Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 6d. 11:32

NSGK nagrinės Seimo kontrolieriaus ataskaitą dėl VSD veiklos R.Kurlianskio atžvilgiu

Raimondas Kurlianskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Raimondas Kurlianskis

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kvies Seimo kontrolierių Augustiną Normantą pristatyti atliktą tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos verslininko Raimundo Kurlianskio atžvilgiu.

NSGK pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas ketvirtadienį BNS sakė, kad komiteto posėdis bus rengiamas, kai tik bus gauta visa tyrimo medžiaga, įskaitant jos įslaptintą dalį.

Jis teigė, kad bus nagrinėjami ir Seimo kontrolieriaus siūlymai taisyti Žvalgybos įstatymą jame numatant griežtesnę VSD kontrolę.

D.Gaižauskas sakė siūlysiąs sudaryti darbo grupę parengti įstatymo pataisas.

„Labai daug kyla ginčų, klausimų dėl Žvalgybos įstatymo, ir, manau, pagrįstų, todėl atsirado pirmasis pasiūlymas – dėl ombudsmeno. Tačiau manau, kad reikia darbo grupės, jog visi klausimai būtų sudėti ant stalo ir ieškoma sprendimo“, – tvirtino politikas.

Anot jo, Seimo kontrolieriaus nurodytos spragos turi būti sprendžiamos, bet tai daryti reikia įvertinus žvalgybinės veiklos specifiką.

A.Normantas savo ataskaitoje siūlo inicijuoti įstatymo pataisas ir numatyti maksimalius žvalgybos metodų taikymo terminus, įteisinti galimybę teismui skųsti žvalgybos pareigūnų veiksmus bei nustatyti VSD surinktos informacijos naikinimo sąlygas.

„Žvalgybos įstatyme terminų niekada nebuvo. Aišku, čia ir veikla, palyginti su kriminaline žvalgyba, yra kitokia. Žvalgyba vis dėlto vykdoma ne Lietuvoje, o kitoje valstybėje. Bet vienaip ar kitaip šitą klausimą reikėtų kelti ir diskutuoti, koks tas terminas turėtų būti“, – BNS sakė D.Gaižauskas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas

Anot jo, klausimas dėl žvalgybos surinktų duomenų naikinimo tvarkos NSGK išvis nekeltas, todėl pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokia ji yra.

Komiteto pirmininko teigimu, sudėtingiausia gali būti nustatyti VSD pareigūnų veiksmų apskundimo tvarką. Pasak jo, ombudsmeno instituto įsteigimas būtų pirmasis laiptelis link to.

Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, asmuo dėl VSD veiksmų gali skųstis tik Seimo NSGK ir Seimo kontrolieriui, o pastarųjų sprendimai turi rekomendacinę galią.

A.Normantas nagrinėjo buvusio „MG Baltic“ viceprezidento Raimundo Kurlianskio skundą, ar VSD, ne vienus metus rinkdama informaciją apie jo privatų gyvenimą, nepiktnaudžiavo ir nepažeidė jo teisės į privataus gyvenimo neliečiamumą.

Seimo kontrolierius atmetė R.Kurlianskio skundus, kad jo atžvilgiu techninės priemonės naudotos neteisėtai, o surinkta medžiaga nepagrįstai perduota Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui – konstatuota, kad abiem atvejais VSD laikėsi įstatymų. Tačiau jis atkreipė dėmesį į galimas spragas įstatyme.

Remdamasis žvalgybos informacija, kurioje minėta ir R.Kurlianskio veikla, Seimas po parlamentinio tyrimo konstatavo, kad „MG Baltic“ veikla kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Koncernas tyrimą pavadino politiniu farsu.

R.Kurlianskiui yra pateikti kaltinimai dėl politikų papirkimo, siekiant „MG Baltic“ koncernui naudingų sprendimų. Bylą šiuo metu nagrinėja Vilniaus apygardos teismas. Jis savo kaltės nepripažįsta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

07:59
07:15

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min