Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 3d. 11:35

Naujojoje Zelandijoje įvaikinamos mergaitės brolis: „Darysiu viską, kad pasiimčiau globą“

Arūnas Leščiauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Spaudos konferencija seime

Į tolimą šalį įvaikinimui keliauti turinčios mergaitės istorija toliau sulaukia atskirų politikų ir visuomenės dėmesio. „Valstiečio“ Mindaugo Puidoko Seime surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavęs mergaitės brolis pareiškė, kad nori tapti į Naująją Zelandiją iškeliauti turinčios sesers globėju. Jo teigimu, tarnybų darbuotojai manipuliuoja mergaitės nuomone.

Seimo narys Mindaugas Puidokas ketvirtadienį surengė spaudos konferenciją „Tarptautinio įvaikinimo problemos Lietuvoje ir mergaitės įvaikinimo Naujojoje Zelandijoje atvejis“.

Joje svečių teisėmis dalyvavo Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Darius Trečiakauskas, advokatas Bronius Varsackis ir įvaikinamos mergaitės brolis Arūnas Leščiauskas.

A.Leščiauskas: „Man nurodė, kad kreipčiausi pagalbos į poną Mindaugą Puidoką“

A.Leščiauskas sakė apie sesers įvaikinimą sužinojęs tik gruodžio 12 dieną, sulaukęs vyresnėlės sesers žinutės.

„Šokęs į paniką, kreipiausi į draugės mamą. Ji man nurodė, kad kreipčiausi pagalbos į poną Mindaugą Puidoką. Kreipiausi, parašiau prašymą ir atvykau į Lietuvą“, – pasakojo jis.

Brolis teigė, kad jam nebuvo leista pasilikti vienam kambaryje su įvaikinama seserimi, jų klausėsi socialinė darbuotoja.

„Kas kartą, kai paklausdavau, kaip ji bendrauja angliškai su globėjais, tai sakydavo, kad kartais vyresnė sesuo padeda, kartais auklytės. Auklytės išverčia į anglų kalbą, tačiau perrašo žodžius“, – sakė A.Leščiauskas, tikindamas, kad globėjams sumeluojama net mergaitės akių spalva.

„Pakalbinau seserį, kaip ji jaučiasi dėl laikinosios globėjos netekimo. Jai buvo pranešta, kad laikinoji globėja parašė šmeižiantį straipsnį, kad seserys nemoka anglų kalbos ir kaip čia ji išvažiuos į kitą valstybę“, – piktinosi mergaitės brolis.

„Bandysiu pats pasiimti globos teises, kad galėčiau bent jau suteikti galimybę leisti augti jai su žmonėmis, kuriuos matydavo, su kuriais augo. Darysiu viską, kad pasiimčiau globą“, – tikino jis.

Brolio teigimu, jis bandė gauti mergaitės globą jau baigęs mokyklą.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas

„Išsinuomojau butą kartu su drauge, mes pabandėm pasiprašyti, kad leistų po mokyklos jiems grįžti ne į vaikų namus, o pas mane, kad galėčiau namų darbus padėti ruošti. Man buvo liepta nuvažiuoti ten, ten, ten... Nuvažiavau, užpildžiau prašymą ir gavau atsakymą, kad vieno kambario butas netinkamas“, – pasako jis.

A.Leščiauskas pasakojo, kad susigrąžinti vaikus bandė ir mama, tačiau „finansinių sąlygų trūko“. Jo teigimu, buvo reikalaujama net namo remonto, kanalizacijos pertvarkymų.

M.Puidokas: „Viceministrė man sakė, kad jei nesiliausiu, tai Norvegija atsiims mums siunčiamą paramą“

M.Puidokas teigė, kad situacija rodo, jog „valstybėje trūksta ryžto spręsti rimtas problemas, vaikai nėra apsaugomi nuo institucinio smurto“. Jo teigimu, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dangsto problemas ir nesiryžta jų spręsti, o ministras Linas Kukuraitis yra klaidinamas.

„Po LVŽS frakcijos posėdžio, kuriame vyko aštri diskusija dėl mano ir kolegų siūlomų įstatymų pataisų, viceministrė Vilma Augienė man atviru tekstu sakė, kad jei nesiliausiu, tai Norvegija atsiims mums siunčiamą paramą“, – kalbėjo „valstietis“.

M.Puidokas prabilo apie tai, kad iš Norvegijos pašalintas ir žurnalistinio tyrimo diskredituotas fondas turi įtaką Lietuvoje ir veikia per „Žiburio fondą“. Jo teigimu, šio fondo nariai užsiima visuomenės ir politikų klaidinimu ir atstovauja tarptautinių įvaikinimo organizacijų interesams.

Seimo narys tikino, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Alina Jakavonienė „elgiasi kaip represinė struktūra“. Jį papiktino ir tai, kad vadovė nenori atsakyti „kritiškai nusiteikusioms žiniasklaidos priemonėms“.

„Valstietis“ kėlė klausimą, kodėl „užsieniečiams, sumokėjusiems penkiaženkles sumas įvaikinimo agentūroms, dokumentai yra sutvarkomi per kelis mėnesius“. Jo teigimu, lietuvių šeimos įvaikinimo procese neturi lygių sąlygų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas

„Užsieniečiai vyresni nei penkiasdešimt ar šešiasdešimt metų gali įsivaikinti vaikus. Kokia ateitis laukia vaiko, jei jo globėjas jau virš šešiasdešimt metų?“ – retoriškai klausė jis.

Jis ragino kurti sistemą, kuri „realiai leistų pasirūpinti vaikais“. M.Puidoko manymu, net ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius neįdėjo pakankamai pastangų, kad apgintų lietuvių vaikų interesus užsienyje, pateikdamas Norvegijoje nuskambėjusius atvejus.

Paklaustas, ar tai jo, ar bendra LVŽS frakcijos nuomonė, M.Puidokas pripažino, kad kalba tik už save.

Advokatą stebina informacijos pateikimo būdai

Advokatas Bronius Varsackis, atstovaujantis įvaikinamos mergaitės broliui, teigė, kad kreiptasi į Vilniaus apygardos teismą su prašymu sustabdyti įvaikinimo bylos nagrinėjimą. Jis pasiskundė, kad sunku net sužinoti, kada bus nagrinėjama byla.

„Kadangi brolis pagal įstatymą yra ne proceso dalyvis, tai teismas registruoti prašymo nenorėjo. Byla nevieša, duomenų teikti negalima, o reikalaujama bent jau įvaikintojų inicialus nurodyti“, – sudėtingomis teisinėmis sąlygomis skundėsi B.Varsackis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spaudos konferencija Seime
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spaudos konferencija Seime

„Keisčiausia visoje šitoje istorijoje tai, kad keistokai informacija pateikiama. Remiuosi viešąja nuomone, žiniasklaidoje parašytais straipsniais – visur vis kitokia informacija“, – sakė advokatas, pabrėždamas, kad tarnybos nutyli, jog mergaitės šeima yra gausi (trys seserys ir penki broliai).

„Net mama bandė atgauti teises, bet nepavyko dėl tam tikrų priežasčių. Nereikėtų išmesti ir mamos, kaip visiškai nereikalingo asmens“, – sakė B.Varsackis. Jo teigimu, brolis šiuo metu parašė prašymą, kad taptų sesers globėju. Jis pastebėjo, kad mergaitė „netrokšta išvykti į Naująją Zelandiją“.

Trečiadienį 15min aprašė tai, kad alkas.lt portale publikuotame M.Puidoko straipsnyje buvo atskleista mergaitės tapatybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:21
26:10
01:40

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min