TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuo rugsėjo nebebus kaitrinių lempučių

Anot specialistės, tokio pakeitimo nauda akivaizdi, bet spręsti, kaip elgtis, lieka vartotojui.
Photos.com / Anot specialistės, tokio pakeitimo nauda akivaizdi, bet spręsti, kaip elgtis, lieka vartotojui.
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujoji ES direktyva skelbia, jog nuo 2009 metų rugsėjo 1 dienos iki 2016 metų vartotojai kaitrines lemputes ir kitus neefektyviai elektros energiją vartojančius prietaisus turėtų pakeisti energiją taupančiomis lemputėmis bei halogeninėmis lempomis ar LED diodais.

Iš apyvartos visoje Europoje, o taip pat Lietuvoje, turės išnykti didesnio nei 80 W galingumo kaitrinės lemputės. Kitos lemputės bus pamažu uždraustos iki 2012 metų rugsėjo. Europos Komisijos skaičiavimais, naujoji priemonė padės sutaupyti tiek elektros energijos, kiek jos per metus suvartoja 11 mln. vidutinių statistinių ES namų ūkių arba pagamina dešimt 500 megavatų galios jėgainių.

Briuselis taip pat nurodo, kad įgyvendinus šią programą bus išmetama 15 mln. tonų mažiau anglies dvideginio, o namų ūkių sąskaitos už elektrą gali sumažėti apie 50 eurų per metus. Tokie Europos Komisijos planai britus jau įkvėpė kaupti kaitrines lemputes. Ar to imtis turėtume ir mes, kokia tikroji tokio pakeitimo nauda žmogui ir gamtai? Apie tai naujienų portalui 15min.lt papasakojo Lina Užšilaitytė, VĮ Energetikos agentūros Energijos efektyvumo ir taupymo skyriaus vedėja. 

Ar į naudą šitas pakeitimas? Ar tai naudinga ir žmogui, ir gamtai? 

Apskaičiuota, kad Bendrijoje 2007 metais suvartota 112 TWh energijos. Gaminant tokį elektros energijos kiekį į aplinką išmetama 45 Mt CO2. Nesiimant konkrečių priemonių prognozuojama, kad 2020 metais energijos vartojimas padidės iki 135 TWh. Numatoma kad iki 2020 m. energijos vartojimas produktams, kuriems taikomas šis reglamentas, sumažės apie 39 TWh. 

Ar tikrai kaitrinių lempučių žala yra tokia didelė, kad jas reikia keisti fluorescencinėmis? 

Apskaičiuota, kad naudojamose nekryptinėse buitinėse lempose 2007 m. buvo 2,9 tonos neperdirbamo (gyvavimo pabaigoje) gyvsidabrio. Jei nebus imtasi specialių priemonių, prognozuojama, kad neperdirbamo gyvsidabrio kiekis naudojamose lempose didės ir 2020 m. pasieks 3,1 tonos, tačiau įrodyta, jog gyvsidabrio kiekį įmanoma gerokai sumažinti. Nustatant energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus produktams, kuriems taikomas šis reglamentas, bus sumažintas gyvsidabrio išmetimo kiekis. 

Dėl ekologinio projektavimo reikalavimų neturėtų sumažėti gaminių funkcionalumas ar neturėtų būti padarytas neigiamas poveikis sveikatai, saugai ar aplinkai. Pabrėžtina, kad nauda, gauta sumažinus gaminių suvartojamos elektros energijos kiekį, turėtų būti didesnė už galimą papildomą poveikį aplinkai (jeigu jis būtų), padarytą gaminant gaminius, kuriems taikomas šis reglamentas.

Didžiojoje Britanijoje žmonės ėmė kaupti kaitrinių lempučių atsargas. Ar verta tai daryti? Kiek žmogus vidutiniškai galės sutaupyti naudodamas fluorescencines lemputes?

Photos.com/Teigiama, kad šios lemputės ne tik ekonomiškesnės, bet ir ekologiškesnės.
Photos.com/Teigiama, kad šios lemputės ne tik ekonomiškesnės, bet ir ekologiškesnės.

Lemiamas faktorius, dėl kurio teikiama pirmenybė fluorescencinėms lemputėms, yra ilgaamžiškumas ir mažesnės elektros energijos sąnaudos, palyginti su kaitrinėmis lempomis. Kaitrinių lempų ilgaamžiškumas – 800–1000 val., tuo tarpu CFL – nuo 4000–14 000 val. Vienodo šviesos srauto dydžiui generuoti fluorescencinė lemputė sunaudoja 5 kartus mažiau elektros energijos nei kaitrinė. Taigi energetinė nauda akivaizdi. 

Ekonominę naudą galite paskaičiuoti. Fluorescencinės lemputės yra nuo kelių iki keliolikos kartų brangesnės – viskas priklauso nuo lemputės savybių, gamintojo ir pan. Priimant, kad viena fluorescencinė lemputė veiks 8000 val. (lemputės parametrus nurodo gamintojas), kad veiktų tą patį laiką, jums reikės 8 kaitrinių lempučių. Per 8000 val. 100 W kaitrinė lemputė sunaudos 800 kWh elektros energijos, o tai kainuos apie 296 Lt, jeigu skaičiuotume pagal dabartinę elektros energijos kainą (37 cnt/kWh). Fluorescencinės lemputės jums pakaks 20 W galios. Ji per 8000 val. sunaudos 160 kWh ir tai kainuos 59 Lt. Išvadas darykite patys.

 Ar fluorescencinės lemputės nėra kenksmingos regėjimui, apskritai sveikatai? Naujausi tyrimai joms nepalankūs. Teigiama, kad lemputėse esantis gyvsidabris skleidžia žmogaus sveikatai pavojingus ultravioletinius spindulius. Taigi kuri blogybė mažesnė? 

Vertinimai dėl šių lempučių poveikio sveikatai yra nevienareikšmiški Nesu šios srities specialistė, todėl negaliu komentuoti, kiek vieni ar kiti vertinimai yra teisingi.

Ar lempučių gamintojams nebus sunku nutraukti kaitrinių lempučių gamybą? 

Gamintojai turės persiorientuoti, bet tam skiriamas pereinamasis laikotarpis. Kaitrinių lempučių numatyta atsisakyti 2012 m. Nereikalaujama tuoj pat nutraukti visų lempučių gamybos.

Jau girdisi žmonių ketinimų atsivežti kaitrinių lempučių iš, tarkim, Baltarusijos. Ar gali atsirasti nelegalios prekybos apraiškų? Ką apie tai manote? 

Visko gali būti. Šito klausimo nekomentuosiu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min