Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Neatrasta Lietuva

Aplankyti verta Zarasų rajone esantį Antazavės šilą, kuriame 1944 m. partizanai buvo įsirengę 5 slėptuves – žemines. Šiuo metu jos atstatytos ir laukia lankytojų.
Nuotr. iš knygos „Lietuva. 101 įdomiausia vieta“ / Aplankyti verta Zarasų rajone esantį Antazavės šilą, kuriame 1944 m. partizanai buvo įsirengę 5 slėptuves – žemines. Šiuo metu jos atstatytos ir laukia lankytojų.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Lietuva yra ne tik Vilniaus senamiestis, Gedimino, Trakų pilis ar kitos visiems žinomos vietos. Tuo įsitikinę knygos „Lietuva. 101 įdomiausia vieta“ autoriai Vykintas Vaitkevičius ir Valentinas Baltrūnas.

Trečiadienį Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje vyksiančiame leidinio pristatyme savo atradimais jie pasidalins su kauniečiais.

Nuotr. iš knygos „Lietuva. 101 įdomiausia vieta“/Lietuvos istorijai neabejingą tyrėją V.Vaitkevičių labiausiai domina baltų religija ir mitologija, senosios šventvietės ir laidosenos papročiai.
V.Vaitkevičių labiausiai domina baltų religija ir mitologija.

Geologas V.Baltrūnas ir archeologas V.Vaitkevičius yra dalyvavę ne vienoje ekspedicijoje. Būtent jų metu aplankyti Lietuvos kampeliai įkvėpė mokslininkus priminti lietuviams, kokioje įdomioje šalyje jie gyvena.

Milijonų ir tūkstančių metų istoriją skaičiuojančios atodangos, smegduobės, mineraliniai vandenys, paukščių migracijos keliai ir gyvūnų buveinės, taip pat senovės pilių vietos ir dingusios gyvenvietės, pilkapiai, slapti keliai, šventvietės ir stebuklingi paveikslai, savamokslių kūrėjų ansambliai ir mūsų istorijos įvykių vietos – tai dar ne visos įdomybės, kurias atrasti ragina knygos „Lietuva. 101 įdomiausia vieta“ autoriai.

Universalus leidinys

Nuotr. iš knygos „Lietuva. 101 įdomiausia vieta“/Knygos bendraautoris geologas V.Baltrūnas pasiryžęs atskleisti Lietuvos gamtos turtus, apie kuriuos dažnas lietuvis nenutuokia.
V.Baltrūnas pasiryžęs atskleisti Lietuvos gamtos turtus.

Jų teigimu, knyga skirta ne specialistams, nors ir jie leidinyje ras sau naudingos informacijos.

„Norėjome pateikti Lietuvos paveldą patraukliai įvairiems žmonėms. Knygoje informacija pateikiama tekstu, nuotraukomis, žemėlapiais, schemomis, piešiniais. Tai leidinį padaro universalų: jame kažką įdomaus ras ir nieko apie aprašomas vietas nenutuokiantys žmonės, ir specialistai, į jį galėsiantys žiūrėti per padidinamąjį stiklą“, – šmaikštavo vienas knygos sudarytojų V.Vaitkevičius.

Iš Kauno kilęs mokslininkas prisipažino, jog į pirmąją pažintinę knygą apie Lietuvą nesutilpo visi objektai, apie kuriuos autoriai turėjo surinkę įdomios medžiagos. Sėkmingai kartu dirbęs mokslininkų duetas turi minčių išleisti dar vieną panašų leidinį.

Nuotr. iš knygos „Lietuva. 101 įdomiausia vieta“/V.Vaitkevičius patikslino, kur buvo sudegintas kunigaikštis Algirdas. Pasak tyrinėtojo, tai – Širvintų rajone, maždaug dabartinio Gudulinės kaimo ribose.
V.Vaitkevičius patikslino, kur buvo sudegintas kunigaikštis Algirdas.

Atsisakė stereotipinių nuotraukų

Knygą kruopščiai rengę autoriai neslėpė, jog sunkiausia buvo surasti tinkamas iliustracijas. „Pradėję ieškoti nuotraukų dažnai išgirsdavome klausimą: „O ta vieta tikrai Lietuvoje? Kur ji yra?“ Į kai kurias teko važiuoti patiems ir fotografuoti, nes vaizdų niekur nesuradome“, – pasakojo V.Vaitkevičius.

Kaunietis mokslininkas tvirtino, kad abu su V.Baltrūnu nuo pat pradžių žinojo, jog savo knygoje vengs vaizdinių klišių: „Kiekviename kalendoriuje, knygoje apie Lietuvą mums rodomi tie patys Gedimino pilies, Birutės kalno ir kitų žinomų objektų vaizdai. Mes stengėmės išvengti įprastų rakursų. Sulaužėme dar vieną rimtą stereotipą: nuotraukose nepaisėme metų laikų. Daugumas vietų turi tam tikrą laiką metuose – mėnesį, net vieną dieną, – kada jos ir yra įdomios. Pavyzdžiui, Musteikos kaime tebevystoma drevinė bitininkystė. Tai ten didysis įdomumas yra tada, kada medus kopinėjamas – rugsėjį, kada į pušis lipa bitininkas ir iš drevių ima medų.“

Knygoje aprašytų konkrečių vietų nereikia vertinti atskirai nuo visumos – savaime įdomi ir svarbi yra jų rinktinė, sako knygos sudarytojai.

Knygą sudaro 310 įspūdingų nuotraukų, 110 specialiai šiam leidiniui parengtų žemėlapių, 80 schemų ir piešinių bei geografinė knygoje minimų vietų rodyklė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min