Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 09, 09:49

Neįgalumas ir technologijos: ką jau turime, o ko vis dar trūksta?

Lietuvoje su negalia gyvenantys žmonės sudaro apie 8 proc. Lietuvos gyventojų skaičiaus. Palyginimui – toks skaičius yra apie pusė visų Vilniaus miesto gyventojų. Nenuostabu, jog visiems šiems su neįgalumu gyvenantiems žmonėms, kasdien pasitarnauja technologiniai įrenginiai bei sprendimai, kurie palengvina kasdienines veiklas. Apie neįgaliesiems skirtas technologines galimybes Lietuvoje bei užsienyje – socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ rubrikos „Patarimai“ laida. „Žmogaus negalia ir technologijos. Kur reikia tobulėti?“, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ rubrikos „Patarimai“ laida „Žmogaus negalia ir technologijos. Kur reikia tobulėti?“
Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ rubrikos „Patarimai“ laida „Žmogaus negalia ir technologijos. Kur reikia tobulėti?“ / Gabrielės Depšytės nuotr.

Išmanieji įrenginiai sukuria didesnį turinio ir vietų prieinamumą, leidžia orientuotis erdvėje, pažinti tam tikras meno formas. Su tuo sutinka ir „Skirtingos Spalvos“ rubrikos „Patarimai“ svečias, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos aplinkos prieinamumo specialistas Andžėjus Ravanas. Paprastas to pavyzdys – jo išmanusis telefonas. „Tai – pusė mano gyvenimo“, – teigia jis. Anot A.Ravano, telefone jis naudojasi sodros, el. bankininkystės, navigacijos ar kitomis paslaugomis, palengvinančiomis jo kasdienybę. Nors jis gyvena nematydamas, kišenėje esantis telefonas jam suteikia savarankiškumą ir nepriklausomybę nuo kitų žmonių.

VIDEO: „Žmogaus negalia ir technologijos. Kokios galimybės?”, – Lauryna Filatovaitė ir Andžėjus Ravanas

Antroji laidos viešnia – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patarėja Lauryna Filatovaitė, kuri dalijosi jau Lietuvoje matomomis technologinėmis tendencijomis. Viena vertus, moderniosios technologijos suteikia galimybę gyventi ilgiau, tačiau kyla klausimas dėl prailgėjusio gyvenimo kokybės. L.Filatovaitė taip pat paneigė gajų stereotipą, jog verslams neapsimoka investuoti į neįgaliesiems pritaikytų erdvių įrengimą. Jos teigimu – tokie sprendimai suteikia privalumų ne tik verslui bei neįgaliesiems, bet ir visiems kitiems gyventojams.

Pokalbį moderavęs „Skirtingos Spalvos“ įkūrėjas Dalius Stankevičius svečių teiravosi ir apie galimą kritiką. Andžėjus Ravanas pasidžiaugė, jog Lietuvos situacija yra pakankamai pažangi: lyginant su kitomis Vakarų šalimis, Lietuva neatsilieka. Vis tik, viešojo transporto sistemų standartizavimą jis įvardija kaip vieną iš būtinybių bei pateikė kitų konkrečių tobulėjimo pavyzdžių. A.Ravanas taip pat palygino skaitmeninę ir fizinę Lietuvos erdves, išskirdamas technologinio sektoriaus pažangumą. „Visgi turėčiau pripažinti, kad Lietuvoje skaitmeninė erdvė yra labiau pažengusi nei fizinės aplinkos prieinamumas“, – teigia specialistas.

Socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad daugiau informacijos apie artėjančius socialinius renginius, laidas ir labdaringas kampanijas galite sužinoti skirtingosspalvos.lt. Prisidėti prie šios iniciatyvos veiklos taip pat galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, kurie simbolizuoja palaikymą sergančiųjų bendruomenėms bei atspindi iniciatyvos herojų istorijas.

Gabrielės Depšytės nuotr./Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ rubrikos „Patarimai“ laida „Žmogaus negalia ir technologijos. Kur reikia tobulėti?“
Gabrielės Depšytės nuotr./Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ rubrikos „Patarimai“ laida „Žmogaus negalia ir technologijos. Kur reikia tobulėti?“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min