Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2023 05 03

„Neteisėtais nurodymais savinosi miesto turtą“: V.Matijošaičiui – sunkūs buvusio bendražygio kaltinimai

Neteisėti nurodymai pavaldiniams, siekiant pasisavinti miesto turtą, milijonų iššvaistymas, savavaldžiavimas ir dokumentų klastojimas. Tai – keli iš sunkių kaltinimų, kuriuos Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui metė kyšininkavimu įtariamas buvęs jo bendražygis, buvęs Kauno savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas, sutikęs bendradarbiauti su teisėsauga, rodo 15min gauti duomenys.
 Vilius Šiliauskas, Visvaldas Matijošaitis, Šarūnas Matijošaitis
Vilius Šiliauskas, Visvaldas Matijošaitis, Šarūnas Matijošaitis / BNS ir 123RF nuotr.

Šokiruojančią informaciją apie Kauno mero ir jo artimiausių bendražygių galimus nusikaltimus teisėsaugai pateikė Vilius Šiliauskas, kurį patį agentai prieš metus sučiupo su šimtatūkstantiniu kyšiu.

Vertinant V.Šiliausko teiginius, svarbu atsižvelgti, kad jis taip gali siekti atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės, o jo parodymų teismas dar nėra įvertinęs.

Kauno miesto savivaldybės nuotr./Vilius Šiliauskas ir Visvaldas Matijošaitis
Kauno miesto savivaldybės nuotr./Vilius Šiliauskas ir Visvaldas Matijošaitis

15min gautais duomenimis, V.Šiliauskas teisėsaugai pernai yra paliudijęs, kad V.Matijošaitis, jo sūnus Šarūnas ir kai kurie kiti asmenys veikė kaip „nusikalstama organizuota grupė“, o jis buvęs šios grupės narys.

Buvęs Kauno savivaldybės administracijos direktorius, kuriam dabar yra 45 metai, davė parodymus apie ne vieną svarbų objektą miesto centre, kuriuo, jo teigimu, buvo suinteresuotas meras ir jo sūnus.

V.Šiliauskas tikino, kad meras bent keliais atvejais asmeniškai liepė pavaldiniams nederinti dokumentų dėl pastatų vystymo, jei tai kenktų jo sūnaus verslo interesams.

V.Šiliausko vertinimu, taip buvo piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi ir švaistomas miesto turtas.

Anot V.Šiliausko, kai kuriems sklypams ir pastatams „specialiai buvo sudarytos nepalankios sąlygos, kad jų vertė sumažėtų, nes juos ketino nusipirkti mero sūnus arba pastarojo verslo partneris“.

Buvęs administracijos direktorius teigė, kad bent kelis kartus pavaldiniams bandžius paprieštarauti mero nurodymams, V.Matijošaitis atkirto nesirūpinti, nes sulaukus nepalankių teismų sprendimų jiems neteks mokėti iš savo kišenės.

Anot V.Šiliausko, savo interesus Matijošaičiai tenkino per Urbanistinės komisijos sprendimus – ji esą ir buvo įsteigta „mero ir jo sūnaus interesams tenkinti“ dėl žemės sklypų ir pastatų.

Įvertindama nekaltumo prezumpcijos svarbą, 15min redakcija neskelbia visos turimos ikiteisminio tyrimo medžiagos, kuri susijusi su neviešais asmenimis, kol duomenys nebus patikrinti remiantis nepriklausomais šaltiniais ar kol byla nepasieks teismo.

Korupcijos byla

Teisėsaugai parodymus davęs V.Šiliauskas buvo sulaikytas pernai kovą. Jo namuose buvo rasta 140 tūkst. eurų – teisėsauga įtaria, kad tai buvo kyšis iš statybos įmonės „Autokausta“ vadovo Juozo Kriaučiūno.

Grynieji pinigai pas V.Šiliauską buvo rasti įvairiose vietose, įskaitant slėptuves. Pasak teisėsaugos, tai didžiausias iki šiol rastas kyšis Lietuvoje.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) yra skelbusi, kad areštuota apie 170 V.Šiliauskui priklausančių nekilnojamojo turto objektų, kurių rinkos vertė yra „septynženklė“. Tuomet pranešta, kad areštuota penkiolika kitam įtariamajam „Autokaustos“ vadovui J.Kriaučiūnui priklausančių nekilnojamojo turto objektų.

PLAČIAU APIE TEISĖSAUGOS VEIKSMUS PERNAI KOVĄ SKAITYKITE ČIA: Kauno korupcijos skandalas: bene didžiausią kyšį įtariamas gavęs administracijos direktorius suimtas.

V.Matijošaitis yra davęs parodymus teisėsaugai, bet pats iki šiol jokių įtarimų nesulaukė. Jis visada tikino, kad savivaldybė bendradarbiauja su pareigūnais, teikia visus jų prašytus dokumentus ir informaciją.

Prasidėjus bylai, meras teigė, kad teisėsaugos įtarimai administracijos direktoriui jam buvo kaip kruša iš giedro dangaus.

„Mano nuostata yra tokia: vagis, kyšininkas turi sėdėti kalėjime“, – yra sakęs meras.

15min pateikė klausimus V.Matijošaičiui ir prokuratūrai. Gavus jų atsakymus, tekstas bus papildytas.

Mero sūnus, tarybos narys verslininkas Šarūnas Matijošaitis trečiadienį 15min teigė, kad apie V.Šiliausko mestus kaltinimus nieko nežino.

Jis teigė, kad baudžiamojoje byloje jokio statuso neturi. „Pirmą kartą girdžiu. Nieko nežinau“, – teigė Š.Matijošaitis.

V.Šiliauskas komentuoti situaciją 15min atsisakė.

Kokia padėtis dabar?

Ekspertai pabrėžia, kad savivaldybės Lietuvoje yra vertinamos kaip vienos iš korumpuočiausių institucijų, o vadovybės veiksmai vaidina kertinį vaidmenį.

„Šiuo metu sunku suprasti, kaip Kauno miesto savivaldybė pasimokė iš visos šios istorijos ir kokius pajėgumus skiria kovai su korupcija savo veikloje. Pasigendu ir aiškesnės savivaldybės vadovų pozicijos, jog korupcija – netoleruojama, taip pat su tuo susijusių atitinkamų veiksmų praktikoje“, – 15min sakė Ingrida Kalinauskienė iš „Transparency International“ Lietuvos skyriaus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Apžvalga: didžiausios pastarojo meto „Autokaustos“ sutartys Kaune.

Jos vertinimu, naivu tikėtis, kad vien pakeitus administracijos vadovą, problemos savivaldybėje nebeliko.

„Labai norėčiau išgirsti, kokie yra Kauno miesto savivaldybės keliami antikorupciniai tikslai, priemonės jiems pasiekti bei rodikliai, pagal kuriuos matuojama sėkmė. Tai ypač svarbu, atsižvelgiant į tai, kad savivaldybės Lietuvoje yra nurodomos kaip vienos labiausiai korumpuotų institucijų“, – kalbėjo ekspertė.

Tuo metu V.Šiliauskas sako, kad savivaldybės vadovo ir jo bendrininkų atsakomybė turi būti realizuota vieninteliu būdu – sėdant į teisiamųjų suolą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais