Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nukritę lapai virsta kompostu

Visus lapus sugrėbti ir išvežti į kompostavimo aikšteles žadama iki gruodžio 10 dienos.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Visus lapus sugrėbti ir išvežti į kompostavimo aikšteles žadama iki gruodžio 10 dienos.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Rudeniniams lapams nuklojus Vilniaus gatves, parkus ir skverus miestą tvarkančios bendrovės jau pradėjo juos vežti į specialias kompostavimo aikšteles. Ten turėtų atsidurti ir dauguma kenkėjų pažeistų kaštonų lapų. Miesto tvarkytojai teigia neturintys galimybių jų atskirai surinkti ir sudeginti.

Kaštonai šiemet parudavo dar vasaros vidury. Visoje Lietuvoje išplitusių keršųjų kandžių vikšrai pažeidžia lapus, kurie ruduoja ir anksti nukrenta, o medžiai džiūsta. Anot gamtininkų, cheminių preparatų, efektyviai naikinančių šiuos kenkėjus, nėra, o jų nenaikinant kaštonai Lietuvoje gali sunykti per penkerius metus.

Kaštonais rūpintis turi savivaldybės

Anot Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjo Selemono Paltanavičiaus, su miestų savivaldybių Aplinkos apsaugos skyrių specialistais, ekologais problema aptarta ir pastarieji žino, kaip ją galima spręsti.

„Lapus reikėtų deginti arba vežti į specialias biodegraduojančių atliekų aikšteles, kur gaminamas kompostas, nes ten lapai skaidomi ir keršakandžių lėliukės praranda galimybes toliau vystytis. Jokiu būdu negalima išvežti šių lapų į pamiškes ar kitas vietas, kur kenkėjai gali dar labiau išplisti“, – sakė S.Paltanavičius.

Biologinės įvairovės skyriaus vedėjo teigimu, įveikti šiuos kenkėjus bendromis pajėgomis galima, tačiau tuo turi pasirūpinti savivaldybės.

Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Mikalauskienė teigė, kad parkuose, skveruose, šalia daugiabučių namų, kur auga įvairūs medžiai, atskirai rinkti kaštonų lapų nėra galimybių, tai galėtų daryti nebent patys gyventojai individualiuose sklypuose.

„Dabar nukrito ir kaštonų, ir liepų, klevų lapai, kaip juos atskirti? Visus lapus vežame kompostuoti. Jau ne vienerius metus stengiamės nepalikti lapų nei gatvėse, nei parkuose ar skveruose, o viską sugriebti ir išvežti“, – sakė I.Mikalauskienė.

Lapai priimami nemokamai

Lapus tvarko miestą prižiūrinčios bendrovės, kurios pasirašydamos su savivaldybe sutartis įsipareigoja iki gruodžio 10 dienos sugrėbti ir išvežti lapus į kompostavimo aikšteles. Nemokamai juos šiemet priima dvi įmonės.

Anot bendrovės „Juknevičiaus kompostas“ vadybininkės Olgos Vorobjovos, šiemet atsisakyta prieš kelerius metus taikyto mokesčio už atvežamus į kompostavimo aikštelę lapus ir bent iki naujųjų metų lapai bus priimami nemokamai. „Lapus gali atvežti visi: ir privatūs asmenys, ir bendrovės, tik juridiniai asmenys privalo iš anksto pasirašyti sutartis. Taip pat pageidaujame, kad lapai būtų be šiukšlių – plastiko, stiklo“, – sakė O.Vorobjova.

Komentarai
Temos Savivaldybė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min