TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nelegali tabako rinka Lietuvoje išlieka viena didžiausių Europoje

Sulaikyti cigarečių kontrabandininkai
Vilniaus aps. VPK nuotr. / Sulaikyti cigarečių kontrabandininkai
Šaltinis: 15min
0
A A

Nelegali cigarečių rinka Lietuvoje išlieka antra pagal dydį Europoje po Latvijos, 2013 m. pasiekusi 27.1 proc. visos tabako gaminių rinkos, skelbiama naujame visoje Europoje atliekamo KPMG SUN tyrimo rezultatuose.

Nors nuo 2010 m., kai nelegalios cigaretės sudarė daugiau nei 40 proc. visų suvartojamų tabako gaminių, nelegali rinka stipriai sumažėjo, praėjusiais metais šalyje buvo suvartota 48 mln. pakelių nelegalių cigarečių, iš kurių 40 mln. nelegaliai atkeliavo iš Baltarusijos, o 6 mln. – iš Rusijos. Jei šios cigaretės būtų parduotos legaliai, šalies biudžetas papildomai būtų gavęs 314 mln. litų. Taip pat ES mastu atliktame tyrime atkreipiamas dėmesys, jog Baltijos šalys yra naudojamos kaip tranzitinės šalys nelegales cigaretes tiekti į kitas Europos valstybes. 

“KPMG tyrimų duomenimis, dėl aktyvių valstybės bei teisėtvarkos institucijų pastangų mažinti šalyje šešėlį per pastaruosius metus nelegali cigarečių rinka Lietuvoje laipsniškai mažėjo. Vis dėlto beveik trečdalis šalyje parduodamų tabako gaminių yra nelegalūs. Dėl to šalis praranda daug pajamų iš nesurinktų mokesčių, nukenčia visuomenė, auga nusikalstamumas. Esame įsitikinę, kad kova su kontrabanda išliks pagrindiniu Vyriausybės prioritetu ir toliau”, – sakė “Philip Morris Baltic” Korporacijos reikalų direktorius Gintautas Dirgėla. 

Jo teigimu, Vyriausybė šiemet ėmėsi papildomų teisės, sienos apsaugos bei vidaus rinkos kontrolės priemonių, kurios, tikimasi, padės efektyviai kovoti su kontrabanda.

KPMG tyrimo duomenimis, viena iš dešimties 2013 m. Europos Sąjungoje (ES) suvartotų cigarečių buvo nelegali. Iš jų daugiau nei trečdalis (33 proc.) sudarė legaliai pagamintos, tačiau nelegaliai kitose šalyse parduodamos cigaretės. Dėl šių gaminių ES Vyriausybės prarado apie 38 mlrd. litų mokesčių. 

Tyrimo duomenimis, nors lyginant su 2012 m. praėjusiais metais nelegaliai parduodamų legalių tabako gaminių kiekis išaugo 15 proc., nelegali prekyba tabako gaminiais ES 2013 m. sumažėjo iki 10.5 proc., kai 2012 m. nelegalūs produktai sudarė 11.1 proc. Nelegalios rinkos mažėjimą lėmė pramonės, vyriausybių ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimas, siekiant sumažinti šešėlį ES.

Nepaisant 2013 m. mažėjusio nelegalių tabako gaminių vartojimo, ES šešėlinė tabako produktų rinka išlieka svarbia priežastimi, dėl kurios tiek vyriausybės, tiek legalūs gamintojai bei pardavėjai patiria didelius finansinius nuostolius, o visuomenėje skatinamas nusikalstamumas. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min