R.Zabarauskas kartu su draugais ketina užklijuoti vos dešimt tokių lipdukų, tačiau tikina, jog jei sulauks prašymų užklijuoti daugiau – mielai taip ir padarys. Pirmuosius lipdukus entuziastai klijuoti ketina jau trečiadienį.

Kavinių pozicijos skiriasi

Sostinės kavinių, ant kurių durų R.Zabarauskas nutarė žūtbūt užklijuoti po lipduką, vadovai į šią iniciatyvą pažvelgė skirtingomis akimis.

Antai R.Zabarausko paminėtos „Vasaros terasos“, esančios Vilniaus gatvėje, atstovė Dalia Ramančiauskaitė tikino esanti itin patenkinta režisieriaus iniciatyva. Mergina sakė nematanti nė vienos priežasties, kodėl toks lipdukas negalėtų kabėti ant užeigos durų.

„Jokių prieš ir tik už! Labai džiaugiamės, kad Romas pasirinko mūsų kavinę – juk ši iniciatyva labai gera. Lietuva yra labai homofobiška – kaip kitaip padėti gėjams integruotis? Nemanau, kad tokiais lipdukais sukelsime neigiamą reakciją“, – tikino „Vasaros terasos“ atstovė.

Panašios pozicijos laikosi ir tarp jaunimo itin populiaraus klubo „Soulbox“ administracija, noriai sutikusi nuosavas duris papuošti nauju lipduku. „Pasitarėme ir nusprendėme, kad dėl šių lipdukų jokių problemų nekyla – neturime nieko prieš tokius asmenis, esame tolerantiški, todėl nesivaržome to pademonstruoti. Tačiau mūsų klube ir taip lankosi įvairių žmonių, nemanau, kad vien dėl lipduko tokių ateis gerokai daugiau. Galbūt tai ir atkreips jų dėmesį, tačiau vargu ar klube jie ims demonstruotis“, – kalbėjo „Soulbox“ atstovas Tomas Boo.

Kiek kitaip iniciatyvą vertina kavinių tinklo „Coffee-Inn“ atstovai, kurie, išgirdę apie akcijos idėją, visų pirma tikino nelabai suprantą, kam tokie lipdukai reikalingi. „Mes nesuprantame akcijos esmės, todėl susisiekėme su Romu ir pasikvietėme jį pokalbiui. Tikiuosi, kad susitiksime ir jis mums paaiškins projekto prasmę – garbės žodis, mes aiškinomės, kam to reikia, bet nieko nesupratome“, – 15min.lt sakė „Coffee-Inn“ atstovas Vytenis Kurapka.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Klaipėdoje atveriama nauja kavinė.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./ „Coffee-Inn“

Pašnekovas pripažino, jog kol kas ši akcija jam atrodo absurdiška. „Tokiu atveju reiktų rašyti ant durų visas tautybes, kas pas mus gali ateiti ir pirkti kavą, ir kas – ne“, – idėją pašiepė V.Kurapka.

Išgirdęs, jog savo „Facebook“ paskyroje R.Zabarauskas tikina visus prie akcijos neprisidėjusius apkaltinti homofobija, V.Kurapka taip pat atsakė sarkastiškai. „Mus kaltinti galima daug kuo – pavyzdžiui, antisemitizmu, nes neturime lipduko, jog pas mus gali ateiti žydai“, – sakė pašnekovas. Vis dėlto atstovas patikino, jog kol kas „Coffee-Inn“ tinklas nėra apsisprendęs, ar prisidėti prie iniciatyvos, ir viskas paaiškės pokalbio su R.Zabarausku metu.

Pats R.Zabarauskas pirmadienio rytą tikino dėl lipdukų klijavimo jau susitaręs su klubu „Cozy“, „Popieriniu baru“, „Trip baru“ ir „Loftu“.

Savivaldybė grasina baudomis

Anot Vilniaus miesto savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiosios specialistės Sandros Trinkūnaitės-Rimkienės, realizuota R.Zabarausko idėja pačiam režisieriui gali atsieiti nemenkomis piniginėmis baudomis.

Antai jei vaikinas užklijuos lipduką ant kavinės durų negavęs šios leidimo, o kavinės administracija nutars pasiskųsti, menininko gali laukti bauda iki 2 tūkst. litų, o mažiausia galima sankcija tėra įspėjimas.

