Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 4d. 10:54

Nemokami troleibusai – bent vienai dienai?

Nuotrauka iš įvykio vietos
Skaitytojo Tautvydo nuotr. / Miesto valdžia svarsto galimybę dieną be automobilio viešąjį transportą padaryti nemokamą.

Sostinė pradėjo ruoštis rugsėjį vyksiančiai tarptautinei dienai be automobilio. Valdžios atstovai tikina svarstantys galimybę pasinaudoti užsienio patirtimi ir vienai dienai viešąjį transportą padaryti nemokamą.

„Mieste be automobilio!“ – renginys, kurio metu miesto gyventojai bus skatinami bent vieną dieną nevažiuoti savo automobiliu ir rinktis viešąjį transportą ar dviratį.

„Lengvųjų automobilių kasmet padaugėja 10–15 proc., todėl sąlygos važiuojantiems atviru transportu – dviračiais, motociklais – vis blogėja. Akcija norima atkreipti dėmesį į užterštumo problemą ir paskatinti žmones susimąstyti“, – aiškino  Vilniaus sveiko miesto biuro direktorė Danguolė Vaitkienė. Mūsų skaičiavimais, nemokamas transportas vienai dienai kainuotų apie 70 tūkst. Lt. Artimiausiu metu spręsime, ar tai apsimoka, – sakė vicemeras R.Adomavičius.

Įvairių renginių, skirtų skatinti miestiečius atsisakyti automobilio, maratonas vyks rugsėjo 16–22 dienomis. Šią savaitę bus tikrinamos vilniečių automobilių išmetamosios dujos, žiūrima, ar neviršijamos leistinos normos. Įvairios saugaus eismo akcijos vyks mokyklose ir darželiuose.

Europos judriąją savaitę vainikuos tarptautinę dieną „Mieste be automobilio!“ vyksianti bendruomenės šventė Rotušės aikštėje. Rugsėjo 19-ąją planuojamas ir dviračių žygis nuo Seimo iki Rotušės aikštės. Jame turėtų dalyvauti  prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Andrius Kubilius bei kiti žymūs asmenys.

Renginio metu vyks saugaus elgesio gatvėse varžybos, vaikų ir jaunimo piešinių konkursas, dviratininkų figūrinio važiavimo varžybos bei meninė programa. Deramasi su velotaksi įmone dėl nemokamų paslaugų per renginį. Renginio metu bus ribojamas eismas miesto centre ir senamiestyje.

Visi renginiai miestui preliminariai kainuos apie 230 tūkst. Lt.

Transportas nemokamas?

Šiemet pirmą kartą svarstoma galimybė pasinaudoti užsienio patirtimi ir vienai dienai švenčių proga į miesto centrą važiuojantį viešąjį transportą padaryti nemokamą. Tokią idėją miesto savivaldybei pasiūlė europarlamentaras Justas Paleckis.

„Teko ne kartą dalyvauti tokios dienos minėjime tiek Vilniuje, tiek Briuselyje. Pastarajame įvažiavimas į visą miestą uždarytas, gali važiuoti tik taksi ir greitoji pagalba. Prie miesto pasitinka policininkai ir mandagiai pasiūlo sėsti į viešąjį transportą, kuris tą dieną yra nemokamas“, – sakė J.Paleckis.

Anot pašnekovo, visi į masinę šventę atvažiavę automobiliu lieka nesuprasti – pasigirsta švilpimas ir miestiečių nepasitenkinimo šūksniai.

„Parašiau laišką septyniems merams Lietuvoje ir pasiūliau pasinaudoti pavyzdžiu. Deja, atsakymą gavau tik iš Vilniaus, Kauno ir Panevėžio.  Manau, tokio masto šventę galima sukurti ir Lietuvos miestuose, reikia tik entuziazmo“, – tikino J.Paleckis.

Sostinės valdžia Europos Parlamento nario siūlymus priėmė bei ieško galimybių vieną dieną viešąjį transportą padaryti nemokamą.

„Svarstėme klausimą, labai gundantis dalykas. Mūsų skaičiavimais, nemokamas transportas vienai dienai kainuotų apie 70 tūkst. Lt. Artimiausiu metu spręsime, ar tai apsimoka“, – sakė vicemeras Romas Adomavičius.

Tą dieną sostinės mero pavaduotojas su kitais vicemerais taip pat žadėjo praleisti be automobilio.

„Ketinu pasirašyti rekomenduojamojo pobūdžio įsakymą, kad po savaitgalio, pirmadienį, savivaldybės darbuotojai taip pat į darbą atvyktų be automobilio“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Milėnas.

Diena be automobilio

Idėja rengti akciją „Mieste be savo automobilio“ kilo 1998 metais Prancūzijoje. Prie projekto Lietuva prisidėjo 2001-aisiais.

Akcijos „Mieste be automobilio“ sėkmė paskatino ją išplėtoti, todėl 2002 metais vienos dienos akcija buvo išplėtota ir peraugo į Europos judriąją savaitę.

Šią šventę rengia 1454 Europos miestai. Lietuvoje renginyje dalyvauja 22 savivaldybės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:08
43:31
00:42

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min