Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2009 12 21

Nauja viltis sostinės bedarbiams

Sausį Vilniuje turėtų atsirasti įdarbinimo agentūra, kuri bus ne tarpininkė tarp bedarbio ir potencialaus darbdavio, bet pati kurs darbo vietas. Ekspertai sveikina šią idėją, tačiau šešėlį meta įstaigos sąsajos su miesto valdančiaisiais.
Darbo paieškos.
Agentūra ne padės susirasti darbą, bet pati kurs darbo vietas. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Sostinės savivaldybės taryba pritarė Vilniečių užimtumo skatinimo agentūros (VUSA) steigimui. Pasak laikinuoju jos direktoriumi paskirto Chorsto Klauso, įstaiga galėtų pradėti veikti jau po kelių savaičių. 

„Rinkoje daug agentūrų, kurios padeda įsidarbinti. Mes nuo jų skirsimės, kad patys įdarbinsime. Be to, imsimės tik tokių darbų, kurie turėtų išliekamąją vertę. Pavyzdžiui, teiksime pagalbą gyventojams steigiant daugiabučių bendrijas arba, kaip Taline yra, darbuotojai lauks viešojo transporto stotelėse prie poliklinikų ir padės pagyvenusiems žmonėms ar neįgaliesiems išlipti ir įlipti, palydės juos“, – aiškino agentūros vadovas. Šie projektai – tik pavyzdžiai. Ruošiamasi tirti vilniečių nuomonę, kokias paslaugas įstaiga turėti teikti. Apklausas atliktų pačios agentūros įdarbinti žmonės.

Pasak Ch.Klauso, darbo gali tikėtis ne tik juodadarbiai, bet įvairių sričių specialistai. Pavyzdžiui, steigiant bendrijas gyventojus konsultuotų VUSA įdarbintas teisininkas.

Dirbs pagal projektus

Agentūra bus projektinė organizacija – samdys darbuotojus konkretiems projektams, kuriems bus gautas finansavimas. Pačioje įstaigoje dirbs penki žmonės, kurie kuruos esamus projektus ir galvos apie naujus. Kiti darbuotojai bus samdomi pagal terminuotas sutartis. „Atsiranda projektas, mes jį įvykdome, ir atleidžiame žmones. Bet jo vietoj galbūt atsiranda kitas projektas. Arba matome, kad jį naudinga pratęsti. Organizacija plėsis arba trauksis pagal poreikį“, – veiklos viziją piešė Ch.Klausas. Tikimasi agentūroje įdarbinti mažiausiai 300 žmonių – tiek, kiek buvo atleista šiemet reorganizuojant sostinės savivaldybę.

VUSA bus viešoji įstaiga, kurios vienintelis dalininkas – Vilniaus savivaldybė, jau nusprendusi skirti 100 tūkst. Lt steigiamąjį įnašą. Skelbiama, kad agentūros biudžetas kitąmet sieks 4 mln. Lt. Tačiau reali suma priklausys nuo to, kokį finansavimą pavyks gauti konkretiems projektams. Pinigus turėtų skirti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Europos Sąjungos ir kiti fondai. Likusi dalis bus atriekta iš savivaldybės biudžeto.

Vilniaus darbo biržos (DB) duomenimis, lapkritį sostinėje bedarbiai sudarė 11 proc. darbingo amžiaus žmonių. 

(Ne)aujas požiūris

Panašios įstaigos kaip VUSA užsienyje veikia jau seniai. Pasak socialinių reikalų eksperto, ekonomisto Romo Lazutkos, tai, ką agentūra siūlys, iš esmės yra viešieji darbai. Tik Lietuvoje viešieji darbai paprastai suvokiami kaip tokie, kurių rezultatai matomi viešai – gatvės šlavimas ir panašiai. Tačiau iš tiesų tai yra visi darbai, kurie finansuojami iš viešų, t. y. valstybės lėšų. Ekonomistui imponuoja idėja, kad bus įdarbinami ir kvalifikuoti žmonės.

Reikia tą iniciatyvą sveikinti, bet mūsuose dažnai nutinka, kad geri sumanymai subyra.„Pavyzdžiui, koks nors inžinierius registruojasi darbo biržoje ir jam pasiūlo kur nors aplinką tvarkyti. Kartais tiesiog žmogaus orumas neleidžia – gal jis turi išsilavinimą, dirbo vadovu, o dabar turi imtis nekvalifikuoto darbo“, – kalbėjo R.Lazutka.

„Reikia tą iniciatyvą sveikinti, žiūrėsim, kaip bus ateityje. Bet pas mus dažnai nutinka, kad geri sumanymai subyra dėl kokių nors priežasčių. Pavyzdžiui, bedarbiams turėtų būti mokamos pašalpos tam, kad jie ieškotųsi darbo. Bet realybėje DB žmogų nusiunčia pas darbdavį, o šis išsiprašo pažymos, kad įmonei yra nereikalingas. O darbdavys sutinka. Keista, kaip jie randa tą kelią į darbdavio širdį...“ – šypsojosi R.Lazutka.

Šešėlį steigiamai agentūrai meta tai, kad savivaldybės kuruojamai ir iš dalies finansuojamai įstaigai paskirtas vadovauti Ch.Klausas, anksčiau direktoriavęs Naujosios viešosios vadybos institute, siejamame su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija, kurios atstovas Vilius Navickas šiuo metu yra Vilniaus meras.

„Gal būtų tą pačią idėją ir kita valdžia sugalvojusi, tiesiog taip sutapo, kad meras yra konservatorius“,  – kalbėjo Ch.Klausas, už naująją veiklą gausiantis 1,5–1,7 tūkst. Lt atlyginimą. Jam tai esą nebus pragyvenimo šaltinis, mat turi savo verslą. Be to, kol kas jis dirba tik laikinuoju direktoriumi. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius