2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2019 10 28

Ne, gerai žinomas vaistas nuo peršalimo jūsų nenužudys

Socialiniuose tinkluose žaibiškai plinta melaginga informacija apie dažną peršalimo palydovą – vaistą paracetamolį.
Receptas
Receptas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Feisbuke platinamas vaizdo įrašas, kuriame rusų kalba aiškinama, kad vaizdo įraše matomas vaistas „Paracetamol P-500“ – mirtinas. Esą mirtis ištinka vaistą vartojant penkias dienas iš eilės.

15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle

Įrašas socialiniame tinkle pasirodė spalio pradžioje, tačiau plisti pradėjo pirmadienio popietę. Per kelias valandas vaizdo įrašu pasidalinta per 700 kartų.

Vaizdo įraše teigiama, kad nuodingas vaistas pagamintas Izraelyje ir yra skirtas Palestinos rinkai. Nedviprasmiškai leidžiama suprasti esą vaistas užnuodytas tyčia.

Tai nėra tiesa.

Nuotrauka, identiška rodomai feisbuke platinamame vaizdo įraše, socialiniuose tinkluose klaidžioja jau ne pirmus metus. Pavyzdžiui, 2017 m. pradžioje buvo teigiama, kad būtent šis vaistas yra užkrėstas juodosios šiltinės virusu.

„Scanpix“ nuotr./Vaistai
„Scanpix“ nuotr./Vaistai

Snopes.com teigimu, tokią informaciją neigė Malaizijos ir Singapūro vaistų priežiūros institucijos. Šių valstybių institucijos į pranešimus apie pavojingą vaistą reagavo anksčiausiai, nes „Paracetamol P-500“ prekiaujama būtent šių valstybių rinkose.

Nors lietuviškoje feisbuko erdvėje istorija pakeista, vaistui priskiriamos mirtinos savybės nenurodant jų kilmės, o iliustruoti istoriją naudojama ta pati nuotrauka kaip ir visose ankstesnėse apgaulėse.

Pavyzdžiui, ant vaisto pakuotės galima matyti, kad vaistas pagamintas 2016 m. rugpjūtį ir galioja iki šių metų liepos.

„Paracetamol P-500“ prekybos vietų aptikti Lietuvoje nepavyko. Daugiau informacijos apie Lietuvoje teisėtai pardavinėjamus vaistinius preparatus – čia.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min