Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujasis policijos vadas Linas Pernavas: „Atėjau ne griauti, o kurti“

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su policijos generaliniu komisaru Linu Pernavu
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Naujasis policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Į darbą priėmus daugiau motyvuotų pareigūnų ir užtikrinus geresnes sąlygas dirbantiesiems, dalis policijos problemų išsispręstų savaime, sako naujasis generalinis komisaras Linas Pernavas interviu BNS.

– Kokie bus jūsų pirmieji darbai, ką ketinate keisti policijos sistemoje?

– Pirmas dalykas, ko turime siekti ir ką turime tobulinti – gyventojų saugumas. Galiu kalbėti jau ne kaip policijos generalinis komisaras, o kaip bendruomenės narys. Pirmas dalykas, ko mes visi norime – jei man kyla problema, aš turiu prisiskambinti policijai. Jei prisiskambinau – noriu, kad greit atvyktų, nesvarbu, koks policininkas, bet svarbu, kad sulaukčiau pagalbos. Jei atvyko – svarbu, kad tas įvykis būtų tiriamas nešališkai, objektyviai, greitai – nenorime, kad procedūros būtų ilgos, kad nukentėjęs nebūtų keliskart kviečiamas į policijos įstaigą, kad būtų tampomas. Svarbu, jei atvažiavo policininkas – visada ko noriu – kad policininkas ir atrodytų kaip policininkas tikrąja to žodžio prasme: gražus, tvarkingas, pasitempęs, su geru automobiliu. Suteikti gyventojų lūkesčius atitinkančias paslaugas – čia yra svarbiausia.

Svarbu, jei atvažiavo policininkas – visada ko noriu – kad policininkas ir atrodytų kaip policininkas tikrąja to žodžio prasme: gražus, tvarkingas, pasitempęs, su geru automobiliu.

Dėl pokyčių – jokiu būdu nedariau, nedarau ir nedarysiu pokyčių dėl pliusiuko, pokyčių dėl pokyčių. Jeigu mes matysime, kad kažkur pribrendo pokyčiai, jie bus atlikti. Šiuo metu vyksta kriminalinė policijos reforma, bet ji jau yra pradėta, todėl ji bus pabaigta.

– Kokias įvardintumėme tris didžiausias problemas, kurias šiuo metu patira policija?

– Aš įvardinčiau ne tris problemas, o tris pagrindinius tikslus, kurių mes siekiame: tai yra visuomenės saugumas. Antras dalykas – kova su korupcija: mes turime atsikratyti ir išsivalyti nuo tų žmonių, kurie yra atsitiktiniai mūsų gretose. Trečias dalykas – tų pradėtų darbų tęstinumas. Pabrėšiu – atėjau ne griauti, o kurti, ir turime tęsti tuos darbus. O jų yra daug.

– Kalbant apie kriminalinės policijos reformą, jūsų pirmtako Sauliaus Skvernelio patvirtintame reformos plane numatyta taikyti prioritetus tiriant nusikaltimus. Ar tai ir išliks? Buvo išsakoma priekaištų, kad skiriant visą dėmesį sunkiems nusikaltimams gali nukentėti smulkesnių nusikaltimų tyrimas.

– Norėčiau pabrėžti tokį dalyką – policininkai irgi yra žmonės: vienam žmogui, sakykime, tūkstantis litų yra didžiuliai pinigai, kitam galbūt visiškai nėra svarbi suma. Mes tikrai esame žmonės ir, nežiūrint visų prioritetų, mes tikrai atsižvelgsime į būtent tą situaciją, būtent tą žmogų, kuris yra nukentėjęs. Pernai buvo atliktos apklausos ir visi Lietuvos gyventojai vienu balsu pasakė, kad vienas iš svarbiausių dalykų, į ką turi policija atkreipti dėmesį, tai į tą nukentėjusįjį. Jei mes anksčiau savo „klientu“ vadindavome pažeidėją, tai dabar klientu vadiname tą nukentėjusįjį. Todėl mūsų tikslas – kad būtų dėmesys jam, net jei mes matome, kad tegu tai yra ir nedidelė suma, bet tai tikrai jam yra svarbu, tai mes to įvykio taip nepaliksime.

Jei mes anksčiau savo „klientu“ vadindavome pažeidėją, tai dabar klientu vadiname tą nukentėjusįjį.

