Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 12 31, 14:41

Nuo sausio socialines pašalpas mokės savivaldybės, o vaikų maitinimui bus skiriama daugiau pinigų

Nuo 2014 m. sausio 1-osios socialinės pašalpos teikimas perduodamas savivaldybėms vykdyti kaip savarankiška funkcija, tad visos savivaldybės turės daugiau teisių ir atsakomybės skiriant socialinę pašalpą nepasiturintiems gyventojams, tvirtina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Pensijos belaukiant
Pensijos belaukiant / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Tokiu būdu socialinės pašalpos skyrimas bus taiklesnis, veiksmingesnis, bus sudarytos geresnės sąlygos užkirsti kelią piktnaudžiavimui pinigine socialine parama, kad socialinės pašalpos nesikreiptų asmenys, oficialiai nurodantys mažesnes gaunamas pajamas, negu yra iš tikrųjų.

Kaip rodo patirtis, vietos bendruomenės nariai vieni kitus geriau pažįsta ir žino, kam iš tikrųjų reikia padėti, o kas tik naudojasi įstatymų spragomis.

Kaip rodo patirtis, vietos bendruomenės nariai vieni kitus geriau pažįsta ir žino, kam iš tikrųjų reikia padėti, o kas tik naudojasi įstatymų spragomis.

Be to, ir pačios savivaldybės nuo šiol bus labiau suinteresuotos, kad parama pasiektų tik tuos, kam ji išties yra reikalinga, nes socialinės pašalpos teikimui skirtų finansuoti nepanaudotų lėšų savivaldybės neturės grąžinti į valstybės biudžetą, kaip buvo iki šiol, todėl nepanaudotas lėšas galės panaudoti viešiesiems poreikiams tenkinti.

Nemokamam mokinių maitinimui – daugiau lėšų

2014 metų sausį bus didinama nemokamo mokinių maitinimo produktams įsigyti skiriamų lėšų suma. Vienam mokiniui vienai dienai nemokamam maitinimui (pusryčiams, pietums, pavakariams) bus skiriama 10 proc. daugiau lėšų. 

Taip nutarta reaguojant į kylančias maisto produktų kainas ir siekiant užtikrinti visavertį, sveikos mitybos reikalavimus atitinkantį mokinių maitinimą. Nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti bus skiriama nuo 1,3 iki 7,7 proc. bazinės socialinės išmokos dydžio suma (nuo 1,69 Lt iki 10,01 Lt). Iki šiol buvo skiriama nuo 1,2 iki 7 proc. bazinės socialinės išmokos dydžio suma (nuo 1,56 Lt iki 9,1 Lt).

Šie maisto produktams įsigyti skiriamų lėšų dydžiai apskaičiuoti vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintu Pusryčių, pietų ir pavakarių patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašu pagal mokinių amžiaus grupes bei remiantis Lietuvos statistikos departamento pateikta informacija apie maisto produktų vidutines mažmenines kainas bei vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius.

II laipsnio valstybines pensijas galės gauti ir 5 vaikus užauginusios motinos

Nuo kitų metų sausio Lietuvos Respublikos antrojo laipsnio valstybines pensijas galės gauti motinos, pagimdžiusios, išauginusios iki 8 metų ir gerai išauklėjusios 5 ir daugiau vaikų. Šios motinos turi būti sulaukusios Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatyto senatvės pensijos amžiaus arba joms turi būti pripažintas 0-40 proc. darbingumo lygis. Pensijos dydis – 400 Lt.

Vyriausybės nutarimu, į II laipsnio valstybinę pensiją pretenduojančios daugiavaikės motinos teisė gauti minėtą pensiją bus nustatoma vadovaujantis nuostatuose patvirtintais Daugiavaikių motinų pagimdytų (įvaikintų) ir išaugintų vaikų gero išauklėjimo bei pačių motinų elgesio vertinimo kriterijais ir sąlygomis. 

Dėl šios pensijos gavimo motina (ar jos įgaliotas asmuo) turėtų kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją.

Iki šiol teisę į II laipsnio valstybinę pensiją turėjo motinos, išauginusios 7 ir daugiau vaikų.

Didės valstybinės pensijos

Visos valstybinės pensijos, kurios  ekonominės krizės laikotarpiu buvo mokamos sumažintos pagal Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą, nuo ateinančių metų sausio 1-osios bus atkuriamos.

Nukentėjusiems asmenims valstybinės pensijos  atkuriamos nuo 180 Lt iki  200 Lt dydžio, pirmojo laipsnio – rezistencijos dalyviams – kariams savanoriams,  asmenims už nuopelnus, buvusiems aukščiausiems  valstybės pareigūnams  – nuo 680 Lt iki 800 Lt; antrojo laipsnio  rezistencijos dalyviams – laisvės kovų dalyviams, daugiavaikėms motinoms, garbės donorams, asmenims už nuopelnus – nuo 453  Lt iki 400 Lt. Taip pat atkuriamos valstybinės pensijos  mokslininkams, pareigūnams ir kariams,   teisėjams,  kurios buvo sumažintos individualiai, priklausomai nuo to, koks paskirtosios pensijos dydis. 

Slaugos ar priežiūros tikslinės kompensacijos neįgaliesiems didės 15 proc.

Nuo ateinančių metų sausio pradžios atkuriamos slaugos ar priežiūros išlaidų tikslinės kompensacijos neįgaliesiems, kurios 15 proc. buvo sumažintos 2010 metais. Tai palies beveik 100 tūkst. neįgalių žmonių. Tam papildomai numatyta 86 mln. Lt valstybės biudžeto lėšų. Užsitęsus ekonominei krizei, nuo 2012 m. buvo atkurtos tik „Sodros“ pensijos, todėl labai svarbu, kad jau nuo kitų metų 15 proc. didesnes tikslines kompensacijas gaus ir neįgalieji.

Slaugos išlaidų tikslinių kompensacijų neįgaliesiems dydis nuo 2014 metų sudarys 900 Lt (2,5 bazinės pensijos).

Priežiūros išlaidų tikslinių kompensacijų dydžiai žmonėms su negalia bus:

neįgaliems vaikams:

– su sunkiu neįgalumu – 1 bazinė pensija (360 Lt);

– su vidutiniu neįgalumu – 0,5 bazinės pensijos (180 Lt);

asmenims, pripažintiems nedarbingais ar iš dalies darbingais:

– netekusiems 75-100 procentų darbingumo – 1 bazinė pensija (360 Lt);

– netekusiems 60-70 procentų darbingumo – 0,5 bazinės pensijos (180 Lt);

senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims – 0,5 bazinės pensijos (180 Lt). 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min