Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 7d. 08:58

Į šiltą postą norinčiam grįžti buvusiam V.Romanovo bendražygiui – VSD kliūtis

Sergejus Fedotovas (kairėje) ir Vladimiras Romanovas Škotijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sergejus Fedotovas (kairėje) ir Vladimiras Romanovas Škotijoje

Jau praėjo du mėnesiai, kai Žemės ūkio ministerijos surengtą Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus konkursą laimėjo buvęs šios tarnybos vadovas, buvęs nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje besislapstančio Vladimiro Romanovo bendražygis, Darbo partijos byloje nuteistos buvusios Seimo narės Vitalijos Vonžutaitės sutuoktinis Sergejus Fedotovas. Tačiau jis vadovauti iki šiol nepaskirtas. Žemės ūkio ministerija neslepia delsianti, nes laukia Valstybės saugumo departamento atsakymo, ar S.Fedotovas gali gauti leidimą dirbti su slapta informacija.

S.Fedotovas Valstybinei augalininkystės tarnybai (VAT) vadovavo nuo 2014-ųjų iki šių metų gegužės. Ir visus ketverius metus leidimo dirbti su slapta informacija neturėjo. Jį gauti iš S.Fedotovo niekas ir nereikalavo.

Tik šiemet balandžio pabaigoje, jau žinodamas, kad S.Fedotovo antrai kadencijai VAT direktoriumi neskirs, paskutines dienas poste pats skaičiavęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas susizgribo ir įvedė prievolę VAT direktoriui privalomai gauti leidimą dirbti su slapta informacija.

Iki tol leidimus dirbti su slapta informacija turėjo gauti visų kitų ŽŪM pavaldžių įstaigų vadovai, išskyrus VAT direktorių. Net ir šioje institucijoje tokius leidimus turėjo du S.Fedotovo pavaduotojai, tik ne pats vadovas. Kodėl?

B.Markauskas sako, kad įsakymą dėl tokios būtinybės pasirašė patartas ministerijos teisininkų ir įvertinęs, kad tarnyba dirba su Baltarusija ir Rusija.

„Dažni yra išvykimai, dokumentacija, tai aš manau, kad logiškas sprendimas buvo. Man atrodo, kad mes kalbėjome su savo Teisės departamentu ir Teisės departamentas pagrindė tą būtinumą turėti. Neatsimenu, kokia priežastis, ar buvo koks reglamentavimas, bet iš tiesų, manau, Teisės departamentas parengė projektą“, – teigė B.Markauskas.

Kodėl tai neužkliuvo beveik pusantrų metų, B.Markauskas paaiškinti negalėjo.

„Aišku, gal, žinoma, tikrai mes... bet aš pats asmeniškai nekeliu dosjė ir netikrinu, ar turi (leidimą dirbti su valstybės paslaptimis – aut. past.). Tam yra Teisės departamentas, kuris sužiūrėtų. Kai buvo apsižiūrėta, tai ir buvo tas įsakymas pasirašytas, kad privalo turėti“, – aiškino buvęs ministras.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Markauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Markauskas

Neprašė, nes bijojo negauti?

O ministras žinojo. Dar šiemet kovą jis pats pasirašė dokumentą, kuriame aiškiai išdėstyta, kad VAT leidimus dirbti su slapta informacija turi direktoriaus pavaduotojai, bet ne pats S.Fedotovas. Ir B.Markauskas to neslepia. Jo nuomone, S.Fedotovas net nebandė pildyti anketos, kad leidimą susipažinti su valstybės paslaptimis gautų, nes bijojo jo negauti.

„Žinau, kad neturėjo – mes su juo kalbėjome, o ar neprašė, aš kiek suprantu, kiek atsimenu, neprašė. (…) Turbūt ir dabar nepaskiriamas dėl tos priežasties, kad neturi to leidimo. Aišku, jis, matyt, kažkokių nuogąstavimų turėjo dėl to, ar gaus, ar negaus, ko gero, dėl to ir neteikė, nepildė tos anketos, neprašė praeitoj kadencijoj, o dabar neišvengiamai turės prašyti“, – sakė B.Markauskas.

