Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nevyriausybinės organizacijos susirūpino Kultūros paveldo komisijos skaidrumu

Savaitgalį Vilniuje, Gedimino prospekte, vyko pirmoji Tautų mugė. Joje buvo pristatomas Lietuvoje gyvenančių tautų kultūrinis paveldas.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kultūros paveldas
Šaltinis: 15min
0
A A

Po konferencijos dėl Valstybinės komisijos formavimo principų ir skaidrumo nevyriausybinės organizacijos konstatavo, kad dabartinė padėtis išplečia korupcijos lauką, sudaro sąlygas neskaidriems sprendimams, viešų ir privačių interesų konfliktams.

Siekiant, kad Valstybinės Kultūros paveldo komisijos (VKPK) kaip valstybės eksperto veikla būtų objektyvi, bešališka ir skaidri, o Komisijos nariai gintų ne žinybinį, bet viešąjį – Lietuvos kultūros paveldo apsaugos – interesą, nutarta reikalauti Prezidentės, Seimo ir Vyriausybės dar kartą svarstyti jų paskirtus Valstybinės Kultūros paveldo komisijos narius ir pasirūpintų, kad jais taptų nepriekaištingi etiniu atžvilgiu bei neturintys ir negalintys turėti interesų konfliktų dėl savo profesinės veiklos ir kitų užimamų pareigų asmenys.

Taip pat, neleisti dalyvauti rinkimuose penkioms organizacijoms, kurios nėra visuomeninės, yra šališkos ir negali atstovauti suinteresuotos visuomenei. Anot konferencijos dalyvių, Lietuvos muziejų asociacijai, Lietuvos valstybinių parkų ir rezervatų asociacijai sudaro valstybinės institucijos, todėl jos nėra visuomeninės. Taip pat restauratorių sąjungai, Lietuvos architektų sąjungai, Lietuvos archeologijos draugijai, nes kultūros paveldo srityje jos atstovauja profesinius bei verslo interesus ir dėl viešų bei privačių interesų konflikto jų atstovų dalyvavimas VKPK – neįmanomas.

Prašyta užtikrinti, kad Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas organizuotų VKPK narių nuo visuomeninių organizacijų rinkimus laikydamasis įstatymų, skaidriai ir nešališkai, o nuo VKPK rinkimų nebūtų nušalintos visuomeninės organizacijos. Specialiųjų tyrimų tarnybą prašė ištirti minėtų penkių organizacijų įtraukimą į VKPK rinkimus viešųjų ir privačių interesų konfliktų bei galimų protekcinių-korupcinių ryšių aspektais.

Konstatuota, kad. nuo 2007 m. padėtis nepagerėjo. Komisijos veikla nebuvo pakankamai skaidri ir principinga, nes esą abejones kėlė kai kurių į ją skirtų asmenų profesinė reputacija, į ją skirti specialistai, kurių profesinė veikla ar einamos pareigos akivaizdžiai lėmė interesų konfliktą, nuo Komisijos rinkimų nušalintos visuomeninės organizacijos, kurios konkrečiais darbais įrodė savo gebėjimą veikti saugant kultūros paveldą, VKPK rinkimuose nuo visuomeninių organizacijų dalyvavo asmenys, savo veikla padarę žalą paveldo vertybėms.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra Seimo, Prezidento ir Vyriausybės ekspertė bei patarėja kultūros paveldo valstybinės politikos ir jos įgyvendinimo klausimais. Jos uždaviniai yra ne tik formuoti kultūros paveldo apsaugos politiką bei strategiją, bet ir vertinti už šią apsaugą atsakingų valdžios institucijų veiklą. Du atstovus nuo nevyriausybinių visuomenini organizacijų leidžiama rinkti Seimo Kultūros ir Švietimo komiteto atrinktoms organizacijoms.


 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min