Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 8d. 20:46

„Nesižudanti Lietuva: kada?“ Kai gelbėti gyvybes pradėsime kiekvienas

Jurgita Jurkutė-Širvaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Jurgita Jurkutė-Širvaitė

Savižudybių statistika Lietuvoje vis dar liūdna: kasmet čia, oficialiais duomenimis, nusižudo apie 1000 žmonių ir tai yra kone dvigubai daugiau nei Europos vidurkis. Nors per 25 metus iš gyvenimo savo valia pasitraukusių žmonių skaičius Lietuvoje sumažėjo dvigubai, tai vis dar aktyvių veiksmų laukianti socialinė nacionalinė problema. Trečiadienio vakarą diskusijoje „Nesižudanti Lietuva: kada?“ naiviai nebuvo viltasi, kad savižudybių skaičių galima sumažinti iki nulio, tačiau pasiūlymų, kaip jas smarkiai sumažinti, būta ne vienas.

Svarbu, kad atpažinus ženklus, būtų, kur kreiptis

Prof. dr. Arūnas Germanavičius teigė, kad labai daug lemia vizija, planas ir kas jį imasi įgyvendinti. Anot jo, prie savižudybių prevencijos turi prisidėti visi tie, kurie susitinka su žmonėmis krizėje: „Gali būt slaugytojas, policininkas, kasininkas sveikatos priežiūros įstaigoje, valytoja. Iš principo labai plati visuomenės dalis“. Tie žmonės esą vadinami „vartininkais“. Mokymai, kaip atpažinti savižudybės riziką Lietuvoje, jau vyksta. „Mykolas Majauskas ir Aušrinė Armonaitė padarė tam pradžią. Yra keli šimtai „vartininkų“ jau apmokyta, kitais metais bus dar daugiau apmokyta“, – pozityvų pavyzdį, kaip kovoti su didžiuliais savižudybių mastais pateikė A.Germanavičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusijos „Nesižudanti Lietuva: kada?“ akimirka
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusijos „Nesižudanti Lietuva: kada?“ akimirka

Psichologė Valija Šap, Kupiškyje padėjusi suburti bendruomenę ir pasiekusi milžinišką pokytį, pritaria „vartininkų“ rengimo minčiai. Vis dėlto ji atkreipia dėmesį į tai, kad šioje vietoje kyla didžiulė grėsmė, kad apmokytas žmogus atpažins ženklus ir tuo viskas baigsis. Mat jis paskambins ir sužinos, kad pas specialistą galima pakliūti tik po keturių savaičių. „Ir ką daryti tada tam „vartininkui“, kuris išmoko, atpažino ir kur jam tą žmogų dėti? Jeigu nebus kur dėti žmogaus, nebus prieinamumo pas specialistus, nieko nepasieksime“, – sakė V.Šap.

Svarbus žiniasklaidos vaidmuo

A.Germanavičius diskusijoje atkreipė dėmesį ir į žiniasklaidos vaidmenį. Jis pasidžiaugė, kad šiuo metu vykdomas žiniasklaidos monitoringas, dėl kurio spaudoje savižudybės neromantizuojamos, nepateikiama detalių, nurodomos pagalbos galimybės.

„Manau, kad tokiu atveju, (jei tenka aprašinėti savižudybės atvejį – 15min), reikia prisiminti, kad žurnalistai tokie pat žmonės kaip ir kiti, jų šeimose taip pat gali būti tokių situacijų. Todėl galbūt tomis akimirkomis reikėtų pagalvoti: „O kaip aš toje situacijoje jausčiausi?“, – kalbėjo diskusijoje dalyvavusi Jurgita Jurkutė-Širvaitė, kurios tėvas, taip pat ir ilgametis scenos partneris Vytautas Šapranauskas pakėlė prieš save rankas. O tai, anot J.Jurkutės-Širvaitės, buvo plačiai aprašoma žiniasklaidoje, ypatingai Vytauto atveju.

Ji taip pat atkreipė dėmesį į Verterio efektą. Žinoma moteris pastebėjo, kad peržvelgusi statistiką tais metais, kai iš pasaulio išėjo du jai artimi žmonės, ji pastebėjo, jog savižudybių skaičiai buvo aukštesni nei kitais metais. „Taigi mes turime apie tai kalbėti, bet būtina tai daryti sąmoningai, jautriai, atsakingai“, – ragino ji.