Aišku, jis, matyt, kažkokių nuogąstavimų turėjo dėl to, ar gaus, ar negaus, ko gero, dėl to ir neteikė, nepildė tos anketos, neprašė praeitoj kadencijoj, o dabar neišvengiamai turės prašyti, – sakė B.Markauskas.

Birželį paskelbusi konkursą VAT direktoriaus pareigoms užimti naujo ministro Giedriaus Surplio vadovaujama ŽŪM iš tiesų prievolę gauti leidimą dirbti su slapta informacija taip sureikšmino, kad net įrašė į reikalavimus kandidatams.

Ir šį konkursą rugpjūčio 28 d. laimėjo ne kas kitas, o iki tol leidimo dirbti su slapta informacija neturėjęs S.Fedotovas.

Paklausti, ar dabar tokio leidimo jau paprašė ir, ar prašė anksčiau, ką apskritai galvoja apie konkursą, kurį laimėjo prieš du mėnesius, bet vis dar nėra paskirtas dirbti, paties S.Fedotovo nepavyko – jis neatsiliepė telefonu, neatrašė į trumpąsias žinutes telefonu ir socialiniame tinkle „Facebook“.

Paskirtas triukšmingai dirbo tyliai

S.Fedotovas tarnybai, kuri daugiausia atsakinga už į Lietuvą įvežamų augalų, sėklų, grūdų ir augalų trąšų kokybę, vadovavo nuo 2014-ųjų.

Tuomet jam laimėjus konkursą į VAT direktoriaus pareigas kilo nemenkas triukšmas. Mat S.Fedotovas buvo ne tik V.Romanovo bendražygis. Jo žmona – buvusi Seimo narė, buvusi Viktoro Uspaskicho globotinė, nuteista už Darbo partijos apgaulingos apskaitos organizavimą V.Vonžutaitė. O tuo metu, kai S.Fedotovas laimėjo konkursą VAT vadovo kėdei užimti, būtent V.Vonžutaitės politiniai bendražygiai – Darbo partija – kuravo Žemės ūkio ministeriją, o viceministre dirbo dabartinė Širvintų merė Živilė Pinskuvienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Živilė Pinskuvienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Živilė Pinskuvienė

Todėl S.Fedotovui laimėjus konkursą ilgai netilo kalbos, kad jis darbą gavo dėl protekcijos. Taip 2014-aisiais galvojo net prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Deja, matome įvairių pavyzdžių šios valdančiosios daugumos sudėtyje, kada viena ar kita partija naudoja politines pozicijas tam, kad sustatytų savo atstovus. Ir, matomai, turėdama tam tikros naudos išskaičiavimo. Tai labai akivaizdu ir ypač matosi Darbo partijos veiksmuose“, – prieš ketverius metus žurnalistams sakė D.Grybauskaitė, paprašyta įvertinti V.Vonžutaitės vyro sėkmę.

Tačiau skandalas greitai nugeso. Konkurso skaidrumą tyręs Valstybės tarnybos departamentas pažeidimų nerado ir S.Fedotovas liko dirbti VAT vadovu. Šiose pareigose jis liko ir tuomet, kai po 2016 m. Seimo rinkimų buvo suformuota nauja Vyriausybė, o prie Žemės ūkio ministerijos vairo stojo neregėtą skaidrumą žadėję „valstiečiai“.

Nuolatinis papildomas darbas ir 40 proc. priedas prie algos

Apie VAT darbus girdėti buvo mažai, tačiau, atrodo, S.Fedotovas tarnyboje nuolat persidirbdavo. Šiemet vasario pabaigoje B.Markausko įsakymu jam skirtas 40 proc. priedas prie algos už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, susijusią su VATIS sistemos, kuri buvo perkama konkurso būdu, kūrimo ir diegimo proceso organizavimu ir koordinavimu, taip pat asmens duomenų direktyvos įgyvendinimo organizavimu ir koordinavimu, Kibernetinio saugumo įstatymo pataisų įgyvendinimo organizavimu ir koordinavimu.

