Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2011 kovo 9d. 07:10

Naujasis generalinis komisaras Saulius Skvernelis sako tikįs, kad jam pavyks pakeisti policiją

Saulius Skvernelis
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis.

„Man dabar norėtųsi turėti bent pusmetį ramaus darbo. Kad būtų galima pradėti tai, ką esame sumanę. Tikiu, kad man pavyks. Jei netikėčiau, nebūčiau sutikęs pradėti dirbti šiame poste“, – 15min.lt žurnalistui sako naujasis šalies policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis.

Dėl neblaivaus policininko sukeltos avarijos, per kurią žuvo trys žmonės, atsistatydinus ankstesniam policijos vadovui Vizgirdui Telyčėnui, keturiadešimtmetis S.Skvernelis dirbti naujame poste pradeda ypač sunkiu laikotarpiu. Policijai trūksta pinigų, tarp eilinių policininkų, net ir tarp jų vadovų, vyrauja pesimistinės nuotaikos. Kai kurie pareigūnai kalba net apie tai, kad netrukus sulauksime situacijos, su kuria jau susidūrė Latvija.

„Policininkai netrukus eis vogti. Latvijoje tai jau nutiko. Kiek galima spausti žmones ir varyti juos nemokamų atostogų? Pinigų šiemet gali pritrūkti net darbo užmokesčiui. Kosminiu greičiu kylant degalų kainoms, mažinamas patruliuojančių automobilių skaičius. Kvalifikuoti, gerai paruošti, 15–18 metų ištarnavę žmonės palieka tarnybą ir emigruoja į užsienį, kur tampa tikra dovanėle privačioms saugos tarnyboms. Policijoje vis mažiau lieka  norinčių ir galinčių dirbti pareigūnų, daugėja atsitiktinių žmonių“, – tai tik dalis retai į viešumą iškylančių policijos problemų, kurias vardija patys pareigūnai.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija

Tačiau dirbti tik pradėjęs S.Skvernelis neslepia esąs optimistas.

„Žinoma, į kiekvieną situaciją galima pažiūrėti pesimistiškai. Galima nematyti nieko gero, jokios prošvaistės, nematyti šviesos horizonte. Bet galima būti ir optimistu, galima pažiūrėti į save, galima pagalvoti apie tai, kad yra žmonių, kuriems yra žymiai blogiau. Juk šiandien laiku gauname atlyginimą. Kokio jis dydžio – kita kalba. Gal ir aš norėčiau didesnio atlyginimo. Kaip generalinio komisaro pavaduotojas gaudavau 5 tūkst. Lt į rankas. Profesinį išsilavinimą turintis žemutinės grandies policijos pareigūnas gauna vidutiškai 1 tūkst. 800 Lt. Tai didelis ar mažas atlyginimas? Aišku, darbas irgi yra labai sudėtingas, labai atsakingas, atima daug sveikatos. Žinau tą požiūrį, kad jau viskas, kad toliau bus dar blogiau, todėl daugiau nieko nedarome, nedirbame, čia niekas nepasikeis... Toks požiūris ir veda į tam tikrą pesimizmą, išsilakstymą. Bet noriu pabrėžti, kad ne aš vienas turiu minčių, ką reikėtų keisti. Yra labai daug pareigūnų, turinčių minčių, turinčių inciatyvų ir idėjų. Mes galime pakeisti situaciją. Kas kitas, jei ne mes, ką nors pakeis? Kas daugiau tai padarys?“ – retoriškai klausia naujasis generalinis komisaras.

Viltis – jauni pareigūnai

S.Skvernelis policijos pertvarkos viltis sieja su naujais pareigūnais, baigusiais Lietuvos policijos mokyklą Klaipėdoje. Dabar čia, tvirtina komisaras, yra susirinkęs tikrai neblogas ir perspektyvus jaunimas. Anksčiau būsimųjų policininkų pažymių vidurkis šioje mokykloje siekdavo vos 5,1 balo. Šiuo metu – 8,4 balo. Norinčiųjų įstoti yra daugiau nei vietų.

