Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 27d. 10:17

Nusikaltimo sudėtis: gimdė ir augino vaikus

vežimėlis
15min nuotr. / vežimėlis

Dviejų vaikų mamą „Sodra“ ir prokurorai įkalins 8 metams. Jos nusikaltimo sudėtis: gimdė vaikus, juos augino nedirbdama ir gaudama iš valstybės pašalpą.

Airimė Daiva Ališauskaitė, viena iš prokurorams užkliuvusių motinų - Lietuvą daugelį metų garsinusi krepšininkė. Ji nuoširdžiai gailisi dėl to, ką padarė: „Jei kas nors atsuktų laiką atgal, tikrai negimdyčiau. Baisu, žiauru taip kalbėti, bet ką daryti...“ Taip pasakiusi ji atsistoja ir ima supti savo juodbruvą naujagimį: „Na, ko pyksti, mažiuk?“ Ir kur tu nepyksi?

Kaltinimą Airimei ir dar keturioms Utenos rajono mamoms pateikęs rajono apylinkės prokuroras Ramūnas Dubrava pabrėžė, kad tai, kuo jis su kolegomis užsiima – visiška naujovė teisinėje praktikoje. Tačiau jie stengsis.

„Pažeidžiamas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas bei Ligos ir motinystės pašalpų nuostatos, kuriomis naudojantis buvo siekiama sau naudos. Už tokias padarytas veikas įstatymo leidėjas numato gana griežtas bausmes, t. y. už sukčiavimą apgaule įsigyjant didelės vertės svetimą turtą baudžiama vienos rūšies bausme, tai yra laisvės atėmimu iki 8 metų. Ir kitos alternatyvios bausmės rūšies nenumatoma“, – aiškina prokuroras ir neneigia, kad bylos buvo inicijuotos „Sodros“ po to, kai valdančioji Permainų koalicija pradėjo ieškoti rezervų taupyti.

Baigi sportininko karjerą ir išeini į gatvę. Pradėjai, žmogau, darbo ieškotis, ir tave taip sutrypia. Papuoliau į mėsmalę. Kažkam reikia parodyti, kad darbą dirba, tai dabar „važiuos“ ant mūsų“. Lieja nuoskaudą dviejų mažylių mama.

3000, 5000 litų... Tai yra sumos, kurių mokėjimas nėščiai moteriai įeina į nusikaltimo sudėtį. Tai nustatė prokurorai, kurie nė nekriuktelėjo, kai ponai iš LEO LT ėmė iš kasos per 200 tūkst. litų išeitines pašalpas, o apsukę ratą vėl grįždavo į tą patį darbą.

Šiuo metu tokių bylų daugėja visuose rajonuose. Plungės rajono prokuratūra raportavo persekiojanti šešias motinas. Tauragėje, Šilutėje - mamos jau teisme. Jos į teismus eina su nepaneigiamais įkalčiais – žindomais kūdikiais. Tai jų naudai mamos pasinaudojo labai draugiškai pataisytais įstatymais, leidusiais gauti tokio dydžio algą, kokią tik išgalės mokėti darbdavys tris mėnesius iki gimdymo ir tada auginti vaikelį gaunant atlyginimo dydžio pašalpą.

Kai įstatymas buvo priimamas, už jį balsavo ir dabartinės valdančiosios koalicijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos kirkščionių demokratų (TS-LKD) lyderiai. Įstatymo kritikai aiškino, kad jis yra populistinis, sudarantis sąlygas papiktnaudžiauti, pagaliau – diskriminuojantis vyresnius nei dvejų metų vaikus auginančias šeimas. Tačiau politinis buldozeris stūmėsi rinkimų link. TS-LKD žadėjo, kad iki 2050 metų Lietuvoje gyvens 4 milijonai žmonių. Visiems reikėjo rinkėjų simpatijų.

Dabar vienai tokiai rinkėjai inkriminuojama tai, kad ją savo individualioje įmonėje įdarbino nuosavas vyras, o tada, ji, klastingoji, pastojo. Kitai, kad gavo „didelę“ algą. Ir išties, negi tokia pilvota moterėlė gali būti gera darbuotoja?

Prokurorai persekioja motinas, nors įstatymais nedraudžiama nėščiosioms dirbti, joms neribojamas darbo užmokesčio dydis ir nurodomas gundomai trumpas laikotarpis, pagal kurį skaičiuojama motinystės išmoka. „Sodra“, iš pradžių neteisėtai stabdydavusi pašalpų mokėjimą įtartinoms motinoms, dabar pinigus moka, tačiau prokuratūra užblokuoja sąskaitas. Kadangi gaunančioms pašalpas mamoms draudžiama dirbti, jos su savo naujagimiais lieka be pragyvenimo lėšų. „Jai pasiūlė: neturi iš ko gyventi, eik dirbti!“ – pasakoja Airimės sesuo Jolita Paužuolienė.

Taupymo planui reikia silpnų aukų

Atrodo, kad bylinėdamiesi su ką tik pagimdžiusiomis motinomis prokurorai, „Sodra“ ir politikai siekia maksimalaus viešumo, nes taip stengiamasi atgrasyti nuo pretenzijų į motinystės pašalpas kuo daugiau tėvelių.

Airimė apie savo nusikaltimą pirmiausia sužinojo iš laikraščių. Tai jiems vietos prokuroras pirmiesiems pranešė, kad baisiai nusikalsta. Esą veiklos nevykdžiusi įmonė prieš trejetą metų pasamdė Airimę, davė jai „didelę“ algą (5000 litų ant popieriaus), o ši, klastingoji, pastojo ir ėmė lauktis vaikelio. Paskui išėjo atostogų ir teisėtai gavo pašalpą. Tada...

Bet tegul ji pati pasakoja: „Pradėjau lauktis antrojo... Jei būtume žinoję, kad taip bus – nebūtume laukęsi.“

Palyginti su „VP dešimtuku“, kuris perpardavęs turtą per savo kontroliuojamą invalidų organizaciją susigrąžino per 70 mln. litų PVM, tos mamos laikomos didelėmis nusikaltėlėmis. Krautuvininkų, vėliau užvaldžiusių Lietuvos energetikos sistemą, dėl PVM aferos niekas nepersekiojo ir nebaudė.

„Man net šaukimas nebuvo atsiųstas... Paklausiau: kokiu statusu? Įtariamoji. Klausiu, ar man advokato reikia? Reikia.“

Prokuroras R.Dubrava neslėpė, kad susiduria su sunkumais. „Taip, tai yra intelektualaus pobūdžio veikos, kurių tyrimas išties reikalauja daug žinių ir tam tikrų institucijų bendradarbiavimo, nes jos pagal Baudžiamąjį kodeksą yra priskiriamos prie sunkių nusikaltimų. Vertiname pagal kėsinimosi į svetimo turto dydį. Dažniausiai asmenys kreipiasi dėl motinystės ir tėvystės pašalpų ne už vienus, o už dvejus metus, todėl per tą laikotarpį sumos gerokai padidėja, kartais viršija šimtą tūkstančių“, – aiškino prokuroras, kaip tykojama motinų, kaltinamų vaikų gimdymu ir auginimu iki dvejų metų.

Kovojant su gimdyvėmis prokuratūrai talkina Finansinių nusikaltimų tarnyba (FNTT), neradusi ko veikti be valstybės išlaikomų meno kolektyvų darbo perpardavinėjimo už neapskaitytus grynuosius, „Vilniaus – Europos kultūros sostinės“, Operos ir baleto teatro remonto už daugiau nei 30 mln. litų ir daugybės kitų bylų. FNTT vadovas niekada neslėpė savo artumo Permainų koalicijos narei – Abonento partijai, kuri dabar kontroliuoja čia ką tik minėtų projektų įspūdingus finansinius reikalus, ir pačiam liūdnai pagarsėjusiam Operos ir baleto teatro direktoriui G.Kėvišui. A.Kubiliaus nurodymu, Abonento partijos kontroliuojamiems projektams pinigų nestinga, todėl Permainų koalicijai tenka ieškoti kitų rezervų taupyti. Mamos jiems pasirodė lengva auka.