Ministro įsakyme nurodoma, kad S.Fedotovas 40 proc. didesnę algą turi gauti iki pat paskutinės savo dienos tarnyboje.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, vidutinė S.Fedotovo pareiginė alga buvo 1431 Eur, o su priedais ir priemokomis (už klasę, stažą ir nuo pareiginės algos) realiai jis vidutiniškai uždirbdavo 2475,63 Eur.

Tačiau B.Markauskas tikino, kad tai – jokia išimtis.

„Turbūt daugumai įstaigų vadovų buvo tie priedai mokami, nes tikrai rimta, didelė valstybės įstaiga su didelėm atsakomybėm ir tas priedas, jis buvo turbūt visą laiką. Aš tiksliai, aišku, neatsimenu, bet manau, kad visą laiką buvo taip, o ne kadencijos pabaigoje padidintas.

Aš tiksliai, aišku, neatsimenu, bet manau, kad visą laiką buvo taip, o ne kadencijos pabaigoje padidintas, – teigė B.Markauskas.

Jūs puikiai žinote, kad tie atlyginimai yra maži. Ir skelbiami konkursai tai rodo. Na, gal į tarnybos vadovus gal nėra tokios didelės tragedijos, bet, kai reikia į laisvą vietą šiaip surasti specialistą, yra tikrai sudėtinga“, – aiškino jis.

S.Fedotovo darbui B.Markauskas sako priekaištų neturėjęs, juo esą nesiskundė ir ūkininkai.

„Iš principo aš neturėjau didelių priekaištų. Visada žiūriu kaip socialiniai partneriai, kas tiesiogiai su įstaigomis dirba, vertina. Kaip ūkininkai, kurie augina grūdus ir tiesiogiai bendrauja, tai nusiskundimų nebuvo. Tikrai labai normaliai bendravom su tarnybos vadovu. Nebuvo ta priežastis, kad nepatiktų“, – teigė B.Markauskas.

Atleido ne dėl blogo darbo

Tai kokia buvo priežastis neskirti gerai ir daug dirbančio S.Fedotovo antrai kadencijai, nors, pavyzdžiui, Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovas Erikas Bėrontas buvo paskirtas net būdamas specialiuoju liudytoju Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atliekamame tyrime?

„Tai dėl tokios labai paprastos priežasties. Kadangi buvo nuspręsta, kad visų valstybės įmonių vadovai turi turėti teisę dirbti su slapta informacija, o S.Fedotovas jos neturėjo, tai ir buvo toks sprendimas antrai kadencijai neskirti“, – aiškino buvęs žemės ūkio ministras.

Paklaustas, ar jam pačiam kada kilo įtarimų dėl S.Fedotovo veiklos, B.Markauskas sakė, kad tokie gandai pasiekdavo nebent neformaliai.

„Pagrindinė priežastis yra ta, kad tokios įstaigos, o tai yra rimta įstaiga, vadovas turi turėti leidimą dirbti su slapta informacija, o jau ten, ar tie ryšiai, ar ten dar kas nors, tai, kaip visada, žinoma, kad neformalios ateina tos žinios, bet nebuvo kokia VSD ar STT pažyma – tikrai ne“, – patikino jis.

Kaip visada, žinoma, kad neformalios ateina tos žinios, bet nebuvo kokia VSD ar STT pažyma – tikrai ne.

Gandai apie galimai neskaidrią S.Fedotovo veiklą pasiekė ir dabartinį žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį. 15min gavo žemės ūkio ministrui, premjerui Sauliui Skverneliui ir kitiems valstybės vadovams skirtą anoniminį skundą, kuriame teigiama, kad VAT vadovo veikla buvo kelianti abejonių, o aplink tarnybą nuolat sukiojosi rusakalbiai asmenys.

Tačiau tokių pranešimų ir naujas ministras rimtai vertinti neketina. Anot Žemės ūkio ministerijos, skunde nėra informacijos, kuri suteiktų pagrindą pradėti kokį nors tyrimą.