Baudą R.Zabarauskas gali gauti atsižvelgiant į Vilniaus miesto tvarkymo ir švaros taisykles. Pagal 15.4. taisyklių punktą, lipdukus, skelbimus, plakatus ir kitokią reklamą draudžiama kabinti medžių, krūmų, kelio ženklų, šviesoforų, informacinių nuorodų, skulptūrų, paminklų, atminimo lentų ir su jais susijusių įrenginių, stulpų, pastatų ir statinių bei kitose šiam tikslui nenumatytose vietose.

Minėtame punkte taip pat rašoma, jog asmuo, atsakingas už skelbime nurodytą veiklą, privalo užtikrinti, kad skelbimai nebūtų platinami šiam tikslui nenumatytose vietose.

Ragina paisyti kavinių interesų

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vladimiras Simonko
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vladimiras Simonko

Vis dėlto panašu, jog R.Zabarausko idėja klijuoti toleranciją netradicinės pakraipos žmonėms skatinančius lipdukus viešose vietose anaiptol nėra nauja. Tokia įžvalga pasidalijo Lietuvos gėjų lygos (LGL) projektų vadovas Vladimiras Simonko.

„Aš daug keliauju po užsienį ir pastebėjau, jog Vakarų Europoje tokia praktika dažnai taikoma, kai kavinės nori parodyti savo palankumą ir lojalumą LGBT klientams. Tokiais lipdukais kavinės pasako, jog laukia šių žmonių. Žinoma, tai turi atitikti kavinės politiką – lipdukai negali būti klijuojami be pagrindo“, – tikino LGL atstovas.

V.Simonko pripažino pritariantis tokiai iniciatyvai, tačiau režisieriaus ryžtą nepaisyti kavinių pozicijos vertina skeptiškai – jį net sulygino su terorizmu. „Ši idėja yra gera, tačiau Romo pasirinkta lipdukų kabinimo forma, kuomet kavinės pozicijos gali būti nepaisoma, nėra geriausias būdas tolerancijai skleisti. Tai man primena terorizmą – manyčiau, jog idėją reikia įgyvendinti, bet ne tokiais būdais: jei įstaiga nesutinka, tuomet prievarta įskiepyti palankumo minėtiems asmenims tikrai nepavyks“, – įsitikinęs pašnekovas.

Anot atstovo, gražiai įgyvendinta R.Zabarausko idėja išties galėtų pasitarnauti siekiant miestą paversti tolerantiškesniu. „Tai skatintų socializuotis mūsų bendruomenę. Reikia pripažinti, jog šiuo metu bendruomenė yra pakankamai užspausta ir bijo „šumo“. Kaip skatinimo priemonė lipdukai galėtų padėti, tačiau kavinės draugiškumas turi būti garantuotas ne tik lipduku, bet ir jos politika“, – sakė V.Simonko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Luko stebuklas: tėvai buvo pasiruošę parduoti viską, kad sugrąžintų sūnui prarastą klausą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Sportas

Kauno sporto apdovanojimai: „Žalgirio“ bei R.Meilutytę aplenkusios ieties metikės triumfas

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

Vardai

Vaida Skaisgirė su sūnumi Atu namuose įkūrė dirbtuves: eglutei žaisliukus gamino iš makaronų

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Ar dar nepritrūkome oro?

Gazas

Autonominiai automobiliai vis dar kelia nemažai klausimų – ar dėl jų kils mokesčiai?

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Maistas

Šventiniai kokosiniai sausainiai su džiovintomos vyšniomis

Aktualu

Šiaulių meras nušalino administracijos direktoriaus pavaduotoją

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

Nusikalstamas atkaklumas: 62-ejų klaipėdietis nepraranda vilties išmokti gabenti kontrabandą

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

Naujienos

Gyvenimas

Luko stebuklas: tėvai buvo pasiruošę parduoti viską, kad sugrąžintų sūnui prarastą klausą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Sportas

Kauno sporto apdovanojimai: „Žalgirio“ bei R.Meilutytę aplenkusios ieties metikės triumfas

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

Vardai

Vaida Skaisgirė su sūnumi Atu namuose įkūrė dirbtuves: eglutei žaisliukus gamino iš makaronų

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Ar dar nepritrūkome oro?

Gazas

Autonominiai automobiliai vis dar kelia nemažai klausimų – ar dėl jų kils mokesčiai?

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Maistas

Šventiniai kokosiniai sausainiai su džiovintomos vyšniomis

Aktualu

Šiaulių meras nušalino administracijos direktoriaus pavaduotoją

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

Nusikalstamas atkaklumas: 62-ejų klaipėdietis nepraranda vilties išmokti gabenti kontrabandą

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min