Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 10d. 17:59

Nerijus Udrėnas: Atliekų įstatymo pataisos leistų monopolininkui piktnaudžiauti kainomis

Įprasti metaliniai konteineriai netrukus taps patrauklesni.
"15 min" nuotr. / Šiukšlių konteineriai

Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei vetavus Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, jos vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas sako, kad pataisos leistų įsigalėti monopolijoms atliekų tvarkymo versle, o gyventojai už jų tvarkymą mokėtų brangiau.

„Šios pataisos, kurios buvo pasiūlytos, prezidentės manymu, atvertų kelią regioninių atliekų tvarkymo centrų privatizavimui ir monopolijų įsigalėjimui atliekų bei sąvartynų tvarkymo versle. Pasak prezidentės, įsigaliojus šioms pataisoms, žymiai išaugtų atliekų tvarkymo kaina, sąžiningi mokėtų už mažiau sąžiningus, turtingieji mokėtų mažiau, neturtingieji – daugiau. O kaina už šiukšlių išvežimą ypač pabrangtų daugiabučių gyventojams“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė N.Udrėnas.

Anot jo, prezidentės manymu, pataisos sukurtų tam tikrą šilumos ūkio variantą ir atliekų versle, nes monopolininkas galėtų piktnaudžiauti kainomis, gyventojai mokėtų brangiau, bet savivaldybės būtų bejėgės jas sumažinti: „Taip tikrai būtų daug daugiau nepatenkintų“.

Jis kalbėjo, jog išstūmus savivaldybės įmones ir privatizavus atliekų tvarkymo įmones, šalies gyventojai taptų privatininkų įkaitais, nes sąvartynų eksploatavimas ir šiukšlių išvežimo paslaugos būtų orientuotos ne į gyventojų poreikius, o į pelną.

„Ką Lietuvos savivaldybių asociacija pateikė, tokį ekspertinį vertinimą, parodo, kad įgyvendinus minėto straipsnio nuostatas, atliekų tvarkymas vidutiniškai išaugtų būstui apie 60 procentų – nuo 112 litų iki 182 litų būstui per metus. Tai yra reikšmingi kaštų išaugimai. Reikia labai atsakingai vertinti visas šias siūlomas pataisas. Vienas iš svarbiausių momentų, ką ir studijos, ir kiti tyrimai parodo, kad atliekų tvarkymas yra viešoji paslauga, jos yra labai svarbi paslauga, be jos mes neišsiversime“, – kalbėjo N.Udrėnas.

Anot N.Udrėno, Marijampolėje, pavyzdžiui, sąvartyną šiuo metu eksploatuoja privati bendrovė:„Ten atliekų tvarkymo paslaugos yra brangiausios Lietuvoje“.

D.Grybauskaitė praėjusį penktadienį vetavo Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, perspėjusi, kad jos atveria kelią Regioninių atliekų tvarkymo centrų privatizavimui ir monopolio įsigalėjimui atliekų bei sąvartynų tvarkymo versle. Prezidentės nuomone, Regioniniai atliekų tvarkymo centrai turi išlikti savivaldybių nuosavybe, negali būti privatizuota jų vykdoma ūkinė veikla ar jie išardyti dėl formalių reikalavimų.

Kai kurie Seimo Aplinkos apsaugos komiteto, kuriame pataisos buvo svarstomos beveik trejus metus, nariai sako, kad šalies vadovė dėl pataisų žalos buvusi suklaidinta.

Seimas kovo viduryje priėmė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, leidusias gyventojams rinktis, kaip mokėti už atliekų sutvarkymą – rinkliavą ar mokesčius pagal sutartis su savivaldybėmis.

Savivaldybės, nustatydamos atliekų tvarkymo paslaugų kainą, būtų turėjusios atsižvelgti į keturis kriterijus: į atliekų turėtojų, gyvenančių viename name, skaičių, į nekilnojamojo turto paskirtį ar jo naudojimo intensyvumą, taip pat į mišrių bei biologiškai skaidžių atliekų kiekį.

Namo savininkai arba daugiabučių bendrijos ar administratoriai privalėtų sudaryti sutartį su savivaldybės valdoma atliekų tvarkytoja arba su savivaldybe, o kitu atveju jie mokėtų savivaldybės nustatytą rinkliava. Jei tokios rinkliavos nėra, pavyzdžiui, Vilniuje, tuomet gyventojai pagal sutartį mokėtų sutartomis arba standartinėmis sąlygomis. Pastarąsias nustatytų Vyriausybė.

Seimas yra nustatęs, kad komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius negalės verstis ūkine veikla, o galės tik sudaryti sutartis su atliekų turėtojais ir rengti konkursus atliekų tvarkytojams. Komunalinės atliekos ateityje turės būti tvarkomos taip, kad skatintų atliekas naudoti ir perdirbti.

Premjeras pritaria prezidentės siūlomiems saugikliams Atliekų tvarkymo įstatyme

Premjeras Andrius Kubilius pritaria prezidentės siūlomiems saugikliams Atliekų tvarkymo įstatyme.

Anot jo, po diskusijų Seime įstatymo projekte atsirado nuostatų, kurių Vyriausybė nebuvo siūliusi ir prezidentė teisingai įžvelgė monopolijų pavojų.

„Diskusijos dėl atliekų tvarkymo Seime buvo labai karštos, ir kartais emocingos ir galbūt ne visada racionalios. Aš tikiu, kad prezidentės pasiūlymai yra pakankamai racionalūs ir galbūt tokiu atveju – pritarus prezidentės veto – įstatyme bus įdėti saugikliai, kurie atliekų tvarkymo sistemą paliks subalansuotą ir apsaugotą nuo galimų ar potencialių pavojų, kuriuos prezidentė pakankamai tiksliai ir įžvelgė“, – antradienį interviu Lietuvos radijui sakė A.Kubilius.

„Noriu pasakyti, kad Vyriausybė Seimui buvo pateikusi Atliekų tvarkymo įstatymą, kuriame nebuvo tokių nuostatų, kurios atsirado Seimo svarstymo metu“, – kalbėjo A.Kubilius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min