Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nevyriausybinė organizacija „Reprieve“ teigia, kad CŽV kalėjime Lietuvoje buvo laikomas palestinietis (atnaujinta 16.15 val.)

Jojimo bazė Antaviliuose
„Lietuvos žinių“ nuotr. / Jojimo bazė Antaviliuose
Šaltinis: 15min
0
A A

Londone įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Reprieve“ pirmadienį pranešė turinti duomenų, kad slaptame JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjime Lietuvoje buvo kalinamas palestinietis, kuris klaidingai laikytas teroristų tinklo „al Qaeda“ vienu iš pagrindinių operacijų vadovų.

„Reprieve“ teigia, kad šiuo metu Gvantanamo bazėje esantis Abu Zubaydahas Lietuvoje galėjo būti kalinamas kažkuriuo metu tarp 2004-ųjų ir 2006-ųjų. Organizacijos teigimu, palestinietis buvo kankinamas.

Informaciją pateikę žmogaus teisių gynėjai prašo generalinio prokuroro Dariaus Valio pradėti ikiteisminį tyrimą „dėl galimo palestiniečio A.Zubaydaho neteisėto priverstinio dingimo ir slapto vežimo, galimo neteisėto kalinimo ir kankinimo JAV CŽV slaptajame sulaikymo centre Lietuvoje“.

Generalinio prokuroro patarėja ryšiams su visuomene Vilma Budėnienė pirmadienį BNS sakė, kad prokuratūra šio kreipimosi dar negavo, todėl negali komentuoti jo turinio.

Generalinė prokuratūra anksčiau pradėjo ikiteisminį tyrimą, netiesiogiai susijusį su galimu CŽV kalėjimu Lietuvoje. Tiriama, ar keli buvę Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai nepiktnaudžiavo tarnybine padėtimi, leisdami Lietuvoje veikti JAV pareigūnams ir apie tai nepranešdami aukščiausiems šalies vadovams. Organizacijos teigimu, palestinietis buvo kankinamas.

„A.Zubaydahas daugiau nei šešerius metus buvo laikomas slaptuose kalėjimuose visame pasaulyje, buvo kankinamas. Nors JAV iki šiol neparengė tinkamos bylos jam, jis dar laikomas be kaltinimų Gvantanamo bazėje. Lietuvos pareigūnai privalo nedelsdami ištirti, kiek ilgai A.Zubaydahas laikytas Lietuvoje, su kuo ir kas jam buvo daroma“, – pareiškė „Reprieve“ tyrėja Clara Gutteridge.

Teisinę pagalbą įtariamajam teikianti organizacija viešai paskelbtame kreipimesi generaliniam prokurorui nurodo, kad palestinietis, prieš atvežant į Lietuvą, laikytas Lenkijoje ir Maroke.

Anot „Reprieve“, apie vyro kalinimą Lietuvoje pranešė „ypač patikimas“ šaltinis Jungtinėse Valstijose.

JAV žiniasklaidoje pernai pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto surinkti duomenys parodė, kad minimu laikotarpiu Lietuvoje buvo nusileidę orlaiviai, siejami su CŽV.

Komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo vežami, ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti (iš jos išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos vežti buvusios.Apie vyro kalinimą Lietuvoje pranešė „ypač patikimas“ šaltinis Jungtinėse Valstijose.

Išvadose teigiama, kad tuomečiai Lietuvos saugumo pareigūnai sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomiems patekti prie orlaivių.

Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Vienos iš „patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra“, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.

Tyrimui vadovavęs Seimo komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas BNS pirmadienį sakė, kad parlamentinio tyrimo metu apie kalintą palestinietį duomenų nebuvo.

„Tyrimo metu tokių pranešimų nebuvo“, – BNS pirmadienį sakė A.Anušauskas.

Dabartinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sakiusi, kad turi „netiesioginių įtarimų“, jog Lietuvoje galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas. Buvęs prezidentas Valdas Adamkus sako manąs, kad kalėjimo nebuvo.

JAV pareigūnai pranešimų nekomentavo.  

Papildyta 16.15 val.: URM „kruopščiai tikrins“ informaciją

Savo ruožtu Užsienio reikalų ministerijos (URM) viceministrė Asta Skaisgirytė-Liauškienė teigė, kad ministerija pirmiausiai ketina kruopščiai patikrinti britų nevyriausybinės organizacijos paskelbtą informaciją apie esą Lietuvoje 2004-2006 metais galimai kalintą palestinietį.

„Tai yra nevyriausybinės organizacijos pateikta informacija, ji reikalauja kruopštaus patikrinimo, ar yra pagrįsta, ir kiek ji yra pagrįsta. Tik patikrinus šią informaciją galėsime komentuoti“, - sakė URM viceministrė.

Ji taip pat pažymėjo, kad URM jokios oficialios informacijos nėra gavusi ir teigė, o paklausta, ar ministerija ketina susisiekti su šią informaciją paviešinusia nevyriausybine organizacija, teigė, kad ministerija turi „savo šaltinių“ duomenims patikrinti. „Kol kas mes neturime jokios oficialios informacijos, todėl sakau, kad turime patikrinti nevyriausybinės organizacijos pareiškimą. [...] Turime savo šaltinius patikrinti“, - akcentavo A.Skaisgirytė-Liauškienė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min