TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl kartą pamynęs Konstituciją Rolandas Paksas įsigeidė naujo Pagrindinio įstatymo?

Rolandas Paksas
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Rolandas Paksas
Šaltinis: 15min
0
A A

Pažeidęs Konstituciją „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas, europarlamentaras Rolandas Paksas nusprendė, kad ji – atgyveno, todėl reikia naujos. „Tvarkiečius“ į rinkimus vesiančio politiko siekis aiškus – jis trokšta dėmesio. Tačiau politikai teigia, jog švaistydamasis tokiais siūlymais R.Paksas ieško naivių rinkėjų, nesuprantančių, kad tokie pažadai neįgyvendinami.

Šeštadienį įvykusiame X „Tvarkos ir teisingumo“ kongrese R.Paksas iškėlė naujos Konstitucijos, kuri valstybę pagaliau atgręžtų į žmogų, idėją. “Tvarkiečiai“ ketina siūlyti per pusę sumažinti Seimo narių skaičių, įvesti prisiekusiųjų teismus, palengvinti galimybę organizuoti referendumus.

2004 balandį prezidento pareigų netekęs R.Paksas buvo pripažintas pažeidęs Konstituciją. Dabar jam atrodo, kad Pagrindinį įstatymą reikia keisti iš esmės.

Negalėjo pasiskelbti auka

Politologas Lauras Bielinis mano, kad tokio žingsnio „tvarkiečiai“ griebėsi po to, kai jų vėliavnešys nesulaukė tiek dėmesio, kiek buvo tikėtasi. Anot pašnekovo, „tvarkiečiai“ vylėsi, kad Seimui svarstant įstatymo pataisas, atvėrusias R.Paksui kelią į Seimą, bus daug politikavimo, tačiau jas pasirašius prezidentei Daliai Grybauskaitei, jų viltys sužlugo.

„Buvo planuojama akcija, kurios metu būtų buvę aiškinama, kad, štai, puolamas herojus. R.Paksas ketino pasirodyti kaip auka, aplink kurią reikia telktis. Tačiau to nebuvo, todėl R.Paksas liko nepastebėtas“, – 15min.lt sakė politologas. L.Bielinis pridūrė, kad susiklosčius tokiai situacijai teko sugalvoti kažką, kas sukeltų šurmulį.

Politologo teigimu, Konstitucijoje iš tiesų yra tezių, kurios nebeatitinka realijų: nemokamo mokslo laidavimas, visuotinė karinė tarnyba. „Konstitucija reikalauja tam tikrų korekcijų ir net gi labai rimto peržiūrėjimo, tad prieš rinkimus iš to galima padaryti labai rimtą diskusiją“, – tvirtino pašnekovas.

R.Pakso pasiūlymai L.Bieliniui neatrodo patraklūs. Politologas mano, kad Lietuva – per maža šalis turėti prisiekusiųjų teismus. „Aš nemanau, kad svarbu, kiek Seimo narių dirbs – 141 ar 71. Svarbu ne skaičius, o tų žmonių kokybė“, – sakė jis.

Taikiklyje – mažai žinantys rinkėjai

Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Kęstutis Masiulis kategoriškas: R.Pakso siūlymas yra visiškai nieko vertas. „Tai yra populizmas, tiek iš tų jo pasiūlymų – tuščia vieta“, – 15min.lt kalbėjo Seimo narys.

Jis priminė, kad norint keisti Konstituciją, tam turi pritarti 90 parlamentarų, tuo metu R.Paksas planuoja, jog po rinkimų Seime bus daugiau kaip 30 „tvarkiečių“. „Na, ir kas čia tie R.Pakso šalininkai galėtų būti? Gal TS-LKD? Gal socialdemokratai? Gal Darbo partija, kuri ypatingai aštriai konkuruoja su R.Paksu ir daug rimčiau eina į šiuos rinkimus nei anksčiau darydavo?“, – ironizavo K.Masiulis.

Jis pridūrė, kad R.Pakso taikiklyje – tie rinkėjai, kurie nelabai supranta politinius procesus ir tokių pažadų išpildymo galimybes. „Jie paprasčiausiai apsigaus ir balsuos už jį“, – pridūrė politikas.

Konservatoriui nepatinka tai, jog R.Paksas aršiai kritikuoja esamą padėtį, tarsi pats nebūtų buvęs premjeru, meru, taip pat lyg pamiršdamas, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ – seniausiai parlamentinė, ir net gi buvusi valdžioje.

K.Masiulis lygina R.Paksą su nacių lyderiu Adolfu Hitleriu. „Jis daro tą patį, ką ir A.Hilteris: skatina tautą nepagrįstiems lūkesčiams, kalbą apie demokratijos plėtrą, o pats siūlo tokius sprendimus, kurie panašesni į autokratijos įtvirtinimą. Po A.Hitlerio referendumų, kuriuose jis gavo nežabotą valdžią, Vokietijoje jie nebevyksta“, – pridūrė jis.

Socialdemokratas parlamentaras Vytenis Povilas Andriukaitis, kalbėdamas su 15min.lt pabrėžė, kad nėra reikalo daryti Pagrindinio įstatymo pakeitimus. Seimo narys taip pat atkreipė dėmesį, kad taip paprastai šio įstatymo pakeisti neįmanoma.

„Manau, kad R.Paksas siekia pasireklamuoti, palenkti į savo pusę dalį rinkėjų. Konstitucija yra vientisas aktas, ir dėl bet kokio jo koregavimo reikia labai daug diskutuoti“, – pridūrė socialdemokratas.

Konstitucijos vientisumas – vertybė

Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Konstitucinės teisės katedros profesorius Vytautas Sinkevičius 15min.lt teigė, kad Konstituciją galima keisti tik tokiu atveju, kai pagal tam tikirą jos nuostatąvisuomenė nebegali gyventi.

"Kol kas argumentų, kad pagal mūsų Konstituciją visuomenė negali gyventi, kad ji atgyveno, kol kas negirdėjau. Yra tik lozungai, kad tai reikia daryti", – sakė konstitucinės teisės specialistas.

V.Sinkevičius pabrėžė, kad R.Paksas užsimojo daryti revoliucinius Pagrindinio įstatymo pakeitimus, kurių be išsamios visuomenės ir politikų diskusijos daryti negalima.

„Kol kas tėra populistinės idėjos be argumentų, kodėl taip reikia. Kol to nėra, kurį nors iš pasiūlymų komentuoti sunku. Konstitucijos vientisumas yra vertybė, nes galima prognozuoti politikų, įvairių institucijų elgesį. Tuomet visuomenė žino taisykles“, – teigė V.Sinkevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min