Sėkmė priklausys nuo komandos, su kuria jam reikės dirbti. Jei greta bus bendraminčių, jei jam bus leista pačiam pasirinkti žmones, kuriais pasitiki, bus lengviau. Jei visos iniciatyvos bus blokuojamos iš vidaus, jei bus kaišiojami pagaliai į ratus, nieko nebus.„Tikrai visai kito mentaliteto ateina jaunimas. Jis turi savo matymą, turi savo vertybes, nebijo kompiuterio, puikiai moka bent vieną užsienio kalbą. Ir aš tikiu, kad ateina į tą mokyklą su tam tikrais idealais. Tačiau vėliau jie patenka į komisariatus, į tą terpę, į seną sistemą. Ir jaunam žmogui pasidaro labai sunku. Jis ateina su naujausiomis žiniomis ir sako: reikia daryti taip ir taip. Tokie yra teisės aktų reikalavimai. O jam sako: palauk. Mes dirbame taip ir taip. Štaip taip ir tau reikia dirbti. Ir šioje situacijoje naujam žmogui tampa nepaprastai sunku psichologiškai. Žinių turi daug, norų irgi, o kaip viską realizuoti, neaišku. Jei prie to jauno žmogaus atsirastų patyręs ir doras pareigūnas, kuris paglobotų tą jauną pareigūną, situacija gal būtų kita. Man taip yra buvę. Aš į sistemą atėjau baigęs aukštąją mokyklą ir ėjau į policijos mokslo įstaigą. Bet man reikėjo nueiti ir tam tikrą kelią, kad susipažinčiau su ta duona, kurią valgo eilinis patrulis. Ir aš greta savęs turėjau žmogų, kuris man ilgą laiką buvo policininko idealas. Jis man padėjo, pavedžiojo, parodė, pasakė, daug ką paaiškino... Štai tokį žmogų gavusiam jaunam mūsų darbuotojui būtų žymiai lengviau adaptuotis, būtų lengviau apginti savo principus ir idealus“, – sako S.Skvernelis.

Policijos mokyklą baigusiems būsimiems pareigūnams iškyla ir dar viena problema – susiduriama su vietų stygiumi policijos įstaigose. S.Skvernelis šią situaciją vadina didžiausia tragedija. Regis, laisvų etatų policijoje – į valias. Tačiau į laisvą vietą priimti naują žmogų nėra pinigų.

„Ir tai yra vienas iš svarbesnių mano uždavinių. Kad tie žmonės, kurie gavo siuntimą, įveikė atranką, išlaikė egzaminus, būtų įdarbinti. Tai yra nauja karta, kuri privalo ateiti. Jaunų žmonių įsiliejimas į mūsų gretas, palaipsnis sistemos atjauninimas turėtų duoti rezultatų“, – savo užduotis naujame poste vardija S.Skvernelis.

„Situacija paradoksali“

Naujasis generalinis komisaras neneigia, kad šiandien policijoje daug kam trūksta ir motyvacijos gerai dirbti visuomenės labui: „Tačiau ne vien atlyginimas lemia motyvą. Darbas gali būti gana gerai mokamas, tačiau vis tiek ko nors trūks. Motyvacijai skatinti galėtų būti plačiau taikomos įvairios garantijos. Tai gali būti būsto, mokslo, ankstesnio išėjimo į pensiją garantijos. Tai labai svarbu. Juk šiandien 20 metų išdirbęs policijoje žmogus jau gali išeiti į pensiją. Kokią pensiją jis gaus – čia kitas klausimas. Bet jis ją gaus. Tokios garantijos aplinkui niekas neturi. Prie motyvacijos skatinimo turėtų prisidėti ir karjeros galimybės. Antra vertus, dirbant policijoje reikia būti daugiau nei darbuotoju. Reikia būti šios sistemos patriotu. Reikia galvoti, kad ne šiaip sau čia patekau.“

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija

Apie garantijas mokytis S.Skvernelis užsiminė neatsitiktinai. Žmogus, baigęs Lietuvos policijos mokyklą, gali dirbti pirminės grandies pareigūnu. Norintis kilti karjeros laiptais policininkas turėtų būti įgijęs aukštąjį išsilavinimą. Jį įgyti dabar Lietuvoje policininkams galimybes suteikia Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo fakultetas. Tačiau iš maždaug 80 policininkams skirtų vietų nemokamo mokslo siekti gali tik kiek daugiau nei 10 pareigūnų. Kiti per metus turi mokėti apie 4,5 tūkst. Lt.