– Ar reikalausite daugiau lėšų policijos sistemos finansavimui? Galbūt tai daryti dabar lengviau, nes dabartinis ministras yra buvęs generalinis komisaras, jūsų buvęs kolega? Ar reali tūkstančio eurų minimalaus pareigūnų atlyginimo siekiamybė?

– Dirbu dar tik antrą dieną, tad apie didelius žygius prisižadėti negaliu. Jei kalbėtumėme, ar mums reikalingas finansavimas – be abejo, kuris nenorės didesnio atlyginimo. Bet reikia būti iš tikrųjų protingiems – negalime pasakyti, jei šiandien mūsų atlyginimas yra apie 1300 litų, ir mes nuo rytdienos padarysime tūkstantį eurų. Turi būti protingai atsižvelgta į tai, ką gali padaryti pati policija, ką gali valstybė. Bet kokiu atveju, į kiekvieną dalyką reikia reaguoti normaliai.

– Išlieka ir korupcijos policijos įstaigose problema. Ar jus tenkina dabartinis policijos imuniteto tarnybos darbas, o gal jį ketinate stiprinti?

– Imuniteto tarnyba tikrai yra, ji veikia gerai ir ji liks. Bet aš tikrai nenoriu išskirti policijos ar Vidaus reikalų minsiterijos ir pasakyti, kad esame labiausiai korumpuoti ir tikrai niekur daugiau to nėra. Problema yra tūkstantį metų ir pasakyti, kad mes kažkuo išsiskiriame, tikrai negalime. Tačiau noriu pabrėžti, kad korupcija, girtų vairavimas tikrai nebus toleruojami, tie įvykiai bus nuolat matomi, viešinami ir tiems žmonėms kelio pas mus atgal nebus, likti jie negalės.

O kad jūs matote daug įvykių – tai mes tai ir darome, mūsų tikslas ir yra tai paviešinti: jeigu mes nedirbsime, neturėsime tų imuniteto padalinių, tai neturėsime ir tų skaičių, apie kuriuos kalbame. Tai lyg ir bus gražu. Bet klausimas – ar tikrai bus gražu? Tai šiandien mes rodome tuos skaičius, mes valomės. Be abejo, reikia tęsti tą darbą, kuris yra pradėtas: yra tikrai ne viena ir ne dešimtis bylų, kur parodo jų darbą. Tai aš galiu garantuoti, kad jie mano šimtaprocentinį palaikymą tikrai turės.

– S.Skvernelis buvo užsiminęs ir apie galimas prevencines priemones prieš pareigūnų girtavimą dar juos priimant į darbą, juos tikrinant. Ar priimant naujus žmones į policiją neketinama kelti kartelės?

– Vienas iš mūsų prioritetų – policijos mokyklos tolesnis vystymasis. Ir mūsų tikslas yra, kad tie žmonės būtų tinkamai atrinkti, tinkamai apmokyti, kad ateitų profesionalus, motyvuotas pareigūnas. Kai tai bus išspręsta, matyt, daug problemų atkris savaime. Kalbant apie situaciją apskritai, reikia suprasti, kad tie policininkai neatėjo iš kažkur, neatėjo iš mėnulio – jie yra mūsų visuomenės, bendruomenės nariai. Tai galbūt aš galvočiau, kad mums visiems reikia susimąstyti, ar pas mus pačius nėra kažkokių problemų, dėl ko iš tikrųjų yra tokia situacija. Manau, kad tinkamai atrinkus, tinkamai apmokius profesionalų, motyvuotą pareigūną, suteikus jam geras darbo sąlygas, dalis problemų atkristų savaime.

Reikia suprasti, kad tie policininkai neatėjo iš kažkur, neatėjo iš mėnulio – jie yra mūsų visuomenės, bendruomenės nariai.

– Ar nemanote, kad dalis problemų kyla dėl to, kad policijos darbas šiuo metu neturi prestižo, ir dėl atlyginimų jis nėra toks patrauklus, kaip, tarkime, darbas privačioje saugos tarnyboje?

– Todėl ir kalbame, kad turi būti priimtas ir Valstybės tarnybos statutas, Policijos veiklos įstatymas. Be abejo, norime, kad policijos darbuotojas uždirbtų daugiau, kad jo profesija būtų vertinama, kad ji būtų prestižinė, garbinga. Jei tai bus pasiekta, mums dalies problemų spręsti nebeteks.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min