„Kelis mėnesius dirbtinai pakeli, išaugini sau algą ir panašiai, tai ne ką gali, o ko negali. Tai yra piktnaudžiavimas – valstybės apgavystė. Tai yra nusikaltimas“, – toks buvo sunkiai suvokiamas Rimanto Dagio verdiktas mamoms.

Spąsteliai naiviems

Airimė aiškina, kad įstatymo leidėjai ir pašalpą mokėjusi „Sodra“ lyg sąmoningai viliojo į spąstus. „Kada laukiausi pirmagimės, įstatymu buvo numatytos atostogos iki 1 metų. Paskui pailgino iki dvejų. Ir tuos dvejus metus niekas nieko nesakė, kas yra blogai. Dabar esu apimta šoko būsenos.“

Airimės istorija - ypač skaudi. Pirmą vaikelį ji pagimdė būdama 35. Iki tol sportavo. Už Lietuvą! Ir už centus. Be jokių socialinių garantijų, visą laiką drebėdama, kad patirs traumą, o tada - badas. Lietuvoje daugelis žmonių gauna atlygį be jokių socialinių garantijų – tik už tai, ką padaro. Panašūs darbo santykiai nebūdingi ES, tačiau veši Kinijoje.

„Baigi sportininko karjerą ir išeini į gatvę. Pradėjai, žmogau, darbo ieškotis, ir tave taip sutrypia. Papuoliau į mėsmalę. Kažkam reikia parodyti, kad darbą dirba, tai dabar „važiuos“ ant mūsų“, – lieja nuoskaudą dviejų mažylių mama.

J.Paužuolienė, Airimės sesuo, dabar vadovauja įmonei, kuri, pasak prokurorų, nevykdydama veiklos samdė būsimą mamą. Jos vyras, tos bendrovės bendraturtis, yra nusikaltimo bendrininkas. Jo ir Aurimės tariamas sąmokslas yra sunkinanti aplinkybė.

J.Paužolienė vadina melu prokuroro paskleistą istoriją, neva Aurinė buvo įdarbinta tik dėl pašalpos, ir pasakoja visai kitaip. Istoriją solidaus verslo, kuris pamėgino keltis iš pelenų ir už tai dabar yra teisiamas.

Ji pasakojo, kaip šeima pirminės privatizacijos laikais įsigijo Anykščių apylinkėse lentpjūvę, išplėtojo veiklą, kol galėjo pasiūlyti darbą šimtui žmonių. Paužuolių medžio apdirbimo įmonė buvo penktas darbdavys rajone, investavęs 13 mln. litų. „Bet atsitiko nelaimė – gaisras. Sudegė daug medžiagų, įrengimai, patirti dideli nuostoliai.“ Po gaisro įmonė buvo priversta išparduoti turtą, kad sumokėtų mokesčius (nuo kurių niekas neatleido net įvykus nelaimei) ir skolas.

Prieš ketvertą metų, kai Lietuvoje ėmė kilti ekonomika, Paužuoliai sumanė gaivinti verslą. Airimė, kuri ne tik kamuolį varinėjo, bet ir baigė aukštąjį mokslą, kaip tik ieškojo darbo.

