Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 15d. 07:43

Neteisėtų statybų įkaitams gresia nuostoliai

Žmogus su plaktuku
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Žmogus su plaktuku

Mažame Kalvarijos miestelyje artimiausiu metu gali prasidėti pastatų griovimo bumas. Dėl „geradario" savivaldybės vyriausiojo architekto veiklos į keblią padėtį patekę žmonės vis dar tikisi neprarasiantys savo nuosavybės. Tačiau valdininkai aiškina, kad naivuoliams nepavyks apeiti įstatymų.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo Kalvarijos savivaldybės administracijoje. Įtarimai krito ant savivaldybės vyriausiojo architekto 31 metų Mindaugo Šaučiūno galvos. Šis tyrimas vis labiau primena nuo kalno atsiritančią laviną, negailestingai šluojančią viską savo kelyje.

Galimos korupcijos skandalas Kalvarijos savivaldybėje kilo gegužės pabaigoje, kai administracijoje apsilankė STT agentai ir vyriausiojo architekto M.Šaučiūno kabinete atlikę kratą išsigabeno šūsnį įvairių dokumentų, kompiuterį. Netrukus Kauno miesto apylinkės teismas trims mėnesiams nušalino M.Šaučiūną nuo vyriausiojo architekto pareigų. Jam pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu išduodant statybų leidimus.

STT pareigūnai jau apklausė Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorių Juozą Benecijų Ignatavičių, buvusią direktorę Laimutę Misiukevičienę. Ikiteisminio tyrimo, kurį kontroliuoja Kauno apygardos prokuratūra, oficialiai niekas nekomentuoja, tačiau jau dabar aiškėja, kad dokumentų klastojimo mastas Kalvarijos savivaldybės administracijoje buvo kone rekordinis. Dviem pirtelėmis, apie kurias kalbėta vos kilus skandalui, tikrai neapsiribota.

Man pasakė, kad statybų leidimas bus, o aš galintis ir be jo pradėti statybas. Leidimą iš tiesų gavau, kai statybos jau buvo įpusėjusios.

Bijo viešumos

Kalvarijietis Jonas (vardas pakeistas, pavardė redakcijai žinoma – aut.) LŽ pasakojo prieš maždaug trejus metus sumanęs persistatyti seną gyvenamąjį namą. Visus rūpesčius jis patikėjo projektą rengusiam specialistui. Šis vaikščiojo pas savivaldybės architektą derinti visų reikiamų dokumentų, tarėsi su kaimynais.

„Man pasakė, kad statybų leidimas bus, o aš galintis ir be jo pradėti statybas. Leidimą iš tiesų gavau, kai statybos jau buvo įpusėjusios. Dabar viskas baigta, noriu susitvarkyti dokumentus, bet negaliu – kažko trūksta. O dar tas triukšmas dėl vyriausiojo architekto. Jaučiuosi nei pakartas, nei paleistas", – guodėsi vyras. Tačiau į klausimą, kaip pavyko gauti statybų leidimą, kai jos jau buvo pradėtos, kalvarijietis atsakyti nepanoro.

Jo teigimu, į analogišką situaciją gali būti pakliuvę beveik pusšimtis statybomis užsiėmusių Kalvarijos gyventojų. „Kol kas tik tarpusavyje vieni su kitais pasikalbame, ką nors daryti nesiryžtame. Nežinia, kuo visa tai baigsis", – tikino Jonas.

LŽ mėgino kalbinti ir kitus kalvarijiečius, patekusius į gana keblią padėtį, tačiau šie nepanoro pasakoti savo istorijų. „Dar tikimės, kad viskas susitvarkys", – aiškino žmonės.

Tik ledkalnio viršūnė

Kalvarijos savivaldybė, anot mero Jono Ščeponio, šiuo metu yra sulaukusi trijų įspėjimų iš Marijampolės apskrities viršininkės dėl pažeistų procedūrų rengiant dokumentus statybos leidimui ir dviejų pranešimų apie sustabdytą statybos leidimų galiojimą. Abu šie jau pradėję kilti pastatai – pačiame Kalvarijos miestelio centre.

LŽ duomenimis, esama net keliolikos kalvarijiečių, kurie pradėjo statybas neturėdami rankose leidimo, nors visi dokumentai jam jau buvo parengti. Paties leidimo išdavimą sutrukdė kilęs skandalas.

Dar apie dešimt kalvarijiečių leidimus turėjo, tačiau juos išduodant galėjo būti pažeisti įstatymai. Tai užfiksuota per STT pareigūnų beveik porą metų vykdytą tyrimą. Šiuo metu kai kuriems tokių žmonių statybų leidimų galiojimas yra sustabdytas, dėl kitų STT ir Marijampolės apskrities viršininko administracija vis dar atlieka tyrimą.

„Gavę informacijos iš ikiteisminį tyrimą atliekančių pareigūnų, mes tikriname dokumentus ir priimame atitinkamus sprendimus", – LŽ aiškino Marijampolės apskrities viršininko administracijos Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Vasiliauskienė.

Anot jos, jei nustatomas savavališkos statybos faktas (statoma be leidimo), apie tai informuojama savivaldybės administracija. Ji statybos leidimo neturi teisės išduoti tol, kol bus pašalinti savavališkos statybos padariniai – nugriauti pradėję kilti pastatai. Tokiais atvejais savininkui surašomas savavališkos statybos protokolas, nustatomas statinių nugriovimo terminas ir skiriama bauda. Jei savininkas šių reikalavimų neįvykdo, apskrities viršininko administracija kreipiasi į teismą.

