Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujos kadencijos Seimo nariai prisiekė valstybei

Pirmasis naujojo Seimo posėdis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Pirmasis naujojo Seimo posėdis
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienį prasideda nauja Seimo kadencija. Darbą Seime nauji parlamentarai pradėjo priesaika valstybei.

„Prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti  ir vykdyti  jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu    visomis     išgalėmis    stiprinti     Lietuvos nepriklausomybę,  sąžiningai   tarnauti  Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei“, – tokį priesaikos tekstą, įtvirtintą Lietuvos Konstitucijoje penktadienį padėję ranką ant pagrindinio šalies įstatymo turi perskaityti visi 139 naujos kadencijos Seimo nariai.

Konstitucija leidžia parlamentarams pagal savo įsitikinimus nuspręsti, ar po priesaikos teksto pridurti frazę „tepadeda man Dievas“, ar ne.

Naujos kadencijose Seime iki pavasario dirbs 139 tautos atstovai, nes Zarasų-Visagino ir Biržų-Kupiškio apygardose rinkimų rezultatai buvo pripažinti negaliojančiais. Čia nauji rinkimai vyks kovo pradžioje.

Pirmajam posėdžiui, kol nebus išrinktas Seimo pirmininkas, pirmininkauja vyriausia pagal amžių parlamente konservatorė Vida Marija Čigriejienė. Ji pirmąjį posėdį vedė ir darbą pradedant praėjusios kadencijos Seimui.

Naujo Seimo pirmininko ir jo pavaduotojų rinkimai vyks jau penktadienį. Seimo pirmininku bus keliama „darbiečio“ Vydo Gedvilo kandidatūra, jo pavaduotojais mėgins tapti Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys, socialdemokratai Gediminas Kirkilas ir Algirdas Sysas bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Kęstas Komskis.

Linkėjo būti pavyzdžiu

Posėdį naujos kadencijos Seimo nariai pradėjo Lietuvos himnu.

„Būdama garsiausio Lietuvos istoriko Adolfo Šapokos giminaitė ir krikšto duktė galiu atsakingai pasakyti, kad šios dienos posėdis yra svarbus ir įsimintinas Lietuvos istorijos momentas“, – pradėdama posėdį kalbėjo M.Čigriejienė.

Ji ragino naujos kadencijos parlamentarus sunkiomis akimirkomis atsiremti į istoriją ir pasisemti iš jos patirties bei stiprybės.

„Nuoširdžiai tikiu, kad šis įvairios sudėties bei politinių pažiūrų Seimas pradės naują Lietuvos Atgimimo laikotarpį. Linkiu visiems Seimo nariams būti pavyzdžiu Lietuvos žmonėms. Savo darbais ir susitelkimu privalome nueiti kelią tolesnei Lietuvos pažangai, ekonominei ir socialinei Lietuvos žmonių gerovei, skurdo ir nepritekliaus mažinimui, lietuvių kultūros puoselėjimui ir solidarumui tarp visų Lietuvos piliečių“, – kalbėjo posėdžio pirmininkė. 

Prezidentė linki tęsti darbus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė į Seimą penktadienį neatvyko – ji nusprendė parlamentarus pasveikinti laišku.

Jame prezidentė ragina parlamentarus niekada nepamiršti šiandien pasakytos priesaikos žodžių, ypač, kai Seimo nariai susidurs su dvejonėmis, kokį sprendimą pasirinkti. Ji ragina naują Seimą užtikrinti tęstinumą finansų ir energetikos srityse.

Visas prezidentės linkėjimas ČIA.

Z.Vaigauskas: rinkimai buvo nelengvi

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas iškilmingame posėdyje pažymėjo, kad pastarieji rinkimai į parlamentą buvo nelengvi – Konstitucinis Teismas pirmą kartą nesutiko su komisijos sprendimu.

Z.Vaigauskas pagarsino išrinktų parlamentarų pavardes ir šautos išrinktiesiems palinkėjo padaryti daug gerų darbų ir išminties nelengvame Seimo nario darbe bei stiprybės ieškant sutarimo.