Iki 2014 m. tapdamas VAT vadovu S.Fedotovas su žemės ūkiu neturėjo nieko bendro.

Jis daug metų buvo vienas artimiausių į Rusiją pabėgusio bankrutavusio Ūkio banko savininko V.Romanovo žmonių. Jis buvo vienas bankrutuojančios Ūkio banko investicinės grupės (ŪBIG) vadovų. S.Fedotovui buvo patikėta valdyti V.Romanovo įsigytą Škotijos futbolo klubą „Hearts“, kuris taip pat bankrutavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

24sek

Sensacija Eurolygoje – „Budučnost“ nukovė Madrido „Real“ žvaigždes

Aktualu

Panevėžio rajone prie įklimpusio „Opel“ aptiktas vyras atsisakė tikrintis blaivumą

Verslas

Karalius nukarūnuotas: JAV rinką drebinusio namo kaina sumažinta beveik perpus

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

Aktualu

Dūžta viltys išeiti į laisvę: amnestija bus pritaikyta tik nedaugeliui

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

24sek

Milano „Olimpia“ krizė – po dramatiško finišo krito Vitorijoje

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Juodkalnija – tviskantis Balkanų perlas

Aktualu

R.Kurlianskio advokatas pareikalavo į teismą iškviesti slaptą vaizdo įrašą dariusį STT pareigūną

Verslas

Lietuvos paštas: siuntos ir korespondencija iš kai kurių šalių į Lietuvą gali vėluoti

Verslas

„Sodra“ nuo naujųjų žada pridėti 26 eurus prie pensijos, kaups rezervą

Gazas

Kodėl automobilio stiklai turi tuos juodus rėmelius? Kam skirti šalia jų išdėstyti taškai?

Vardai

Lietuvos balso“ dalyvė Gabrielė Laškaitė į sceną atskubėjo tiesiai iš ligoninės: gydėsi nuo išsekimo

Gyvenimas

Trenerio T.Pociaus patarimai, kaip pradėjus sportuoti nemesti visko po mėnesio

Aktualu

Steigiamas visuomeninis judėjimas kvies jungtis A.Butkevičių, A.Paulauską

Aktualu

Žvėriškai du žmones Vilniuje sužalojęs vyras teisme buvo ramus kaip avelė: kodėl griebėsi peilio?

Vardai

Aistringi šokiai tinka ne tik lieknoms: plius dydžio modeliai suvaidino garsiąją sceną iš „Purvinų šokių“

Aktualu

Lietuvės dingimą tirianti Airijos policija įtaria: ji buvo apsvaiginta, išprievartauta ir nužudyta

Aktualu

Kyšininkavimu įtariamas R.Ačas paleistas į laisvę

Aktualu

Aurelijus Gutauskas: Prekiautojų žmonėmis taikiklyje – nepilnamečiai

Aktualu

Aurelijus Gutauskas: Prekiautojų žmonėmis taikiklyje – nepilnamečiai

Aktualu

Nepasitvirtinus įtarimams dėl bombos Barselonos traukinių stotis vėl veikia įprastu režimu

24sek

Prancūzai išsižiojo – pirmas A.Juškevičiaus dėjimas po 8 metų pertraukos

Vardai

Patricija Gadžijeva dalinasi antro vaikelio laukimo nuotaikomis

Verslas

Nerijus Mačiulis: per krizę Lietuva ne krito į duobę, o iškrito iš medžio

Verslas

Buvęs „Hansabanko“ vadovas apie bankų poveikį per krizę: lazda turi du galus

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Baigiamieji Angelos Merkel užsienio politikos akordai?

Vardai

Pirmąkart drabužių fotomodeliu tapusi Mia atskleidė neįprastą savo garderobo aistrą

Aktualu

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas – prieš prezidentės veto dėl socialdarbiečių dotacijų

Verslas

Estija ketina atkurti prekybos laivyną

Mano draugė klausia: Šlapimo takų uždegimo ABC

Aktualu

Kauno arkivyskupo emerito Sigitui Tamkevičiaus 80-mečio proga – pogrindžio veiklos virtuali paroda

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min