Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 07 08

Neįgaliesiems darbo rinkoje – sudėtingiau

Nors Lietuvoje veikia daug socialinių įmonių, vykdomos įvairios integracijos programos bei projektai, ne visi negalią turintys žmonės sugeba įsidarbinti ir sėkmingai konkuruoti darbo rinkoje.
Neregys
Neregys / K.Vanago/BFL nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Lietuvoje iš viso yra apie 250 000 neįgaliųjų, iš jų pensinio amžiaus žmonių – apie 67 000, vaikų – apie 16 000, o darbingų žmonių – per 170 000.

„Darbdaviai į neįgalų asmenį iš pradžių žiūri įtariai, tai natūralu. Tačiau vėliau, kai žmogus įsidirba ir darbdavys įsitikina, jog neįgalumas nekliudo jam tinkamai atlikti darbo, paprastai viskas būna gerai“, – sakė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) pirmininko pavaduotojas Sigitas Armanas. Vis dėlto, pasak jo, neįgalieji gali dirbti ne visus darbus, o daugumai jų darbo ieškoti sekasi sunkiai.

„Jaunesni, išsilavinimą įgiję žmonės darbą, be abejo, susiranda lengviau. Kur kas sudėtingiau – vyresnio amžiaus žmonėms, tad jie paprastai dirba socialinėse įmonėse“, – pasakojo S. Armanas. Socialinės įmonės – tai iš dalies valstybės finansuojamos bendrovės, įsipareigojusios priimti dirbti neįgaliuosius. „Šios įmonės sutvarkytos tikrai gerai, finansavimo netrūksta. Bet trūksta įvairovės“, - teigė S. Armanas. Anot jo, dauguma LASS priklausančių neįgaliųjų dirba masažuotojais, darbininkais. „Kai kurie net savo masažo salonus turi. Vis tik galimybės gana ribotos – žurnalistais, teisininkais ar socialiniais darbuotojais pavyksta įsidarbinti tik nedaugeliui jaunų, išsilavinimą turinčių žmonių“, – sakė S. Armanas. Pasak jo, nėra ir tiesioginio verslo susidomėjimo neįgaliaisiais. „Kontaktų su verslu mėginame rasti patys. Blogai, į mus niekas tikrai nežiūri, gal tik iš pradžių kiek nerimauja. Tačiau galiausiai viską apsprendžia darbuotojo kvalifikacija“, – neabejojo S. Armanas.

„CV.lt“ darbo rinkos specialistas Tadas Rimkus teigė, jog įmonė sulaukia itin mažai neįgaliųjų prašymų įsidarbinti. „Taip veikiausiai yra todėl, kad dirbame rinkodaros, finansų, vadybos srityse, tad negalią turintys žmonės į tokius darbus pretenduoja retai. Tai tiesiog ne ta sritis“, – apgailestavo T. Rimkus. Pasak jo, atvejai, kai į vadybininko ar finansininko vietą mėgina įsidarbinti žmogus su negalia, – pavieniai. „Kontaktų nėra nei iš darbdavių, nei iš neįgaliųjų pusės“, – sakė T. Rimkus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius