Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Norint laiku užbaigti statybas būtina pasirūpinti darbo projektu

Statybininkai dirba ir per didelius šalčius.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Statybininkai dirba ir per didelius šalčius.
Šaltinis: 15min
0
A A

Gyventojai dažnai nuogąstauja, kad statybų užbaigimo procesas – daug laiko ir vargo kainuojanti procedūra, tačiau reikia pripažinti, kad neretai nesilaikydami reikalavimų jie patys minėtą procedūrą ir vilkina. Vienas iš tokių atvejų, kai gyventojai ketindami užbaigti statybas Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) pateikia techninį projektą, tačiau neatsižvelgia į reikalavimą, kad būtinas ir darbo projektas.

VTPSI atstovė Vida Aliukonienė teigė, kad techninis projektas yra statinio projekto pirmasis ir pagrindinis etapas, o darbo projektas – antrasis etapas, techninio projekto tąsa. Jame detalizuojami techninio projekto sprendiniai ir pagal jį atliekami statybos darbai. Dviem etapais (techninis projektas ir darbo projektas) turi būti rengiamas statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto projektas, kai statybos rangovas parenkamas pagal techninį projektą, taikant Viešųjų pirkimų įstatymą. Kitais atvejais iškart gali būti rengiamas techninis darbo projektas, sujungiantis techninį ir darbo projektus, išskyrus atvejus, kai projektą rengti dviem etapais pageidauja pats statytojas (užsakovas).

Kontroliuoti procesą

Kiekvieno statytojo (užsakovo) tikslas – kuo greičiau pabaigti statybas, tačiau itin svarbu atsižvelgti ir į kokybę. Visų pirma, tai užtikrinti padeda Statybos įstatyme ir reglamentuose numatytų reikalavimų laikymasis. Siekiant pastatyti ilgai tarnausiantį ir kokybišką statinį į numatytus reikalavimus vertėtų žiūrėti ne kaip į kliūtį, kurią reikia kuo greičiau įveikti, o kaip į kokybės rodiklį, nes nė vienas iš reikalavimų nėra sugalvotas šiaip sau.

Nors sakoma, kad kiekvienas lietuvis yra statybininkas, ir akivaizdų statybos broką tikrai gali pastebėti pats statytojas, bet vis dėlto geriau, kad darbus prižiūrėtų kvalifikuotas tos srities specialistas.

Antra – norint be trukdžių užbaigti statybas privalu tuo rūpintis ne paskutinėmis akimirkomis – tinkamai prižiūrėti kiekvieną etapą, laiku sutvarkyti statybos vykdymo dokumentus. VTPSI atstovė teigė, kad šį darbą geriausia patikėti specialistui: „Nors sakoma, kad kiekvienas lietuvis yra statybininkas, ir akivaizdų statybos broką tikrai gali pastebėti pats statytojas, bet vis dėlto geriau, kad darbus prižiūrėtų kvalifikuotas tos srities specialistas.

Tam ir yra numatyta privaloma statybos techninė priežiūra (išskyrus nesudėtingų statinių statybą ir statinių paprastąjį remontą). Statybvietėje kontroliuoti, ar statinys statomas pagal statinio projektą ir teisės aktų reikalavimus, turi statytojo (užsakovo) paskirtas ar pasamdytas ir jo interesams atstovaujantis statybos techninis prižiūrėtojas.“

V.Aliukonienė teigė, kad tuomet, kai statinio projekto sprendiniai pakankamai detalūs ir aiškūs. „Tada belieka tik stebėti, kad jie būtų tinkamai įgyvendinti. Svarbu, kad būtų naudojami ne prastesnių charakteristikų statybos produktai ir laikomasi numatytos darbų technologijos. Kilus neaiškumų dėl vieno ar kito sprendinio, jo atlikimo būdo ar pakeitimo galimybės klausimus derinti su projektuotojais“, – patarė VTPSI atstovė.

Darbo projektas – būtinas

Sukliudyti sklandžiam statybų užbaigimo procesui gali ne tik statybų metu nepastebėti trūkumai. Net tinkamai statybos proceso priežiūra pasirūpinusiems statytojams ne visada iškart išduodamas statybos užbaigimo aktas ar patvirtinama jų pateikta deklaracija.

Darbo projekto nepateikimas prašant išduoti statybos užbaigimo aktą ar patvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą – viena iš priežasčių, dėl kurių stringa statybos užbaigimo procesas.

Kaip rodo VTPSI pareigūnų patirtis, viena priežasčių, dėl kurių užtrunka statybos užbaigimo procedūros, – atvejai, kai statinio statybos užbaigimo komisijai ar VTPSI su prašymu patvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą pateikiamas tik techninis projektas, nors reikia ir darbo projekto.

„Darbo projekto nepateikimas prašant išduoti statybos užbaigimo aktą ar patvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą – viena iš priežasčių, dėl kurių stringa statybos užbaigimo procesas. Tai ne tiek dažnas, kiek bene didžiausią įtaką statybos užbaigimo dokumento surašymo terminui turintis ir papildomų statytojų (užsakovų) išlaidų reikalaujantis trūkumas. Tačiau jei statinio projektas parengtas kaip techninis darbo projektas, tai jo pakanka statybos užbaigimo procedūroms atlikti“, – kalbėjo V.Aliukonienė.

Šis reikalavimas, anot VTPSI, nustatytas ne šiaip sau, o todėl, kad statinio naudotojas reikalui esant galėtų išsiaiškinti, kaip įrengtas bet kuris statinio konstrukcinis mazgas. Tai svarbu ir statybos dalyviams, atsakingiems už statybos darbų kokybę statinio garantiniu laikotarpiu, ir statinio avarinės būklės nustatymo ar jo griūties atveju. Jei statinys buvo statomas turint tik techninį projektą, statytojas, prieš kreipdamasis dėl statinio užbaigimo deklaracijos ar akto, turi pasirūpinti, kad darbo projektas būtų parengtas pagal jau atliktus darbus.

Reikalavimas – ne naujas

V.Aliukonienė teigė, kad reikalavimas pateikti darbo projektą, pagal kurį buvo vykdomi visi statybos darbai, tikrai nėra naujas – todėl sakyti, kad statytojai galėtų apie jį nežinoti, nėra teisinga. VTPSI atstovė svarstė, kad priežasčių, kodėl statytojai neparengia darbo projektų, galėtų būti ne viena: „Gal žmonės, kreipdamiesi į architektus dėl statinio projekto parengimo, nenurodo, kokio sprendinių detalumo projekto jiems reikia, o projektuotojai nepataria, kad geriau iškart rengti techninį darbo projektą. Priežastis gal dar ir ta, kad statybą leidžiančiam dokumentui gauti pakanka techninio projekto. Be abejo, detalesnis projektas (techninis darbo projektas) būtų ir brangesnis.“

Anot jos, tai, kiek darbo projekto neparengimas gali uždelsti statybų baigimo procesą, priklauso tik nuo kiekvieno statytojo pastangų ir galimybių tinkamai sutvarkyti statinio projektinę dokumentaciją.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų. Statinių statyba, neįvertinus visų aplinkybių, veiklos galimų neigiamų pasekmių ir nepasikonsultavus su reikiamais specialistai, kelia grėsmę žmonėms, aplinkai ir kraštovaizdžiui. Kiekvienas statybų dalyvis yra atsakingas už tai, kad nebūtų pakenkta aplinkiniams gyventojams, teritorijoms, gamtos bei kultūros paveldo objektų gerovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min