Antrindama Valija Šap vardijo ir tai, kas jau daroma gerai, bandant sumažinti savižudybių mastus. „Jau beveik dvejus metus savižudybių prevencijų biuras dirba. Sveikatos apsaugos ministerija rengia, koreguoja dokumentus, tai irgi labai svarbu. Nuo rugsėjo pirmosios įsigalioja įstatymas, kuris mažintų patyčias. Kelmėje turime pavyzdį, kai reagavimo į savižudybes algoritmai veikia. Pirmadienį startuojam Ukmergėje, jie taip pat nori padėti savo žmonėms. O dar Vilnius, Kaunas... Turim labai daug gerų pavyzdžių mūsų šalyje. Tai, kas vyksta yra puiki pradžia, bet to nepakanka“, – kalbėjo ji.

Tam, kad ir toliau žengtume teisingu keliu, prisidėti turi visi. Psichologė pateikė vieną jai žinomą atvejį, kai Raseinių Šaltinio progimnazijos mokytoja pasiekė, kad pirmoji mokykla pasitvirtintų planą, kaip reaguojama į savižudybes.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusijos „Nesižudanti Lietuva: kada?“ akimirka
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusijos „Nesižudanti Lietuva: kada?“ akimirka

„Žmonės patikėjo, kad pagalba Lietuvoje bus ir, jeigu jie nustos tuo tikėti, antrą kartą įtikinti bus be galo sunku“, – perspėjo ji.

Klauskite, ar žmogus tikrai nori nusižudyti

J.Jurkutė-Širvaitė sakė, kad žmonės pajėgūs prisiimti atsakomybę už save, jie nori būti laimingi, bet reikia suteikti tam tikras sąlygas.

Svarbiausia, pasak J.Jurkutės-Širvaitės, nebijoti paklausti žmogaus, ar jis tikrai nori nusižudyti.

„Kartais su žmogumi užtenka tik pasikalbėti. Kartą man parašė žmogus, iškart pirmoje žinutėje buvo prieita prie noro nusižudyti. Šiai dienai jis gyvas, turi tikslų, svajonių... Kai išsikalbame, nuimame emocinį krūvį, pamatome, kad yra ne vienas kelias. Kai žmogui sunku jis daugiau tų kelių nebemato, patraukliausias vienas kelias“, – kalbėjo žinoma moteris.

Anot jos, kiekvienas iš mūsų gali pasidomėti, kas yra savižudybė, ką daryti, jei išgirdote kalbant apie tai, ką tuomet sakyti. Ji rekomendavo pasiskaityti šias rekomendacijas „Jaunimo linijos“ tinklalapyje – esą būtent šia medžiaga ji ir pati dažnai pasidalija su tais, kuriems jos reikia.

Svarbiausia, pasak J.Jurkutės-Širvaitės, nebijoti paklausti žmogaus, ar jis tikrai nori nusižudyti: „Dažniausiai žmogus išgirdęs šitą klausimą, sutrinka. Kol tau prieš akis nepasako šito, tarsi nesuvoki. Žmogus visai kitaip pradeda girdėti, kai pasakai. Jie nori gyventi, bet jie nežino kaip“.

Gyvybę gali išgelbėti kiekvienas

Psichologė Valija Šap sakė, kad kiekvienas gali išgelbėti gyvybę. „Jei matote draugą, kolegą, pažįstamą pastaruoju metu užsidariusį, liūdną, jo nebedomina veikla, kuri anksčiau domino, jis sako, kad gyvenimas nebeturi prasmės, kalba mirties temomis, domisi savižudybės būdais, sako, kad jam sunku, kad jis nieko vertas, pradeda grąžinti daiktus, rašo testamentą, pradeda rizikingai vairuoti, vartoti nesaikingai alkoholį. Pamačius tokius elgesio pokyčius, galime galvoti, kas su žmogumi kažkas vyksta“, – ženklus įvardijo specialistė.

Žmogus, anot jos, juk iš laimės neprasigeria, neatsiriboja nuo žmonių. Taigi, pastebėjus žmogų, kuris atitinka jos apibūdinimą, pirmas žingsnis yra klausti jo, kuo galite padėti: „Jei darysite tai nuoširdžiai, žmogus atsivers. Svarbu išgirdus atsakymą neišsigąsti, nekritikuoti, nesmerkti, o pasakyti, kad esate kartu“. Esą svarbu pasiųsti žinią, kad norite padėti ir pasakyti, jog jūsų pagalbos nepakaks. „Pasakykite, kur yra pagalba ir kad kreiptis pagalbos normalu, kentėti nenormalu“, – teigė psichologė.

