Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

NSGK pirmininkas siūlo viešinti buvusių KGB rezervo karininkų bylas

Arvydas Anušauskas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Arvydas Anušauskas
Šaltinis: BNS
0
A A

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas konservatorius Arvydas Anušauskas teigia nesiūlysiąs riboti buvusių KGB rezervo karininkų veiklos, tačiau jis mano, kad jų bylos turėtų būti paskelbtos viešai.

Tai A.Anušauskas pareiškė penktadienį Seime per diskusiją dėl Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo pataisų.

„Rezervininkų bylos negali būtų vertinamos pagal Duomenų apsaugos įstatymą, jos turėtų būti prieinamos, viešos, jų sąrašas ar dokumentai galėtų būti skelbiami viešai“, – sakė NSGK pirmininkas.

Jis tvirtino, kad nėra reikalo numatyti kokios nors buvusių rezervininkų veiklos ribojimo. Anot jo, vienas pagrindinių liustracijos įrankių yra viešumas.

A.Anušausko teigimu, jeigu būtų nustatyti kokie nors veiklos ribojimai, būtų įsivelta į teisminius procesus.

2007 m. Seimas į įstatymą buvo įrašęs KGB rezervo karininko sąvoką, tačiau nenumatė jokių jų veiklos ribojimų.

Tuomet dokumente teigta, kad KGB rezervo karininkas – asmuo, įtrauktas į KGB ir kitų buvusios Sovietų sąjungos specialiųjų tarnybų rezervą, kuris buvo KGB mobilizacinė dalis, skirta ypatingojo periodo (karo grėsmės, karo pradžios, stichinių nelaimių ir masinių riaušių metu) ir karo atvejais.

Buvo numatyta, kad rezervininkai turi būti įrašyti į specialią buvusių KGB darbuotojų, slaptų bendradarbių ir rezervo karininkų įskaitą. Jeigu jai priklausantys asmenys sumanys kandidatuoti į Europos parlamentą, Seimą, Prezidentūrą, savivaldybių tarybas, pretenduojantys dirbti Vyriausybėje, teisėjais ar prokurorais, bus viešai paskelbtos buvusios jų sąsajos su sovietų specialiosiomis tarnybomis.

Tačiau prezidentas vetavo šio įstatymo pakeitimus. Balsuodamas dėl veto Seimas paliko galioti senąjį įstatymo variantą, kur KGB rezervo karininko sąvokos nebuvo.

NSGK pirmininkas A.Anušauskas yra parengęs vadinamojo Liustracijos įstatymo pataisas.

Jis siūlo Liustracijos komisiją padaryti nepriklausomą nuo Valstybės saugumo departamento. A.Anušauskas taip pat mano, kad reikėtų išplėsti ir pačios Liustracijos komisijos galimybes, o jos nariams mokėti už darbą.

Seimo komiteto pirmininko nuomone, liustracijos procesą reikėtų baigti 2012 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min