Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 02 28, 15:42

Nepriklausomi Druskininkų laikraščiai Žurnalistų etikos inspektorei apskundė periodinį leidinį leidžiančią Druskininkų savivaldybės administraciją

Trintis tarp vietinių nepriklausomų visuomenės informavimo priemonių ir Druskininkų savivaldybės valdančiųjų pasiekė piką: du tarp savęs konkuruojantys kurorto savaitraščiai susivienijo ir Žurnalistų etikos inspektorei Seime apskundė Druskininkų savivaldybės administraciją, kurios įsteigtas Druskininkų švietimo centras leidžia periodinį leidinį „Mano Druskininkai“.
„Mano Druskininkai“
„Mano Druskininkai“

Savaitraščių „Druskonis“ ir „Druskininkų naujienos“ redaktoriai Eugenijus Rutkauskas ir Romas Sadauskas Druskininkų savivaldybę ir jai atstovaujančius politikus bei valstybės tarnautojus kaltina pažeidus Visuomenės informavimo įstatymą, profesinę valstybės tarnautojo etiką, piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi, sukuriant dirbtinę konkurenciją rinkoje, kai už mokesčių mokėtojų lėšas dideliu tiražu buvo  pradėtas leisti ir nemokamai platinti savivaldybės leidinys, kuriame pastaruoju metu netrūksta asmeniškumų ir net įžeidinėjimų nepriklausomų leidinių žurnalistams. 

„Žurnalistinis solidarumas ir pareiga, parodyti druskininkiečiams, kur ir kam yra naudojami Druskininkų savivaldybės biudžeto pinigai, šį kartą įveikė iki šiol vyravusią konkurenciją tarp mūsų leidinių“, – sakė „Druskininkų naujienų“ redaktorius R.Sadauskas.

Savivaldybės leidinyje – mero interviu apie žurnalisčių panages

„Viena kartais ateina į savivaldybę po tamsiais akiniais slėpdama pamėlusius lyg po šaunaus vakarėlio paakius, kita gal panagių nespėja išsivalyti ar susišukuoti... Gal man tai ir nepatinka, bet juk žmogaus dėl to nemenkini, nes gyvenime, kaip minėjau, visiems ir visko pasitaiko.“

Tai – ne citata iš kokio nors socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbto Andriaus Užkalnio, Artūro Račo ar Algio Ramanausko internetinio pokalbio. 

Aukščiau esantis įrašas – oficialus Druskininkų savivaldybės mero, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento, Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininko druskininkiečio Ričardo Malinausko interviu, išspausdintas Druskininkų savivaldybės leidžiamame leidinyje „Mano Druskininkai“, pirmajame puslapyje. 

Nuopelnais už kurorto prikėlimą didžiuotis nevengiantis R.Malinauskas taip sau leidžia viešai pasisakyti apie Druskininkų leidinio „Druskonis“ žurnalistes, interviu „apie politikui suteiktą žmonių pasitikėjimą ir įgaliojimus, lyderio atsakomybę, valdymą ir demokratiją“, kurį minėtam leidiniui parengė Druskininkų savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriaus viešųjų ryšių specialistė Ramunė Šeštokienė. 

Nuo 2011 metų Kūčių Druskininkų savivaldybei pavaldaus Druskininkų švietimo centro leidžiamo periodinio leidinio „Mano Druskininkai“ viešai skelbiama misija – „visuomenės supažindinimas su Druskininkų savivaldybės aktualijomis“.

„Aktualijų viešinimui“ – iki 50 tūkst. litų per mėnesį 

Kaip savo skunde Žurnalistų etikos inspektorei pažymi pareiškėjai, šio leidinio išlaidos – itin didelės. Per mėnesį jos esą gali siekti iki 50 tūkst. litų, kurie yra atseikėjami iš Druskininkų savivaldybės mokesčių mokėtojų kišenės. 

Spalvotas leidinys, leidžiamas 8 tūkst. egzempliorių tiražu ir nemokamai dalinamas visoje Druskininkų savivaldybės teritorijoje, spausdinamas ant blizgaus kreidinio popieriaus, leidinį į pašto dėžutes išnešioja privati spaudos platinimo tarnyba. 

Savivaldybės leidinį platina netgi kurorto autobusų parką valdančios UAB „Kautra“ miesto autobusų vairuotojai, o į Druskininkų savivaldybės kaimiškas vietoves leidinį „Mano Druskininkai“ išvežioja Druskininkų švietimo centrui priklausantys mokykliniai geltonieji autobusiukai.

