Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nemokamu maistu susiviliojo sunkiai

Beveik visų Vilniaus vaikų darželių vaikai turėtų kasdien gauti šviežių pieno produktų ir vaisių.
BFL nuotr. / Beveik visų Vilniaus vaikų darželių vaikai turėtų kasdien gauti šviežių pieno produktų ir vaisių.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nors jau kelerius metus Lietuvos darželių ir pradinių mokyklų vaikai nemokamai gali gauti pieno produktų, o nuo spalio – ir vaisių, tuo naudojasi ne visi. Vilniaus vaikų darželių reikėjo net prašyti, kad prisijungtų prie šios iniciatyvos.

Nuo gruodžio 1-osios beveik visų Vilniaus vaikų darželių vaikai turėtų kasdien gauti šviežių vaisių ir pieno produktų. Tačiau iki šiol iš daugiau nei 120 vaikų darželių 20 nedalyvavo nemokamo pieno programoje, 27 – vaisių.

Daug popierizmo

Anot Vilniaus specialiojo vaikų lopšelio-darželio pavaduotojo ugdymui Laisvydo Liaudansko, dalyvaujant šiose programose tenka nudirbti nemažai papildomo darbo, užpildyti šūsnis dokumentų. Tai ir buvo priežastis, kodėl darželis programose iki šiol nedalyvavo.

„Mūsų vaikai nelabai geria pieną ar valgo kitus pieno produktus. O popierių papildomai tvarkyti tenka daugybę. Vaisių mes ir taip vaikams užsakinėdavome“, – aiškino L.Liaudanskas.

Vis dėlto darželis nuo gruodžio įsijungė į abi programas. Tačiau bus stebima, ar tikrai vaikai mėgsta nemokamai dalijamus produktus. Jei ne – pranešta savivaldybei.

Kasdien – vis kiti vaisiai

Kito sostinės darželio „Molinukas“ vadovė Marytė Kalinienė stebėjosi, kaip galima neprisijungti prie tokios programos: „Papildomas darbas ar popieriai nieko nereiškia, kai vaikai gauna tiek naudos. Nes tos finansinės galimybės, kurias mes turime šiandien, neleido kasdien vaikams duoti vaisių.“

Direktorės teigimu, jų įstaiga vaisių programa susidomėjo tuoj pat, vos apie tokią  paskelbta. „Kiekvieną dieną gauname vaisių. Jie nuolat keičiasi – jeigu vieną dieną kriaušės, tai kitą – bananai, trečią – apelsinai, ketvirtą – mandarinai. Tai labai pagerina mūsų situaciją, nes mes galime tuos vaisius vaikams parūpinti nemokamai“, – kalbėjo M.Kalinienė.

Jos teigimu, švieži vaisiai atvežami kasdien, tad nereikia rūpintis jų sandėliavimu. „Žinoma, papildomo darbo yra, būtų gražu, jeigu atsirastų koks nors priedas prie atlyginimo už šį darbą, kaip normaliose šalyse. Bet tik dėl to nedalyvauti programoje negalime“, – užtikrino „Molinuko“ direktorė.

Teko raginti

Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis taip pat nemato priežasčių, kodėl darželiams nepasinaudojus tokia parama.

„Pats mačiau, kokius pieno produktus šiuo metu atveža. Prieš kelerius metus tai būdavo tik pienas, dabar atkeliauja ir sūreliai, varškė, jogurtai. Nuspręsti, ar darželis dalyvaus šiose programose, turi ne įstaigos direktorė ar virtuvės vedėja, o darželio taryba“, – tvirtino G.A.Petronis.

Jis neatmetė, kad kai kurių darželių bendruomenės galbūt net nežino apie tokią galimybę. Vis dėlto G.A.Petronis pripažino, kad jo paragintos ikimokyklinio ugdymo įstaigos suskubo savo nuomonę keisti – beliko vos keli darželiai, kurie dar tariasi ir nepranešė, ar programose dalyvaus.

Aktyviausi – lenkai

Kiek sostinės mokyklų, kurių pradinukai taip pat gali nemokamai gauti pieno produktų ir vaisių, dalyvauja šiose programose, nežinoma. Moksleiviams Vilniuje maisto produktus tiekia daug skirtingų tiekėjų, todėl suskaičiuoti nėra lengva. Savivaldybė šių duomenų nėra surinkusi.

Nemokamų vaisių ir pieno programą mokyklose ir darželiuose remia Europos Sąjunga, ketvirtadalį išlaidų dengiama iš valstybės biudžeto. Iš viso ES vien vaisių programai kasmet skiria apie 90 mln. eurų. Tačiau šalys narės panaudoja tik apie trečdalį lėšų. Aktyviausiai šia programa naudojasi lenkai – net 90 proc. Lenkijos mokyklų dalija savo mokiniams nemokamus vaisius ir daržoves.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min