Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nukentėjusiems nuo sovietų kariuomenės jaunuoliams siūlomos kompensacijos

Sovietų kariai Afganistane
„Scanpix“ nuotr. / Sovietų kariai Afganistane.
Šaltinis: BNS
0
A A

Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūlo asmenims, kurie nukentėjo 1990–1991 metais bandydami išvengti sovietų armijos, išmokėti vienkartines 4 tūkst. Lt kompensacijas.

Atitinkamą įstatymo projektą parengusi KAM siūlo, kad kompensaciją galėtų gauti jaunuoliai, atsisakę tarnybos sovietų kariuomenėje, bet prievarta paimti į dalinius, nuteisti laisvės atėmimu už pasitraukimą iš sovietų armijos arba šaukimo tarnauti joje boikotavimą, priversti grįžti tęsti tarnybos iki 1991 metų rugsėjo 7 dienos.

KAM sako, kad numačius kompensacijas bus atkurtas socialinis teisingumas, nes dalis nukentėjusių jaunuolių, kurie po 1990 metų kovo 11-osios pasitraukė iš armijos ir buvo globojami Raudonojo Kryžiaus globos skyriuje, bet tų pačių metų kovo 27 dieną sovietų desantininkų buvo pagrobti iš išvežti į Magadano sritį, tokias kompensacijas gavo.

Projekto aiškinamajame rašte rašoma, kad dėl atsisakymo tarnauti okupacinėje kariuomenėje jaunuoliai buvo sovietų armijos atstovų persekiojami beveik visą 1990–1991 metų laikotarpį.

Dalis tokių jaunuolių buvo pagrobti ir prievarta išvežti į sovietų armijos karinius dalinius, dalis nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis, keli jaunuoliai, sovietų armijos atstovų persekiojami, žuvo, kiti, bijodami susidorojimo su jais ar jų šeimos nariais, patys grįžo į sovietų karinius dalinius, dar kiti išvengė sovietų armijos represijų, slapstydamiesi.

KAM duomenimis, nuo 1990 metų kovo 11 dienos prievartinės tarnybos sovietų armijoje atsisakė 1562 jaunuoliai. Iš jų 67 buvo prievarta išvežti į sovietų karinius dalinius – iš jų 21 jaunuolis 1990 metų kovo 27-osios naktį išvežtas į Magadano sritį, kiti 46 – sugaudyti pavieniui ir išvežti į kitus sovietų karinius dalinius. 20 vaikinų nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis, trims iškeltos baudžiamosios bylos, o trys jaunuoliai žuvo.

Be to, nustatyti keturi tarnybos sovietų armijoje atsisakę asmenys, kurie vėliau patys grįžo į sovietų armijos dalinius, bijodami sovietų armijos represijų, susidorojimo su jų šeimomis. Tačiau manoma, kad taip nukentėjusių jaunuolių galėjo būti kur kas daugiau – apie 200.

1465 vaikinai, norėdami išvengti prievartinės tarnybos ir sovietų armijos ar valdžios atstovų represijų, buvo priversti slapstytis, keisti gyvenamąją vietą, palikti šeimą. Pasak KAM, taip apribotos jų teisės į laisvą pasirinkimą dirbti, mokytis, užsiimti kita veikla.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min