„Situacija paradoksali. Priėmus ir įgyvendinus naująjį Aukštojo mokslo įstatymą, studentus susiejus su vadinamaisiais krepšeliais, M.Romerio universitete jį gauna iš esmės vos keli žmonės, – problemą pripažįsta generalinis komisaras. – Visi kiti patys moka už mokslą. Ši situacija jau išeina už mūsų kompetencijos ribų. Tačiau norėtųsi rasti tą bendrą vardiklį, kad bent jau šios profesijos žmonės būtų valstybės finansuojami. M.Romerio universitetas iš tiesų yra pajėgus parengti gerus specialistus. Mokymosi programos yra derinamos su mumis, į kiekvieną mūsų, kaip užsakovų, užgaidą yra atsižvelgiama. Bet neišspręsta krepšelių problema. Jei pavyktų šią problemą išspręsti, būtų didžiulė paskata ir pagalba pareigūnams siekti aukštojo mokslo.“

Nusiteikęs optimistiškai

Septynioliktus metus karjeros laiptais policijoje kopiantis S.Skvernelis sako į ateitį žiūrintis optimistiškai, nes tikintis tuo, ką daro. Jis prisimena laikus, kai pateikė ambicingus planus, kaip iki 2010 m. žuvusiųjų per avarijas skaičių sumažinti per pusę. Tuo metu situacija keliuose buvo vadinama karu, o pats S.Skvernelis – savižudžiu. Bet jam pavyko.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija

„Aš ir dabar nusiteikęs optimistiškai“, – sako naujasis generalinis komisaras.

Dabar jis nežada daugiau pinigų, nei jų yra, o kalba apie finansinės drausmės palaikymą, kad tie „nedideli pinigai, kuriuos turi policija, būtų panaudoti labai subalansuotai“. Jis nusiteikęs iki minimumo sumažinti neblaivių pareigūnų skaičių prie vairo. Užsimojo tramdyti korupciją, neapsiribodamas vien smulkiu kyšininkavimu keliuose. Planuoja policijos auditą, kurį atlikus turėtų paaiškėti, kiek iš tiesų Lietuvai reikia policijos pareigūnų. Be to, ramina, kad net jei ir sumažėtų pareigūnų skaičius, visuomenės saugumui tai neatsilieptų. Dar nepamiršta pridurti, kad žmonėms ir patiems reikėtų daugiau saugotis, nes „Dievas apsaugo tą, kuris pats savimi rūpinasi“. Į diskusiją klausimu, kad „policiją mes turime tik tokią, kokios nori politikai“, jis nesileidžia. Tik sako, kad visi nori profesionalios ir gerai dirbančios policijos. Klausimas – kiek tai kainuoja.

„Aš tikrai nepasakysiu, kad šiandien pradėjau dirbti, o rytoj jau bus kitaip. Negaliu. Bet tuos darbus, kuriuos matau, kuriuos suplanavau, mes turime padaryti“, – tvirtai sako S.Skvernelis.

„Sėkmė priklausys nuo komandos“

Ne vieną dešimtmetį teisėsaugos tarnybose ištarnavęs ir visai neseniai į pensiją išėjęs Jonas Lazarenka sako, kad S.Skvernelio sėkmė priklausys nuo to, kiek bus laisvos jo rankos vykdyti reformas.