VRK pirmininkas pateikė Zdislavo Palevičiaus, Vilijos Blinkevičiūtės, Zigmanto Balčyčio ir Valdemaro Tomaševskio pareiškimus, kad atsisako mandato.

Parlamentarai prisiekia abėcėlės tvarka.

Kliuvo žodžiai

Skaitydama priesaiką išrinktoji parlamentarė socialdemokratė Kristina Miškinienė labai susijaudino ir suklydo. „Prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti žmonių vientisumą... Žemių“, – kalbėjo ji ir čia pat atprašė, kad ne taip ištarė žodžius. K.Miškinienė priesaiką perskaitė iš naujo.

Skaitydamas priesaiką suklydo ir Vydas Gedvilas. „Prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstitucijų“, – ištarė jis.

Jaroslavas Narkevičius teigė prisiekiantis „visais išgalėmis“.

Priesaiką duodančiam parlamentarui Artūrui Skardžiui sudrebėjo ranka – jis vos nenumetė ant stalelio padėtos Konstitucijos.

Liežuvis pynėsi ir priesaikas priimančiam Konstitucinio Teismo pirmininkui Romualdui Kęstučiui Urbaičiui. Jis ne kartą klydo tardamas Seimo narių pavardes. Konservatorių Paulių Saudargą jis pavadino Pauliumi Sargūnu, bet netrukus pasitaisė. Socialdemokratų atstovės Rimantės Šalaševičiūtės pavardę teisėjui pavyko ištarti tik iš trečio karto. Skaitydamas visų prisiekusių parlamentarų pavardes R.K.Urbaitis neteisingai ištarė Viktoro Uspaskicho pavardę. „Viktoras Uspatkis“, – prabilo teisėjas ir tučtuojau pasitaisė.

A.Bilotaitė pasidabino tautiniais drabužiais

Išrinktosios parlamentarės į iškilmingą posėdį atėjo vilkėdamos dailius kostiumėlius, vienintelė konservatorė Agnė Bilotaitė pasidabino Klaipėdos krašto tautiniais rūbais. Naujos kadencijos parlamentarės šukuosena labai primena buvusios Ukrainos premjerės Julijos Tymošenko mėgstamą šukuoseną.

Seimo narių priesaikų Seimo salėje klausėsi grupelė jaunuolių, kurie dėvėjo baltas pirštines. Po kurio laiko jaunimas pasišalino. Antrajame rinkimų ture vyko Baltųjų pirštinių akcija, kurios metu paprasti piliečiai buvo kviečiami stebėti rinkių apylinkių aplinką. Akcija buvo inicijuota po to, kai pirmajame ture buvo fiksuota aibė rinkimų pažeidimų ir balsų pirkimo atvejų.

Penktadienį prisiekė 135 parlamentarai. Kiti keturi – Irina Rozova, Orinta Leiputė, Gintautas Mikolaitis ir Zbignevas Jedinskis – to padaryti negali, nes apie jų tapimą Seimo nariais nesuskubta pranešti „Valstybės žiniose“. Šie Seimo nariai turėtų prisiekti kitame Seimo posėdyje.

Naujajame Seime daugiausiai mandatų turės Lietuvos socialdemokratų partija – 37, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai turės 33 vietas. Darbo partija parlamente turės 29 mandatus, partija „Tvarka ir teisingumas“ – 11, Liberalų sąjūdis – dešimt, Lietuvos lenkų rinkimų akcija – aštuonis, Drąsos kelio partija – septynis. Taip pat į Seimą išrinkta viena Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė, trys nepriklausomai išsikėlę kandidatai.

Vyriausioji rinkimų komisija yra pateikusi statistiką, jog vidutinis išrinktų parlamentarų amžius yra 52,78 metų, į šį parlamentą iš 140 Seimo narių išrinktos 37 moterys. Jauniausiam Seimo nariui – Darbo partijos atstovui Viktorui Fiodorovui yra 25 m.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min