2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2018 04 06

Pratrūkęs pūlinys: nevyriausybininkai paniekos yra sulaukę ne tik iš Sauliaus Čaplinsko, bet ir iš ULAC dirbančios jo žmonos

Su pažeidžiamomis visuomenės grupėmis dirbančių nevyriausybinių organizacijų atstovų Sauliaus Čaplinsko išsakytas šokiruojantis požiūris į ŽIV infekuotus asmenis nė kiek nestebina. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius esą jau daug metų demonstruoja abejingumą. Atvirą panieką yra parodžiusi ir S.Čaplinsko sutuoktinė – vieno ULAC skyriaus vedėja Irma Čaplinskienė.
Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas / Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro nuotr.

„Konstruktyvaus bendradarbiavimo visuomet pasigesdavome“, – neslėpė Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos direktorė Jurgita Poškevičiūtė.

ULAC vadovui S.Čaplinskui žinių stokos esą tikrai negalima prikišti. „Todėl problemos nesprendžiamos dėl kažkokių kitokių priežasčių, galimai dėl vertybių dalykų. Mūsų politikoje ir sprendimų priėmėjų akyse narkotikus vartojantys asmenys, švelniai tariant, tikrai nėra prioritetas“, – sakė moteris.

Nevyriausybinių organizacijų atstovai seniai laikosi nuostatos, kad 30 metų užimti tas pačias pareigas – ydinga praktika. Tiek laiko praleidžiant viename poste randasi rutina, inercija ir abejingumas.

Asmeninio albumo nuotr./Jurgita Poškevičiūtė
Asmeninio albumo nuotr./Jurgita Poškevičiūtė

„Pokyčių reikėtų, ne kartą kvestionavome tos institucijos veiklos efektyvumą būtent atsako į ŽIV atžvilgiu. Šias problemas kėlėme ir kalbėdami su sprendimų priėmėjais, bet visada būdavo visiškas pasyvumas – nejudinti, nekelti šių klausimų“, – pasakojo J.Poškevičiūtė.

Už vyrą mūru stojo sutuoktinė

Paramą ŽIV infekuotiems ir nuo narkotikų priklausomiems žmonėms teikiančios nevyriausybinės organizacijos neretai skundžiasi ULAC abejingumu ar netgi trukdymu veikti.

Pavyzdžiui, asociacijos „Pozityvus gyvenimas“ atstovai vis dar neužmiršę 2010 metais įvykusio incidento.

Pokyčių reikėtų, ne kartą kvestionavome tos institucijos veiklos efektyvumą būtent atsako į ŽIV atžvilgiu.

Anuomet Austrijoje, Vienoje, vykusios tarptautinės AIDS konferencijos metu tuometis „Pozityvus gyvenimas“ vadovas šviesaus atminimo Jurgis Andriuška susirinkusiesiems pareiškė, kad dalis S.Čaplinsko perskaitytame pranešime pateiktų faktų neatitinka tikrovės.

Internetiniame tinklaraštyje ievosnuomone.lt detaliai aprašomi toliau vykę įvykiai.

Girdi, tyliai protestuodamas prieš ULAC vadovo pranešime realybės neatitinkančius faktus, J.Andriuška atsistojo su plakatu šalia tribūnos, kur kalbėjo S.Čaplinskas. Plakato užrašas skelbė: „Lietuvos valstybė nepalieka žmonėms su ŽIV/AIDS pasirinkimo“.

Tinklaraštyje teigiama, kad po išsakytos nuomonės grįždamas į salę J.Adriuška sulaukė netikėto atsako iš konferencijoje irgi dalyvavusios S.Čaplinsko sutuoktinės Irmos Čaplinskienės. Pastaroji ULAC eina ŽIV/AIDS/LIP ir hepatitų epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos pareigas.

Išgirdęs grubią repliką, rašoma tinklaraštyje, J.Andriuška I.Čaplinskienei atsakė, kad pateikė klausytojams tik tiesą. Esą jau daug metų būtent dėl šių sutuoktinių savanaudiškumo, asmeninių, o ne pacientų interesų paisymo, dėl atviros netolerancijos pacientams pastarieji iki šiol negauna tinkamos pagalbos, neaišku, kur švaistomos valstybės lėšos, skirtos ŽIV/AIDS problemoms spręsti.

I.Čaplinskienė esą pamėgino trenkti J.Andriuškai per veidą, pradėjo įžeidinėti ir gąsdinti, sakydama, kad pridarys jam nemalonumų ir kad jį prakeikia, linkėdama jo vaikams susirgti ta pačia baisia liga, kaip ir jis.

Šį nemalonų incidentą stebėjo salėje buvę užsienio ir Lietuvos klausytojai. Grįžus į Lietuvą jis, o ir kiti įspūdžiai iš konferencijos, buvo detaliai aprašyti minėtame tinklaraštyje.

Atsitvėrė tylos siena

Dėl incidento nevyriausybininkai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM).

Visa lietuvių delegacija dalyvavo apklausoje, tačiau, SAM duomenimis, jokių drausminių nuobaudų S.Čaplinskui ir jo žmonai anuomet nebuvo skirta.

Pati I.Čaplinskienė incidento prisiminti nepanoro ir situaciją komentuoti delegavo ULAC Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėjui Zigmui Nagiui: „Neetiška komentuoti informacijos, kuri susijusi su mirusiu žmogumi, juo labiau, kad negalėsite išklausyti jo nuomonės. Su juo tuomet, o dabar su organizacija „Pozityvus gyvenimas“ vyko ir vyksta konstruktyvus ir dalykiškas bendradarbiavimas.“

SAM duomenimis, dėl darbo drausmės pažeidimo S.Čaplinskas baustas 2003 metų rugpjūtį. O 2009 metais jam skirta nuobauda dėl viešų ir privačių interesų supainiojimo po to, kai direktorius skyrė priedą jo vadovaujamoje įstaigoje dirbančiai žmonai.

Visuomenės dėmesys į S.Čaplinską, o vėliau ir jo sutuoktinę nukrypo po to, kai ULAC direktorius dokumentinio filmo apie perdozavimą nuo narkotikų kūrėjoms pasisakė, ką jis iš tikrųjų galvoja apie gėjus ir narkomanus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie 15min