Pradėjus leisti leidinį „Mano Druskininkai“, Druskininkų švietimo centras, kurio pagrindinė funkcija yra rūpintis vietos suaugusiųjų mokymu ir kvalifikacijos kėlimu, savo įstaigoje įsteigė informacijos ir komunikacijos padalinį su keturiais etatais, iš esmės – „Mano Druskininkų“ leidybai. 

Beje, kaip matyti iš paties leidinio tekstų, didžiąją dalį viso leidinio turinio parengia dvi Druskininkų savivaldybės administracijos viešųjų ryšių specialistės, kurių pavardės figūruoja po dauguma straipsnių, nors šių pareigybių funkcijos pagal pareigybių aprašą yra kitokios.

Sukūrė iškreiptą konkurenciją 

„Tik pradėjus leisti „Mano Druskininkai“ , 2011-ųjų metų gruodį, buvo skelbiama, kad tai bus ketvirtinis periodinis nemokamai platinamas leidinys. 2012-ais metais, iki spalio mėnesį vykusių Seimo rinkimų, savivaldybės leidinys „Mano Druskininkai“ pasirodydavo kartą per ketvirtį, tačiau jo leidimas suaktyvėjo prieš Seimo rinkimus – leidinį pradėta leisti kas dvi savaites. Nuo šių metų sausio 1 dienos „Mano Druskininkai“ leidžiami kiekvieną savaitę – ketvirtadieniais, o abu nepriklausomi vietos savaitraščiai išeina diena vėliau, penktadieniais.

Netgi formatas didžiąja dalimi yra nukopijuotas nuo mūsų leidinio – tapačios informacijos pateikimo vietos, nuorodos, nuplagijuoti pranešimai apie tam tikrus įvykius, publikuojami gyvenimo būdo straipsniai, spausdinama televizijos programa. Šie faktai liudija, kad savivaldybės leidžiamas nemokamas informacinis leidinys „Mano Druskininkai“ sukuria dirbtinę konkurenciją rinkoje, siekiant sunaikinti vietos valdžiai neįtikusius nepriklausomus Druskininkų laikraščius, kurie turi išgyventi iš laikraščių pardavimo. Blokuojama bet kokia su Druskininkų savivaldybės ir jos įstaigų darbu susijusi informacija. Pavyzdžiui, prieš kelis mėnesius komentarus ir interviu noriai daliję savivaldybės tarnautojai šiandien to jau nebedaro ir siunčia žurnalistus pas savivaldybės viešųjų ryšių specialistes, kurios atsakymus į žurnalistų užduotus klausimus tyčia atsiunčia po penkių dienų, o žurnalistus dominančią temą aprašo ir išspausdina gerokai anksčiau savivaldybės leidinyje „Mano Druskininkai“, – teigė „Druskonio“ redaktorius E.Rutkauskas. 

Oficiozą leis Druskininkų vandens parkas?

Įstatymas numato, kad valstybės institucijos, taip pat ir savivaldybės, negali būti viešosios informacijos rengėjais ir leisti periodinius informacinio pobūdžio leidinius, koks, pareiškėjų nuomone,  yra savaitraščiu tapęs leidinys „Mano Druskininkai“. 

Viešoji informacija įstatymo požiūriu taip pat yra nesuderinama su žurnalistinėmis kampanijomis, rengiamomis pagal išankstinius nusistatymus ar tenkinant grupinius, politinius interesus, bei privalo būti objektyvi ir nešališka, pateikianti kuo daugiau nuomonių ginčytinais politikos, ekonomikos ir kitais visuomenės gyvenimo klausimais.

Leidinį „Mano Druskininkai“ leidžiantis Druskininkų švietimo centras yra biudžetinė įstaiga, kurios steigėjas yra Druskininkų savivaldybė. Centras yra išlaikomas iš savivaldybės biudžeto lėšų.

Greičiausiai suvokiant, kad balansuojama ant įstatymo ribos, neseniai tame pačiame leidinyje pasirodė informacija apie tai, kad Druskininkų savivaldybės informacinį periodinį leidinį artimiausiu metu pageidaus leisti kita Druskininkų savivaldybės įmonė – UAB „Druskininkų vandentiekis“, valdanti Druskininkų vandens parką. 

100 proc.  šios įmonės akcijų priklauso Druskininkų savivaldybei, o bendrovės valdyboje – net keli šios savivaldybės administracijos pareigūnai. 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min