„Sėkmė priklausys nuo komandos, su kuria jam reikės dirbti. Jei greta bus bendraminčių, jei jam bus leista pačiam pasirinkti žmones, kuriais pasitiki, bus lengviau. Jei visos iniciatyvos bus blokuojamos iš vidaus, jei bus kaišiojami pagaliai į ratus, nieko nebus. Juk ne paslaptis, kad dabar policijoje daug kas į S.Skvernelį žiūri kaip į jaunuolį, labai greitai pakilusį karjeros laiptais“, – 15min.lt žurnalistui sakė J.Lazarenka.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Policija

Policijos ir pasienio tarnybos veteranas pastebi, kad kol kas naujasis generalinis komisaras turi prezidentės palaikymą. Tačiau jam labai svarbu rasti bendrą kalbą ir su kitais šalies politikais, policijos sistemoje košės privirusiais labai daug. Labiausiai buvęs pareigūnas kritikuoja sprendimą iš policijos atimti apsaugos funkciją.

„Lengva ranka atsisakyta milijonų litų, šiandien ypač reikalingų policijai. Prieš rinkimus kai kas susigriebė, ant „bačkos“ lipti pradėjo, kad negerai padaryta. Bet dabar jau traukinys nuvažiavo. Sutartys su privačiomis saugos firmomis nutrauktos, buvę stambiausi užsakovai irgi nutraukia sutartis“, – sakė J.Lazarenka.

Situaciją iš vidaus gerai pažįstantis buvęs pareigūnas pritaria S.Skvernelio idėjai artimiausiu metu įvesti daugumos struktūrinių padalinių vadovų pavaduotojų rotaciją, panašią į tą, kuri jau taikoma skiriant policijos įstaigų vadovus. Tačiau įspėja, kad tuo pat metu artėjantis policijos civilinimas visai sistemai gali tik pakenkti, policija gali netekti patyrusių ir sąžiningų pareigūnų.

J.Lazarenka sako neabejojantis, kad S.Skvernelis tiki savo sėkme. Tačiau svarbu, kad jo idėjomis patikėtų ir eiliniai policininkai, kuriems teks įgyvendinti generalinio komisaro sumanymus.

„Skatinimo ir motyvavimo sistemą reikia tobulinti. Vien pasakyti, kad gali į pensiją išeiti po 20 metų tarnybos, neužtenka. Juolab kad jau pasigirsta kalbų, jog ir ši tvarka gali keistis. Šiandien labai daug jaunimo į darbą sistemoje kabinasi tik dėl anksčiau bankams prisiimtų įsipareigojimų. Paskolas grąžinti reikia, šeimą maitinti irgi reikia. Todėl gana daug eilinių pareigūnų, drįsčiau net sakyti, kad iki 70 proc., tyliai papildomai dirba ir kur nors kitur. Policijos vadovybei tikrai pažįstama problema, tačiau niekas niekaip nesugalvoja, kaip tai įteisinti. Dabartinėje situacijoje toks pareigūnų darbas laisvadieniais bet kokiu atveju yra geriau nei „veikla“ kuo nors prekiaujant gatvėje“, – sako buvęs pareigūnas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Tragedija Eidintuose: Tauragės rajone vyras nušovė nekenčiamus kaimynus ir nusižudė pats

Vardai

„Modus Dance“ su „X Faktoriaus“ nugalėtojų grupe „120“ triukšmingai uždarė šokių sezoną

Sportas

Pasaulio taurės varžybose Sofijoje J.Kinderiui kiek geriau sekėsi tik fechtavime

Sportas

C.Ronaldo per treniruotę Kijeve sužalojo žiniasklaidos atstovą

Šilta savaitgalio diena prie Elektrėnų marių

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Maisto menestreliai dainuoja sveiką majonezą

Vardai

Šeštą mėnesį nėščia Greta Lebedeva atrodo stulbinamai: kaip jai pavyko išsaugoti tokią figūrą?

