Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 31d. 08:02

Naujai prikelta Kėdainių Dotnuvos dvaro sodyba – joje kuriasi Akademijos bendruomenės namai

Akademijos bendruomenės namai
kėdainių mugės nuotr. / Akademijos bendruomenės namai

„Šitokį pastatą mes privalome išsaugoti, jis yra unikalus, be galo gražus ir neįkainojamas“, – tokį ryžtą demonstruoja Akademijos bendruomenė, savo namus kurianti 1937 m. statytoje Dotnuvos dvaro sodyboje ir Akademijos statinių komplekso mokykloje. Taip šis pastatas apibūdinamas Nekilnojamų kultūros vertybių registre, į kurį yra įtrauktas nuo 2005 metų.

Pastatas – vertybė

Pasak Akademijos bendruomenės pirmininkės Ilonos Gorbunovos, bendruomenė pastatu naudojasi pagal 10-čiai metų sudarytą panaudos sutartį su Kėdainių rajono savivaldybe.

Du projektai

Bendruomenės namų durys atvertos spalio 22 dieną, įgyvendinus du projektus. Projekto „Šilti ir jaukūs bendruomenės namai“, finansuojamo Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos ir bendruomenės lėšomis, įrengta oro kondicionavimo sistema. Ji šildys arba vėsins patalpas, kai tik reikės Akademijos bendruomenei. Agentūra šiam projektui skyrė 2 998,01 euro, dar 400 – bendruomenė. Viso projekto vertė 3 398,01 eurų.

Kėdainių mugės nuotr./Akademijos bendruomenės namų įkurtuvės
Kėdainių mugės nuotr./Akademijos bendruomenės namų įkurtuvės

Įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės finansuotą projektą „Po mažą žingsnelį gražaus gyvenimo link“ buvo atnaujintos bendruomenės namų menės grindys. Tam savivaldybė skyrė 925 eurus, bendruomenės indėlis – 319,55 euro.

„Pasirinkome atstatyti autentiką, grindis atnaujinome, padengėme laku ir jos atrodo kaip originalios“, – rodė bendruomenės vadovė. Moterys grindis atnaujinimui parengė savo rankomis, nors iš pradžių darbas gąsdino – ant jų buvo prikaltas kartonas, kurį nuplėšus, reikėjo išrankioti tankiai sukaltas nedideles vinis. „Tačiau sakoma, kad „akys baisininkės, rankos darbininkės“. Ir mes įveikėme, išrankiojome vinukus iš grindų per tris dienas“, – šypsojosi I.Gorbunova.

Darbo dar laukia daug

Žinoma, bendruomenė pripažįsta, kad iššūkių yra daug. Pastatas didelis, 480 kv. metrų, išsikėlus iš jo pradinei mokyklai, ne vienerius metus stovėjo tuščias.

„Darbo yra daug, ir aplinka, ir išorė, nekalbu apie vidų. Tikimės laimėti didelius projektus ir eiti pirmyn. Šitokį pastatą mes privalome išsaugoti, jis yra unikalus, be galo gražus ir neįkainojamas. Kai atėjome čia, radome išdaužytus langus, viduje primėtyta akmenų, buvo tapęs beveik landyne. Išvalėme, išvežėme mašiną šiukšlių. Kiek įmanoma, susitvarkėme. Mūsų tikslas – išsaugoti šitą pastatą. Jau pastatytos ir kameros, kurios, tikimės, atgrasys vandalus“, – kalbėjo Akademijos bendruomenės pirmininkė.

Šitokį pastatą mes privalome išsaugoti, jis yra unikalus, be galo gražus ir neįkainojamas.

Akademiškiai teigė suprantantys, jog ne tik turės užsiimti pastato tvarkymu, bet ir vykdyti veiklas, be jų bendruomenė būsianti nuobodi ir nyki.

„Turime jaunimo būrelį, kuriuo džiaugiamės. Rūtenis, Karolis, Aurimas, Fausta – labai jais džiaugiamės ir tikimės, kad jie suburs didesnį jaunimo ratą, prisidės prie projektų rašymo, nes tai yra be galo didelis darbas. Bendruomenė turi apie keturiasdešimt narių, nemažai jų yra vyresnio amžiaus, todėl ne visi gali prisidėti darbais. Todėl labai prašome burtis daugiau jaunimo, nes darbų turėsime čia daug... Gyvename iš nario mokesčio. Labai noriu padėkoti Akademijos miestelio dirbantiesiems, kurie skiria 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio“, – pasakojo bendruomenės vadovė.

Rengėsi parduoti

Buvęs mokyklos pastatas priklauso Kėdainių rajono savivaldybei. 2014 m. jis buvo įrašytas į Viešame aukcione parduodamo Kėdainių rajono savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą. Savivaldybės reikmėms jis tuo metu nebuvo naudojamas, pastato būklė buvo bloga, reikalingas remontas.

Kėdainių mugės nuotr./Kėdainių rajono savivaldybė
Kėdainių mugės nuotr./Kėdainių rajono savivaldybė

2018 metų pradžioje, rajono savivaldybės tarybai pritarus, pastatas buvo perduotas panaudos pagrindais neatlygintinai valdyti Akademijos bendruomenei iki jo pardavimo viešajame aukcione datos. Šių metų vasarį tarybos posėdyje buvo priimtas naujas sprendimas – buvusi mokykla bendruomenei valdyti ir naudotis perduota 10 metų laikotarpiui. Toks terminas reikalingas teikiant projektų paraiškas, siekiant gauti finansavimą.

Muge.eu
Kėdainių mugė. Gyvenimo krašto panorama

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min