Ačiū Dievui, kad turiu itin artimą draugę ir savo vyrą, kurie susitarė, jog Jurgai reikia pagalbos ir man atvežė į namus. Tai buvo labai geras momentas, nes man palengvėjo, – savo patirtimi dalijosi moteris.

J.Jurkutė-Širvaitė atkreipė dėmesį į tai, kad svarbu keisti žmonių požiūrį į psichologus. „Aš irgi buvau viena iš tų, kuriai nedrąsu buvo eiti. Galvojau, kad kažkam gali papasakoti, nes esu žinomas žmogus. Ačiū Dievui, kad turiu itin artimą draugę ir savo vyrą, kurie susitarė, jog Jurgai reikia pagalbos ir man atvežė į namus. Tai buvo labai geras momentas, nes man palengvėjo“, – savo patirtimi dalijosi moteris.

Ji prisipažino, kad kalbantis jai saugioje aplinkoje, ji pagaliau sulaužė tylą, išlaisvino tai, ką ilgai kaupė savyje. „Aš pradėjau pati eiti ir išbandžiau ne vieną psichologą. Man tikrai palengvėjo, tikrai tai padeda“, – tvirtino ji.

Statistika turi būti tikra

Apibendrindamas diskusiją A.Germanavičius dar kartą akcentavo žinios apie prevenciją visuomenei skleidimą ir tinkamus apmokymus, kaip padėti. „Bet mokymus reikia plėsti, reikia daugiau informacijos apie juos. Savižudybių statistika turi būti tikra. Šiuo metu nesame tikri, nes yra nepatikslintų mirčių skaičius. Gali būti sumažintas skaičius. Tarkime, eismo įvykiai, kai žmogus žūsta vienas, bet policija neturi duomenų ir tai nurašoma į nepatikslintų įvykių eilutę. Įtariame, kad galėjo dalis žmonių būti savižudžiai“, – teigė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusijos „Nesižudanti Lietuva: kada?“ akimirka
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusijos „Nesižudanti Lietuva: kada?“ akimirka

Anot jo, būtina skirti reikalingą priežiūrą vienišiems Lietuvoje likusiems emigrantų tėvams. „Apskritai valstybė turi turėti savižudybių prevencijos planą, finansavimą ir stebėsenos principą, kad matytume efektyvumą“, – sakė A.Germanavičius.

Valija Šap, baigdama diskusiją, teigė, kad kiekvienas turi pagaliau suprasti, jog laikas nuo kalbų pereiti prie darbų – nustoti diskutuoti apie savižudybes įvairiais aspektais ir imtis veikti visiems kartu: „Kiekvienas turi pamiršti politinį, finansinį, asmeninio komforto interesus. Kiekvienas turi pasakyti, kas jeigu ne aš. Turime imti ir veikti visi kartu“.

J.Jurkutė-Širvaitė pabaigoje sakė neturinti stebuklingo recepto, kaip sustabdyti savižudybes Lietuvoje. „Vis dėlto prisiminiau tokią frazę „Kai buvau protingas, norėjau pakeisti pasaulį, kai tapau išmintingas, pradėjau keisti save“. Negali reikalauti kad kažkas geriau būtų, turi kurti gėrį pats“, – užbaigė ji.

Šis renginys – tai jau ketvirtąjį sezoną skaičiuojančio diskusijų ciklo Lietuva³ dalis. Šio ciklo tikslas – aptarti šalies raidai ir gyvenimo aplinkai svarbias temas. Jį organizuoja Lietuvių profesionalų tinklas „Global Lithuanian Leaders“ kartu su verslo teisės advokatų kontora TRINITI, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir portalu LRT.lt.

Emocinė pagalba: kur kreiptis
Emocinė pagalba vaikams
„Vaikų linija“
Kasdien (11-23 val.):
Tel.: 116 111
www.vaikulinija.lt
Emocinė pagalba jaunimui
„Jaunimo linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 28 888
www.jaunimolinija.lt
Emocinė pagalba suaugusiems
„Vilties linija“
Visą parą:
Tel.: 116 123
www.viltieslinija.lt
Emocinė pagalba moterims
„Pagalbos moterims linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 66 366
www.moters-pagalba.lt
Emocinė pagalba rusakalbiams
„Linija Doverija“
Darbo dienomis (16-20 val.):
Tel.: 8 800 77 277
Krizių įveikimo centras
Antakalnio g. 97, Vilnius
www.krizesiveikimas.lt
krizesiveikimas
Psichologinė pagalba emigrantams

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Saudo Arabijos sosto įpėdinio aplinkoje jau prieš metus kalbėta apie priešų žudymą

Auksarankio kieme – upelis. Smagu, bet nelabai: Višakio Rūda

Aktualu

„Le Monde“: Baltijos šalių prezidentus traumavo susitikimas su D.Trumpu

Aktualu

V.Ušackas: realūs galimi prezidentai – I.Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems R.Karbauskis

„Ginčas“: Lietuvos rinktinės sąrašo dilema – paskutinis šansas D.Motiejūnui?

