Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Neringos aplinkosaugininkai: saugant vieną rūšį neturi būti pamirštos kitos

Kormoranai niekaip neapleidžia Neringos.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Kormoranai niekaip neapleidžia Neringos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Neringos savivaldybė šiuo metu ypatingą dėmesį skiria miškų tvarkymo ir saugojimo problemoms spręsti. Prieš kelias savaites Neringoje vyko konferencija, sukvietusi diskutuoti, pasidalinti patirtimi miškininkystės specialistus, valstybinių įstaigų atstovus.

Apie konferencijos metu gimusius sprendimus ir galimybes juos taikyti konkrečiuose darbuose Neringos savivaldybė pateikia interviu su konferencijos kuratoriumi Neringos savivaldybės administracijos vyriausiuoju specialistu (aplinkosaugai, ekologijai) Viktoru Kolokšanskiu.

Konferencijoje išsakytos mintys ne visada sutapo su Neringos savivaldybės pozicija, tačiau kai kuriais klausimais kompromisai buvo rasti. Kuriose srityse rastas kompromisas?

– Iš tiesų, didesnes ar mažesnes diskusijas išprovokavo kiekvienas konferencijos pranešimas. Svarbu tai, kad daugelio konferencijos dalyvių nuomone, miškai Kuršių nerijos nacionaliniame  parke neturi būti tik beatodairiškai saugojami. Turime nepamiršti ir pažintinių tikslų. Visuomenė išmoks tausoti vertybes tiktai tada, kai jas gerai pažins.

Konferencijos dalyvių nuomone, nacionalinio parko miškai privalo kuo platesniu mastu padėti vykdyti gamtinės aplinkos pažinimo ir visuomenės švietimo funkcijas, padedančias ugdyti žmonių ekologinę ir bendrąją aplinkos naudojimo kultūrą.

Tikimės, kad konferencijos metu išreikštos nuomonės turės įtakos tam, kad rekreaciniuose miškuose šalia gyvenviečių bus sustiprinti tvarkymo darbai, skirti vietos gyventojų ir parko lankytojų sveikatinimo infrastruktūrai sukurti.

Miškuose turi atsirasti daugiau kraštovaizdžio ir gamtos vertybių pažinimui skirtos ekspozicinės ir pažintiniams tikslams skirtos infrastruktūros, pavyzdžiui, pažintinių ir mokymo tikslams skirtų takų, apžvalgos aikštelių. Šiuo metu pastebimas tokių objektų trūkumas.

Taip pat turi būti įamžintas ypač nusipelniusių Kuršių nerijai miškininkų atminimas jų puoselėtuose miškuose.

– Per konferenciją buvo atkreiptas dėmesys į miškotvarkos problemas. Kokie sprendimo būdai siūlyti?

– Per konferenciją Neringos savivaldybės meras A.Vinkus atkreipė dėmesį į Kuršių nerijoje ne visada kokybiškai organizuojamus teritorijos tvarkymo darbus, kuomet unikalius nerijos miškus tvarko viešuosius pirkimus laimėję, tačiau į šio krašto specifiką neįsigilinę rangovai. Dažniausiai po tokių rangovų atliktų darbų matome sunkia technika išdarkytus kelius, paklotę, gilias provėžas.

Konferencijos dalyviai sutiko, kad miškininkystė Kuršių nerijos nacionaliniame parke yra tradicinis, skatintinas verslas. Ir pritarė Neringos savivaldybės pozicijai, kad turi būti atsisakyta ydingos praktikos darbus pavesti neturintiems pakankamos patirties rangovams, naudojantiems našią, bet aplinkai nedraugišką techniką. Miško priežiūros darbai turi būti organizuojami nesivadovaujant tik ekonominiais kriterijais, reikia orientuotis į sukaupusių darbo saugomose teritorijose patirtį, aprūpintų pažangia technika, ekonomiškai motyvuotų vietinių darbininkų brigadas.

Kokia specialistų nuomonė apie Juodkrantės sengirėje įsikūrusią kormoranų perimvietę?

– Šis klausimas sulaukė daugiausia diskusijų. Kormoranų perimvietė Juodkrantėje yra įgavusi ekologiniu atžvilgiu nepageidaujamas apimtis. Nepakankamas kormoranų plitimo ribojimas ir net pateisinimas prieštarauja pagrindiniam Nacionalinio parko tikslui – išsaugoti vietines istorines gamtos vertybes, šiuo atveju – Juodkrantės sengirę ir joje esantį labai vertingą vietinių medynų genofondą.

Saugant vieną rūšį negalima prarasti visos ekosistemos. Kita vertus, specialiąsias reguliavimo priemones planuoti būtina, turint omenyje, kad perimvietė yra lankytojų ir turistų traukos objektas, kuris turi būti tinkamai eksponuojamas. Kormoranų populiacijas efektyviai reguliuoti galima tik Europos Sąjungos valstybių bendromis pastangomis ir bendrai koordinuojama veikla.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min