Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 01 02, 13:02

Neryje aptikta negyvų lašišų, spėliojama, ar ne dėl nuotekų avarijos Upės gatvėje

Neryje žvejojantys žvejai žemiau Vilniaus aptiko negyvų lašišų. Socialiniame tinkle „Facebook“ tokias nuotraukas paskelbęs buvęs viceministras Linas Jonauskas pasidalijo pastebėjimais, kad galbūt žuvys gaišta dėl nuotekų, kurios į Nerį pateko po įgriuvos Upės gatvėje.
Nugaišusios lašišos Neryje
Nugaišusios lašišos Neryje / Žvejų nuotr.

„Tai, ko nemato aplinkosauga... Net neabejoju, jog žvejų žemiau Vilniaus Neryje rastos nugaišusios lašišos – fekalinės Vilniaus avarijos pasekmė. Sunku pastebėti kritusias žuvis sėdint kabinetuose, todėl manau, jog siekiant įvertinti tikrąją nelaimės žalą, aplinkosauga turėtų nedelsiant, kol stipriai neatšalo, detaliai išžvalgyti upę.

Nesinori būti blogu pranašu, bet manau, jog reali žala Neries ekosistemai – keletą kartų didesnė nei 300 tūkst. P.S. dėkoju žvejams už nuotraukas“, – parašė L.Jonauskas.

Stebisi aplinkosaugininkais

L.Jonauskas 15min sakė, kad nenorėtų teigti, jog žuvys nugaišo tikrai dėl nuotekų avarijos, tačiau greičiausia tai yra būtent tos avarijos Upės gatvėje pasekmė.

„Juo labiau kad ne viena žuvis yra kritusi, yra keletas, žvejai jas atrado. Keisčiausia, viena iš jų buvo tiesiog duobėje, žvejojant užkabinta ir ištraukta, anot žvejų, kritusi prieš porą ar trejetą dienų, dabar jau paskendusi, jos nebesimatė“, – kalbėjo buvęs aplinkos viceministras.

Jam abejonių kelia aplinkosaugininkų pasakymas, kad jie kritusių žuvų kol kas nepastebėjo: „Klausimas, ar centralizuotai buvo organizuota kokia nors akcija, kai būtų kas nors stebėjęs, tikrinęs upę, praplaukęs.“

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Upės gatvėje atsivėrusi smegduobė
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Upės gatvėje atsivėrusi smegduobė

Tad, L.Jonausko teigimu, aplinkosaugininkai turėtų patikrinti pakrantes, pačią upę, daryti tyrimus ir nustatyti, ar žuvys gaišta dėl išlietų nuotekų į upę ar dėl kitų priežasčių. Taip pat, anot jo, reikėtų bent kreiptis į žvejus, prašyti jų pagalbos, kad jie praneštų užfiksavę panašių atvejų.

Neris tikrinama

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Marius Švaikauskas 15min sakė, kad kol kas sunku pasakyti, ar šios žuvys nugaišo dėl galimos taršos Neryje.

„Tikrai negalima dabar sakyti, ar tai avarijos pasekmė. Faktas – avarija buvo ir jeigu ta lašiša yra kritusi dabar, ne anksčiau, priežastiniai ryšiai gali būti. Bet per anksti daryti išvadas“, – kalbėjo direktorius.

M.Švaikausko teigimu, aplinkosaugininkai organizuoja plaukimą, kurio metu bus apžiūrimos pakrantės, bus stebima, ar tai yra masinis reiškinys, ar kritusių lašišų yra daug.

Faktas – avarija buvo ir jeigu ta lašiša yra kritusi dabar, ne anksčiau, priežastiniai ryšiai gali būti. Bet per anksti daryti išvadas, – sakė M.Švaikauskas.

„Imame laboratorinius mėginius būtent nurodytoje buvusio aplinkos viceministro vietoje, imame mėginius už Panerių, taip pat ir toliau imsime, kad galėtume įvertinti upės būklę“, – sakė M.Švaikauskas.

Neries vanduo tirtas ir praėjusią savaitę, tačiau, direktoriaus teigimu, tyrimai didelį užterštumą rodė tik po avarijos, praėjus dienai situacija pagerėjo, vandens kokybė jau buvo normali.

„Teršalai nuplaukė, išsivalė, nusėdo, ekosistema pati valosi. Kai kas lieka, cheminiai elementai kai kur lieka, kai kur nusėda“, – teigė Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius.

Avarija, kurios metu buvo pažeisti du nuotekų vamzdžiai Upės gatvėje šalia statomo „Green Hall 3“ pastato, įvyko Kūčių išvakarėse, gruodžio 23 dieną, apie vidurdienį. Tą patį vakarą nuotekos ėmė plūsti į Nerį, teigta, kad tai buvusi mažiausia iš galimų blogybių, kitaip būtų tekę atjungti vandenį didelei daliai vilniečių.

Dėl nuotekų linijos avarijos Vilniaus mieste buvo paskelbta ekstremalioji padėtis, gyventojų buvo prašoma naudoti kuo mažiau vandens, tačiau vis tiek skaičiuojama, kad į Nerį pateko apie 20 tūkst. kub. m nuotekų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min