Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujamiesčio tikintiesiems apie bažnyčios gaisrą primena tik vargonų muzikos ilgesys

Naujamiesčio bažnyčios gaisras
panevezys.lcn.lt nuotr. / Naujamiesčio bažnyčios gaisras
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujamiestyje (Panevėžio r.) gyvenimas teka įprasta vaga. Bendruomenė jau atsigavo po 2007-ųjų metų rugpjūčio 16-ąją kilusio gaisro, kurio metu ugnis nuniokojo bažnyčią. Bažnyčios bokštai jau atstatyti, tačiau miestelio tikintieji vis dar negali išgirsti vargonų muzikos.

Lemtingą 2007-ųjų rugpjūčio 16-ąją gaisras kilo remontuojant vieną iš dviejų medinių bažnyčios bokštų. Asmenys, dėl kurių kaltės kilo gaisras iki šiol nenustatyti, tačiau manoma, kad ugnis įsiplieskė neatsargiai atliekant suvirinimo darbus.

Pirmiausia užsiliepsnojo medinės bažnyčios konstrukcijos. Vėliau liepsnas sutramdyti savo jėgomis darbininkams jau buvo per vėlu.

panevezys.lcn.lt nuotr./Naujamiesčio bažnyčios gaisras
panevezys.lcn.lt nuotr./Naujamiesčio bažnyčios gaisras

Gelbėti bažnyčios nuo ugnies atskubėjo gausios ugniagesių pajėgos. Atliekant gesinimo darbus neišvengta ir traumų. Keli naujamiestiečiai ir ugniagesiai susižalojo.

Per gaisrą sudegė abu bokštai, buvo sunaikinti 1813-aisiais metais Karaliaučiuje pagaminti Goebelso vargonai, sudužo varpai ir išdužo langai su vitražai, įgriuvo naujas stogas.

Neogotikos stiliaus Naujamiesčio Šv.Apaštalo evangelisto Mato bažnyčia po gaisro atstatyta pamažu. Iš pradžių pastatas buvo uždengtas, kad jo nemerktų lietus. Vėliau prasidėjo bažnyčios atstatymo darbai, kurie truko iki praėjusių metų.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Naujamiesčio bažnyčia
Tomo Markelevičiaus nuotr./Naujamiesčio bažnyčia

Prie bažnyčios atstatymo darbų prisidėjo ne tik miestelio benduomenė, bet ir Panevėžio miesto bei rajono verslo atstovai, vadovai. Bokštų gamybai ir montavimui 300 tūkst. litų iš Europos Sąjungos fondų gavo Panevėžio rajono vietos veiklos grupė. 

Nors šių lėšų nepakako norimiems darbams atlikti, tačiau žygdarbiui pasišventė akcinė bendrovė „Montuotojas“. Jos vadovas Antanas Katinas pažadėjo, kad prie bažnyčios atstatymo darbų prisidės visomis išgalėmis. Apie pelną net negalvojusios įmonės darbus galima pavadinti dar maždaug 200 tūkst. litų dovana Naujamiesčiui.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Naujamiesčio bažnyčia
Tomo Markelevičiaus nuotr./Naujamiesčio bažnyčia

Tiesa, bažnyčia dabar dar nėra tokia, kokia buvo prieš gaisrą. Ugnies sunaikintų vargonų iki šiol nėra kuo pakeisti. Naujamiesčio klebonas Raimondas Kazlauskas sako, kad galimybė įsigyti vargonus yra, tačiau tam reikia nemažai pinigų, kurių miestelio bendruomenė surinkti nepajėgi.

Esame nusižiūrėję vienerius vargonus, kurie panašiausi į sudegusius, bet jų kaina siekia beveik 100 tūkstančių eurų

„Vokietijoje yra įkurtas fondas, kuriam galima aukoti pinigus. Jie bus skirti vargonams pirtkti. Kadangi Vokietijoje nemažai bažnyčių užsidarė, yra galimybė nusipirkti vargonus iš jų. Tačiau niekas nenori vargonų dovanoti ar atiduoti už simbolinę kainą. Esame nusižiūrėję vienerius vargonus, kurie panašiausi į sudegusius, bet jų kaina siekia beveik 100 tūkst. eurų. Vokietijos verslininkai, įmonės šiek tiek aukoja, bet tas procesas nėra greitas“, – pasakoja kunigas R.Kazlauskas.

Kol kas kunigas nedrįsta prognozuoti, kiek laiko dar prireiks, kad bažnyčioje vėl suskambėtų vargonų muzika. Anot dvasininko, labdaros rinkimas gali trukti dar keletą metų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min