TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nusikaltimais žmoniškumui kaltinamų buvusių OMON narių byla perduodama teismui

Lietuvos apeliacinis teismas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvos apeliacinis teismas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį nusprendė, kad baudžiamoji byla, kurioje Rusijos Federacijos piliečiai, buvę OMON nariai Boleslavas Makutynovičius ir Vladimiras Razvodovas kaltinami nusikaltimais žmoniškumui ir karo nusikaltimais, turi būti perduota Vilniaus apygardos teismui nuo pasirengimo nagrinėti teisme stadijos.

Šių metų lapkričio 14 d. Vilniaus apygardos teismas šią bylą grąžino prokurorams esminiams baudžiamojo proceso trūkumams pašalinti.

Apeliacinio teismo vertinimu, pirmosios instancijos teismas padarė nepagrįstą išvadą, kad buvo padaryti esminiai baudžiamojo proceso pažeidimai, kurie trukdo teismui nagrinėti bylą, ir dėl to nepagrįstai perdavė bylą prokurorui

Tokį sprendimą Lietuvos apeliacinis teismas priėmė nustatęs, kad Rusijos Federacija neįvykdė ir neketina įvykdyti Lietuvos Respublikos Generalinės prokuratūros ne vieną kartą pateiktų teisinės pagalbos prašymų nustatyti šių asmenų gyvenamąsias vietas, įteikti jiems kaltinamuosius aktus, jų vertimus į kaltinamiesiems suprantamą kalbą, išaiškinti jiems procesines teises, pasiūlyti duoti parodymus ir pan.

Teismas savo nutartyje rėmėsi iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos kylančia valstybės priederme užtikrinti kiekvieno asmens ir visos visuomenės saugumą nuo nusikalstamų kėsinimųsi. Kitaip tariant, valstybė, pripažindama, kad kiekviena toje valstybėje rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika kelia grėsmę joje gyvenančių žmonių gerovei, turi imtis priemonių ne tik kriminalizuoti tam tikras veikas, bet ir sukurti efektyvų mechanizmą, kurio pagalba būtų galima greitai ir kiek įmanoma mažesnėmis sąnaudomis išaiškinti tos valstybės teritorijoje ar jos piliečių padarytas nusikalstamas veikas ir tinkamai juos nubausti.

Kaip minėta, Rusijos prokuratūra neįvykdė Lietuvos prokuratūros siųstų teisinės pagalbos prašymų, o į du teisinės pagalbos prašymus iš viso neatsakė. Apeliacinio teismo vertinimu, tokios aplinkybės patvirtina, kad Rusijos Federacijos generalinė prokuratūra neketina bendradarbiauti su Lietuvos teisėsaugos institucijomis šioje baudžiamojoje byloje.

Pagal įstatymus, jeigu kaltinamasis–užsienio valstybės pilietis yra ne Lietuvos Respublikos teritorijoje, prokuroras privalo siųsti kaltinamojo akto nuorašą Lietuvos tarptautinėse sutartyse numatytoms centrinėms susižinojimo įstaigoms užsienyje.

Primename, kad 2013 m. liepos pradžioje baudžiamoji byla, kurioje užsienyje (Rusijos Federacijoje) esantys Boleslavas Makutynovičius ir Vladimiras Razvodovas kaltinami 1991 m. Lietuvoje vykdę nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, kartu su kaltinamuoju aktu buvo perduota Vilniaus apygardos teismui. 2013 m. lapkričio 14 d. nutartimi šis teismas nusprendė, kad kaltinamųjų aktų nuorašai įtariamiesiems turėjo būti įteikti ,,į rankas“, o ne siunčiant juos į centrinę užsienio valstybės susižinojimo įstaigą, ir grąžino bylą prokurorams esminiams baudžiamojo proceso pažeidimams pašalinti.

Anot Generalinės prokuratūros informacijos, šioje reikšmingoje byloje dėl 1991 m. Lietuvoje įvykdytų karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmogiškumui atskleista 16 Lietuvos Respublikos pasienio postų užpuolimo, ginklų grobimo, žmonių sužalojimo bei apšaudymo epizodų, nukentėjusiaisiais ir civiliniais ieškovais pripažinti 39 asmenys. Nors ikiteisminis tyrimas yra užbaigtas ir byla pateikta teismui, tarptautinė abiejų kaltinamųjų paieška vykdoma ir toliau. Pasak prokurorų, teismo procesas turėtų vykti kaltinamiesiems teisme nedalyvaujant, kas yra leidžiama, kai nagrinėjama byla dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui.

Prokuratūra nesutiko su minėtu Vilniaus apygardos teismo 2013 m. lapkričio 14 d. sprendimu, prašė jį panaikinti ir bylą grąžinti į apygardos teismą.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min