Aktualu

N.Maliukevičius: Maskvos ir Madrido bendradarbiavimas keltų grėsmę kovai su kibernetinėmis atakomis

Vardai

„Naktinės Personos“ sustabdė veiklą ir atsisveikina su gerbėjais

Interviu 24sek

Dominuojantis Mantas Kalnietis – apie Tony Parkerio žinutę ir ypatingą talentą

Vardai

Paskutinis „Mis Bumbum“ užpakaliukų konkursas baigėsi skandalingai: varžovė užsipuolė nugalėtoją

Gyvenimas

Medikai Benitai žadėjo neįgaliojo vežimėlį, o dabar moteris jaučiasi apgavusi senatvę – sukūrė neįprastą mankštą

Vardai

Mirė „Marvel“ komiksų legenda Stanas Lee

Aktualu

Švedijoje su atkimštu buteliu prie vairo įkliuvo lietuvis vilkiko vairuotojas

24sek

Du žaidėjus išskyręs Š.Jasikevičius džiaugėsi: „Mums reikėjo tokių rungtynių“

Gazas

Balsuokite ir išrinkite „Tautos automobilį“: elektrinė „Hyundai Kona“, galinti nuvažiuoti 470 km viena įkrova

Vardai

Advokato A.Bandžiaus naujos sužadėtinės gyvenime irgi netrūko dramų: su dukra teko bėgti iš Švedijos

Mokslas.IT

„iPhone XR“ apžvalga: kuklesnis, bet ne prastesnis, arba Kam mokėti daugiau?

24sek

M.Grigonio šou – lyderius namie palikęs „Žalgiris“ nušlavė „Dzūkiją“

Aktualu

Perlojoje paminėtos Perlojos Respublikos šimtosios metinės

Aktualu

Senka lemiamas laikas sutarti dėl „Brexit“

Pasaulis kišenėje

Atradimas Italijoje: alternatyva nuo žmonių dūstančiai Venecijai – Kjodža

Naujienos

Aktualu

Perlojoje paminėtos Perlojos Respublikos šimtosios metinės

Aktualu

Senka lemiamas laikas sutarti dėl „Brexit“

Pasaulis kišenėje

Atradimas Italijoje: alternatyva nuo žmonių dūstančiai Venecijai – Kjodža

Deuce

50-ta pergalė šį sezoną – Novakas Džokovičius galingai startavo Londone

Aktualu

Rinkimų komitetai kelia aistras: etiketė kita, bet turinys – tas pats

24sek

Lietuvos studentų krepšinio lygoje – 76 taškai per kėlinį

Deuce

Matas Vasiliauskas pergalingai pradėjo turnyrą Izraelyje

Vardai

15min startuoja naujas projektas „Atspėk, kas dėžėje“: nepatekę kadrai – tikra juoko bomba

Aktualu

G.Nausėda prakalbo apie santykius su Rusija: jie įmanomi, nors aplinkybės ir sunkios

Aktualu

Ilgus metus Tauragėje dirbanti mokytoja: „Kasdien patiriame psichologinį smurtą“

Aktualu

Kompensacijas už mieste turėtą žemę pretendentai vadina nauja nacionalizacija

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: daugiabutis sostinės centre, skirtas jaunoms šeimoms

Gyvenimas

Sutrikus skydliaukės veiklai padės keli maisto produktai

24sek

Egzamino neišlaikė – Prienų klubas atsisveikino su T.Nashu

Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: „DeSoto Airstream“

Gazas

Automobiliai su varikliais gale XX a. buvo labai populiarūs: kodėl jų beveik nebeliko?

Interviu 24sek

Grupės lyderį pasitinkantis D.Adomaitis savo vyrų prašo kantrybės

Aktualu

Įspūdingi Marijos Antuanetės papuošalai parduodami aukcione

Aktualu

L.Linkevičius kritikuoja Ispaniją dėl planų dirbti su Maskva kibersaugumo srityje

Gyvenimas

Kaip kasdienis gulėjimas šiltoje vonioje padeda kovoti su depresija?

Vardai

Ypatingos

09:17
05:49

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Mamos prieš meningokoką

Parašykite atsiliepimą apie 15min