Sportas

J.Wilshere'o žinutė apie Čempionų lygos finalą papiktino „Arsenal“ sirgalius

Pasaulis kišenėje

Puikiai išsilaikiusios senosios Joniškio žydų kapinės: akmuo, medis ir sustojęs laikas

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Sauliaus Paukščio „Pustoniai ir atspalviai“ – bohema amerikiečio akimis

Panevėžyje sučiuptas neblaivus ir teisių neturintis vairuotojas

24sek

„Lakers“ treniruotėse A.Kulboką keičiantis LiAngelo Ballas: „Galiu žaisti ir kitur, bet...“

Deuce

Paaiškėjo R.Berankio ir A.Zverevo „Roland Garros“ turnyre akistatos laikas

24sek

ČL finalo prognozės: dauguma žalgiriečių laukia „Real“ pergalės, bet ne Š.Jasikevičius 

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: kulinarinio tinklaraščio ir knygų autorės Signes Meiranes vaikystės medaus tortas

Verslas

Verslininkų namai Vilniuje: elegancija ir pasakiški senamiesčio vaizdai

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP kvalifikacija: Danielis Ricciardo aplenkė „Ferrari“ ir „Mercedes“ lyderius!

Pasaulis kišenėje

Džakarta: didžiausia, pergalinga ir klestinti. Apsižioplinimas oro uoste

Aktualu

Socialdemokratai kandidatus į merus kels visose savivaldybėse

Vardai

Vardinių kvepalų reklamai – visiškai nuogos Kim Kardashian nuotrauka

Naujienos

Aktualu

Tragedija Eidintuose: Tauragės rajone vyras nušovė nekenčiamus kaimynus ir nusižudė pats

Sportas

Skaudžios traumos, „Liverpool“ vartininko kuriozai ir fantastiškasis G.Bale'as: „Real“ triumfavo Čempionų lygoje

Gyvenimas

Savo atradimais medikus šokiruojantis P.Claytonas: trys maistinės medžiagos gali mus išgelbėti nuo daugelio ligų ir senėjimo

Kultūra

Viena diena vienoje gatvėje: Kauno V.Putvinskio gatvė tapo traukos centru

Aktualu

D.Trumpo advokatas ir Rusijos oligarchas susitiko prieš pat prezidento inauguraciją: aptarinėjo Rusijos ir JAV santykius

Vardai

Šeštajame „Lietuvos balso“ sezone Džordaną Butkutę keičia Justinas Jarutis

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 gegužės 20 – 26 d.)

Kultūra

G.Urbonas apie Lietuvos paviljoną Venecijos architektūros bienalėje: kad išliktume kaip rūšis, turime keisti mąstymo įpročius

„Atsarginiai“: į kampą įvaryti čempionai, Ch.Paulo netektis ir L.Jameso dominavimas geriausių lygos penketų istorijoje

Gazas

„Mercedes-Benz“ gerbėjų vasaros sezono atidaryme – beveik 150 ypatingų automobilių

Kultūra

Ką verta skaityti vasarą: penkios Billo Gateso rekomenduojamos knygos

Gyvenimas

Kas nutinka su poromis ilgalaikiuose santykiuose? 5 moksliniai faktai

Verslas

Palanga pradeda vasaros sezoną: svečiai akylai stebi patiekalų kainas

Vardai

Trakuose – Evelinos Sašenko vestuvės: „Prie šios bažnyčios įvyko pirmas mūsų pasimatymas“

Aktualu

Gaisras Vilniaus dangoraižyje galėjo baigtis tragedija kaip Londone: šiurpinantys sutapimai

Vardai

Panevėžyje ištekėjo pirmojo „X Faktoriaus“ nugalėtoja Giedrė Vokietytė

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ pataria: stilingas plius dydžio bikinis. Kaip išdrįsti jį apsivilkti?

Vardai

„Modus Dance“ su „X Faktoriaus“ nugalėtojų grupe „120“ triukšmingai uždarė šokių sezoną

Sportas

Pasaulio taurės varžybose Sofijoje J.Kinderiui kiek geriau sekėsi tik fechtavime

Sportas

C.Ronaldo per treniruotę Kijeve sužalojo žiniasklaidos atstovą

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min