TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Neteisėto žemės pirkimo sandorio dalyvius mokesčiai pasivijo po keleto metų

Žemės sklypas
Photos.com / Žemės sklypas
Šaltinis: 15min
0
A A

Žymiai didesne nei rinkos kaina nekilnojamąjį turtą iš savininko gyvenimo draugės įsigijusiai bendrovei nepavyko išvengti mokesčių, teks mokėti delspinigius ir baudas.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Kauno AVM) atlikusi mokestinį tyrimą, išaiškino mokesčių vengimo atvejį, kai žemės pirkimo-pardavimo sandoris buvo įvykdytas žymiai didesne nei nustatyta vidutinė rinkos kaina, siekiant pateisinti iš įmonės kasos išimtus ir galbūt savo reikmėms panaudotus pinigus. Mokėtojas nedeklaravo ir nesumokėjo gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM). Patikrinimo metu papildomai priskaičiuota beveik 300 tūkst. Lt mokesčių.

Kauno AVMI specialistai nustatė, kad 2005 m. uždaroji akcinė bendrovė vienintelio akcininko, kuris yra ir bendrovės direktorius, sprendimu nusipirkusi žemės sklypą pardavėjai sumokėjo net 720 tūkst. – žymiai daugiau negu nekilnojamojo turto registre įregistruota šio turto vertė (beveik 84 tūkst. Lt). Kad sutartis sudaryta tik formaliai, patvirtino ir nepriklausomi turto vertintojai, nustatę beveik tris su puse karto mažesnę negu sumokėta žemės vertę (211 tūkst. Lt).

Nusipirko žemės iš savęs

Paaiškėjo, kad sandoris įvyko tarp susijusių asmenų: žemės pardavėja dirba toje pačioje bendrovėje, bendrovės vadovas gyvena kartu ir yra jos dviejų vaikų tėvas. Kadangi sklype stovintys pastatai nuosavybės teise priklauso bendrovei, o žemė – moteriai, su kuria gyvena vadovas, faktiškai savininkas žemę nusipirko pats iš savęs.

Sandoris įvyko tarp susijusių asmenų: žemės pardavėja dirba toje pačioje bendrovėje, bendrovės vadovas gyvena kartu ir yra jos dviejų vaikų tėvas. Kadangi sklype stovintys pastatai nuosavybės teise priklauso bendrovei, o žemė – moteriai, su kuria gyvena vadovas, faktiškai savininkas žemę nusipirko pats iš savęs.

Bendrovės direktoriaus avanso apyskaitoje kaupta sandoriui reikalinga pinigų suma ir atsiskaitymo už pirkinį eiga taip pat kelia įtarimų, kad direktorius galimai žinojo tikrąją sklypo vertę ir, siekdamas išvengti mokesčių, surado būdą, kaip pateisinti iš kasos išimtus ir galbūt savo reikmėms panaudotus pinigus. Sandorio metu šie pinigai tariamai buvo grąžinami į kasą ir pardavėjai išmokami grynais: pusė milijono litų 2005-jų pabaigoje sumokėti avansu, net nesudarius žemės pirkimo sutarties, 136 tūkst. – kitų metų pradžioje. Tik 84 tūkst. Lt (tokia sklypo vidutinė rinkos vertė buvo fiksuojama nekilnojamojo turto registre) sumokėta iš banko atsiskaitomosios sąskaitos išimtais ir kasoje užpajamuotais pinigais. GPM nuo priskaičiuotų sumų nepriskaičiuotas ir nesumokėtas.

„Kai tikrinimo metu nustatoma, kad mokesčių mokėtojas sudarė formalų sandorį siekdamas mokestinės naudos, tuomet, nustačius tikruosius sandorio tikslus, atkuriamos iškreiptos ar slepiamos aplinkybės. Mokesčiai skaičiuojami pagal tokias apmokestinimo taisykles, kurios būtų pritaikytos esant nustatytam tikrajam veiklos turiniui. Bet apskaičiuojant papildomai mokėtinus mokesčius privaloma pagrįsti mokėtojui perskaičiuoto mokesčio ir su juo susijusias sumas. Kadangi šiuo atveju, mokesčių mokėtojas patikrinimo metu geranoriškai bendradarbiavo, jam buvo skirta minimali bauda,“– sakė Kauno AVMI viršininko pavaduotojas Raimondas Ramanauskas.

Kauno AVMI primena, kad mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo klausimais Lietuvos gyventojai ir įmonės visą informaciją gali gauti paskambinę trumpuoju Mokesčių informacijos centro telefonu 1882, apsilankę Mokesčių inspekcijos interneto puslapyje www.vmi.lt arba atvykę į savo gyvenamosios vietos mokesčių inspekciją.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Sklypas Mokesčiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min