Jei statybų leidimas jau išduotas, vyksta darbai ir tikrinant jo išdavimo teisėtumą paaiškėja, kad buvo pažeisti įstatymai, tada apskrities viršininko administracija į teismą kreipiasi iš karto. Kiek tokių prašymų bus nusiųsta į teismą, G.Vasiliauskienė nebuvo linkusi spėlioti. Anot jos, šiuo metu tikrinamos medžiagos iš STT administracija turi daug, tad neaišku, kiek atvejų pasitvirtins.

Kreipėsi užtarimo

Pradedantys suvokti, kuo gresia be statybų leidimų pradėti darbai, kai kurie kalvarijiečiai pagalbos kreipėsi į Seimo narį Mantą Varašką. Šis pasišovęs tarpininkauti tarp vietos žmonių ir valdžios.

„Jau paprašiau gyventojų, kad jie burtųsi į iniciatyvinę grupę savo interesams ginti. Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kiek yra tokių nukentėjusiųjų. Dabar jiems kyla daug problemų tiek įteisinant pastatus, tiek tęsiant statybos darbus. Būta atvejų, kai siūlyta pradėti statybas, o leidimą pažadėta išduoti vėliau. Gavęs grupės prašymą kreipsiuosi į apskrities viršininko administraciją, Vyriausybės atstovą, savivaldybės vadovus. Prašysiu sudaryti darbo grupę. Ji turėtų pasiūlyti sprendimus, kad žmonių investicijos į statybas nenueitų perniek", – LŽ teigė M.Varaška.

Jis pabrėžė, kad architekto „paslaugos" labai brangiai kainavo žmonėms, kurie vykdė jo nurodymus ir dabar gali prarasti savo nuosavybę. Jie turės teisę iš savivaldybės reikalauti nuostolių padengimo. Tačiau Kalvarijos savivaldybė ekonomiškai silpna, prasiskolinusi, todėl tokios turtinės pretenzijos jai būtų itin sunki našta.

Prieš įstatymus visi lygūs

Tuo metu Marijampolės apskrities viršininkė Birutė Kažemėkaitė stebėjosi Kalvarijos, kurioje pati gyvena, žmonių naivumu ir tikėjimu, kad įmanoma kaip nors apeiti įstatymus.

„Žmonėms atrodo, kad jie gali daryti, ką tik nori. Juk dar prieš statydami turėjo žinoti, jog privalu susitvarkyti visus dokumentus ir tik tada rūpintis statybomis. Tokia tvarka galioja visame pasaulyje. Juk neini pirmiausia medžioti zuikio, o tik vėliau galvoji apie leidimą medžioklei", – pabrėžė apskrities viršininkė. Ji spėliojo, kad kalvarijiečiams galbūt pritrūko atsakomybės arba kas nors įkalbėjo juos taip elgtis.

„Apskrities administracija privalo kreiptis į teismą. Kito kelio nėra. Jei nustatoma, kad leidimas išduotas pažeidžiant įstatymus, jo galiojimą sustabdyti gali tik teismas. Žmonės gali burtis į iniciatyvinę grupę, bet įstatymai visiems vienodi", – tvirtino B.Kažemėkaitė.

Meras suglumęs

Kalvarijos mero J.Ščeponio teigimu, savivaldybės vadovams M.Šaučiūno nulemtos padėties atomazga buvo kiek netikėta. Nors įtarimų būta.

„Pats ne kartą kalbėjausi su M.Šaučiūnu dėl jo darbo metodų, kurie buvo sunkiai paaiškinami. Nes kur nereikia, jis žmones "lauždavo", reikalavo nebūtinų dalykų, o kitais atvejais į viską žiūrėdavo pro pirštus", – tikino meras.

Dar labiau jį pribloškė žinia, kad tarnautojo darbą savivaldybėje M.Šaučiūnas derino su privačia veikla – rengė teritorijų planavimo dokumentus kitose savivaldybėse. „Kol kas jokios oficialios informacijos neturime. Tačiau STT pareigūnai man jau užsiminė, kad tokio tarnautojo, dirbančio kaip verslininkas, jie dar nėra sutikę. Todėl man net sunku įsivaizduoti, ką ir kaip jis darė", – neslėpė J.Ščeponis.

Per internetą LŽ nesunkiai rado bent du didelius projektus, kuriuos 2007 metais M.Šaučiūnas rengė kaip privatus architektas. Tai beveik 21 hektaro ploto teritorijos Lazdijų rajone, Šeštokų seniūnijos Jukneliškės kaime, detalusis planas. Šioje vietoje buvo numatoma statyti pramonės ir sandėliavimo įmonę. Beveik tuo pat metu M.Šaučiūnas rengė 6 hektarų ploto žemės sklypo Alytuje, Naujojoje gatvėje, detalųjį planą.

LŽ bandė pakalbinti ir patį M.Šaučiūną. Tačiau jo mobiliuoju telefonu niekas neatsiliepė. Paskambinus į namus, atsiliepusi moteris pareiškė, kad sūnus su žurnalistais bendrauti nenorįs. „Palik jį ramybėje", – pareiškė ji.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Verslas

Rusijos bankų pelnas šiemet išaugo 1,5 karto

24sek

A.Juškevičiaus taškų neužteko – tragiškas kėlinys paskandino „Nanterre“

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Verslas

Rusijos bankų pelnas šiemet išaugo 1,5 karto

24sek

A.Juškevičiaus taškų neužteko – tragiškas kėlinys paskandino „Nanterre“

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min