Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Norite tvarkingo kiemo? Teks bent pusę sumos susimokėti patiems

Tvarkomas Gelvonų g.  3 namo kiemas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Tvarkomas daugiabučio kiemas
Šaltinis: 15min
6
A A

Jeigu norite tvarkingo daugiabučio kiemo, naujo šaligatvio, sporto ar vaikų žaidimų aikštelės, net gėlyno šalia namų, galite susimokėti pusę reikalingos sumos ir laukti savivaldybės sprendimo, ar ji pritars jūsų idėjai. Vilniaus savivaldybė paskelbė Kiemų tvarkymo programą „50 ir 50“, pagal kurią išdalins 0,5 mln. eurų. Bet tik tiems gyventojams, kurie antra tiek prisidės prie savo gyvenamosios aplinkos gražinimo.

50 ir 50

„Mes mokame užsimerkti ir nebepastebėti kieme nedegančių žibintų, duobių ar sulūžusių sūpynių, tačiau net maži pataisymai sugrąžina kiemui gyvybę. Savivaldybė kviečia pasinaudoti programa „50 ir 50“ atnaujinant kiemą ir paverčiant jį vieta, kurioje norisi leisti laiką.

Tai – savivaldybės skiriamas finansavimas, kai vilniečiai kartu su Vilniaus miesto savivaldybe per pusę moka už savo kiemo, kelių, apšvietimo ar kitų viešų erdvių infrastruktūros atliktus darbus. Šiemet programos „50 ir 50“ įgyvendinimui planuojama skirti daugiau negu 500 tūkst. eurų“, – taip kiemų tvarkymo programą „50 ir 50“ pristato Vilniaus miesto savivaldybė.

Vilniaus m. sav. iliustracija/Kiemų sutvarkymo programos palakatai
Vilniaus m. sav. iliustracija/Kiemų sutvarkymo programos palakatai

Mero Remigijaus Šimašiaus teigimu, daugiabučiuose gyvena beveik du trečdaliai vilniečių, o jų gyvenamoji aplinka – bene labiausiai atnaujinimo reikalaujanti miesto dalis, ne vienerius metus buvusi itin apleista, nesulaukusi jokio dėmesio. Pirmiausia, anot mero, reikėję nusistatyti, kas, kur ir kaip turi tvarkyti.

Savivaldybė prisidės

„Jeigu savo laiptinėje, natūralu, tvarkosi gyventojas su kaimynais, o į centrines, visų naudojamas gatves, aikštes, skverus, pėsčiųjų takus savivaldybė investuoja, tai kiemus tarp daugiabučių namų savivaldybė su pačiais gyventojais gali tvarkyti. Mes tą programą esame paleidę, žmonės linkę prisidėti, jeigu pridedamas finansavimas. Norime paskatinti vilniečius, kad jie tą aktyviau darytų, o savivaldybė visais atvejais kažkiek prisidės“, – apie programą sakė R.Šimašius.

Paraiškas gali teikti visi fiziniai ir juridiniai asmenys. Finansavimas gali būti skirtas keliams, gatvėms, šaligatviams, pėsčiųjų ir dviračių takams sutvarkyti, taip pat įrengti žaidimų ar sporto aikšteles, net botanikos sodą – kiemo želdyną.

Bet ten, kur yra žmogui po langais: suoliukas šalia durų, ta aikštelė, kur tik gyventojai mašinas statosi, ta vaikų žaidimų, kur tik to namo vaikai žaidžia, natūralu, padedame tik tiems, kurie patys rodo iniciatyvą, – kalbėjo R.Šimašius.

„Gyventojai parengia projektą ir sumoka tik 50 proc. darbų kainos savivaldybės parinktam rangovui. Šią kainą sudaro statybos (gatvės pagrindų įrengimo, lietaus vandens nuvedimo ir asfaltavimo) darbų, geodezinės nuotraukos ir statinio kadastrinių matavimų kaina. Likusią 50 proc. dalį padengia savivaldybė“, – žada savivaldybė.

Gauta paraiška, anot savivaldybės, bus išnagrinėjama per 20 darbo dienų: per šį laiką ketinama priimti sprendimą dėl paraiškos įtraukimo į finansuojamų objektų sąrašą, kurie bus statomi, rekonstruojami ir kapitaliai remontuojami, taip pat nustatomas savivaldybės finansavimo įnašo dydis ir apie sprendimą pranešama paraiškos teikėjui.

Vis dėlto tie vilniečiai, kurie patys negali iš ko prisidėti lėšomis ar nesurenka pakankamai sutinkančiųjų kaimynų, neturėtų nusiminti. Jų visiškai pamiršti miestas tvirtina neketinąs, tačiau jie atsidurs eilės gale.

Pirmenybė – iniciatyviems

„Kiemai yra tvarkomi: jie yra šluojami, sniegas kasamas, daromi visi kiti dalykai, ypač bendrojo pobūdžio erdvės, kur ne tik ten gyvenantis žmogus leidžia laiką, išėjęs iš laiptinės, bet ir kiti vilniečiai keliauja pro šalį. Bet ten, kur yra žmogui po langais: suoliukas šalia durų, ta aikštelė, kur tik gyventojai mašinas statosi, ta vaikų žaidimų, kur tik to namo vaikai žaidžia, natūralu, padedame tik tiems, kurie patys rodo iniciatyvą. Visas Vilnius iš karto negali būti tvarkomas, tad ta erdvė tarp viešos ir privačios turėtų būti tvarkoma bendromis jėgomis“, – kalbėjo R.Šimašius, primindamas ir atokesnių gatvių asfaltavimo programą, pagal kurią gyventojai irgi gali prisidėti 50-čia proc. reikalingos sumos, tuomet gatvė sutvarkoma kur kas greičiau.

Kol kas skirta pusės milijono eurų suma, anot mero, yra didelė pagal dabartinį paraiškų kiekį, tačiau galvojant apie viso miesto sutvarkymą – pinigų yra tikrai mažai. Tačiau jeigu poreikis atsiras, lėšų žadama rasti daugiau miesto biudžete.

Vis dėlto per artimiausius metus savivaldybė žada parengti ir platesnę programą, kuri apimtų visą Vilnių ir būtų tvarkomos teritorijos daugelyje miesto vietų, nes vieniems reikia žaidimų aikštelių, kitiems žalių erdvių, dar kitiems – parkavimo vietų. Šiemet savivaldybė žada pokyčių dalyje Vilniaus viešųjų erdvių.

Vilniaus m. sav. iliustracija/Kiemų sutvarkymo programos palakatai
Vilniaus m. sav. iliustracija/Kiemų sutvarkymo programos palakatai

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min