J.Paužuolienė teigia, kad taip, kaip Aurimę, buvo galima užsipulti bet kurią kitą moterį, dirbusią privačiame versle. Dabar ponia Jolita dirba vietoj Airimės: „Gal man dabar skubėt nešt pažymą, kad aš metus, antrus, trečius netapsiu nėščia, arba parašyti „Sodrai“ pasižadėjimą, kad aš, gink Dieve, nepastosiu, o jau jeigu pastosiu, tai užsikasiu taip giliai, kad niekas neberas?“

Graudžiausia šioje istorijoje yra tai, kad būtent tada, kai Airimė įsidarbino ir gavo prokurorams įtarimų sukėlusį atlyginimą, vyko dar vienas procesas. Mokesčių inspekcija persekiojo įmones, mokėjusias ... per mažus atlyginimus. Taip buvo kovojama su mokėjimais vokeliuose.

„Ar jums negaila šitų šeimų?“ – paklausė žurnalistas uolaus Utenos apylinkės prokuroro, persekiojančio jau penkias šeimas. „Na, mes vadovaujamės tik įstatymu ir tas emocijas paliekame už jo ribų, todėl apie jas kalbėti nenorėčiau“, – šypsodamasis numojo valstybės kaltintojas.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Aktualu

Premjeras pateikė literatūrologo M.Kvietkausko kandidatūrą į kultūros ministro postą

15min tema Aktualu

Vėžį nugalėjusius jaunus žmones subūręs Šarūnas Narbutas atvėrė akis Europai

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

24sek

A.Toupane'as „Žalgirio“ perspektyvomis neabejoja: „Viskas bus gerai“

Gazas

Vairavimo žiemos sąlygomis pamoka: kaip stabdyti automobilį slidžiame kelyje

Vitaminai sielai. J.Statkevičius apie didžiausią savo priešą – liežuvį, draugystę ir meilę

Vardai

Premjera: „Skamp“ su senokai matytu Psichu pristato dainą ir klipą „Neišeik“

Buvau geras Gyvenimas

Roberto laiškas: „Prasmingus darbus daranti Jolanta Stankūnienė nusipelnė įvertinimo“

Aktualu

Britų premjerė įspėja apie antro „Brexit“ referendumo organizavimo žalą

Gyvenimas

G.Bružienė: norite kuo ilgiau būti sveiki ir jauni – vartokite nepelnytai pamirštą judrų aliejų

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Lietuvos bankas: transporto priemonių draudimas atpigo

Verslas

„Sodra“ siūlo virtualią instrukciją – ką daryti apsisprendus dėl pensijų kaupimo

Vardai

Grupėje „Golden Age“ – dideli pokyčiai: pristato naują narę ir dvi dainas

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Vardai

„Lietuvos balso“ numylėtinė Eglė Jurgaitytė šokiravo – atskleidė tamsiąją populiarumo pusę

Maistas

Saldūs kepiniai su spanguolėmis: 15 sausainių, pyragų, keksiukų receptų

Aktualu

R.Tamašunienė: yra bent penkios ministerijos, į kurias galėtume pasiūlyti savo žmones

Aktualu

A.Duda: per išpuolį Strasbūre mirtinai sužeistas lenkas stengėsi apsaugoti kitus žmones

Naujienos

Verslas

Prabangus džipas Kazlų Rūdos savivaldybei – svarbiau nei įstatymai, spjovė ir į VPT

Aktualu

Premjeras pateikė literatūrologo M.Kvietkausko kandidatūrą į kultūros ministro postą

15min tema Aktualu

Vėžį nugalėjusius jaunus žmones subūręs Šarūnas Narbutas atvėrė akis Europai

Aktualu

Kaune – mįslinga policijos operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Verslas

Maskvos srityje sulaikyta 20 tonų lietuviško sūrio siunta bus sunaikinta

24sek

A.Toupane'as „Žalgirio“ perspektyvomis neabejoja: „Viskas bus gerai“

Gazas

Vairavimo žiemos sąlygomis pamoka: kaip stabdyti automobilį slidžiame kelyje

Vitaminai sielai. J.Statkevičius apie didžiausią savo priešą – liežuvį, draugystę ir meilę

Gyvenimas

Šventinis įvaizdis: kuo pakeisti mažą juodą suknelę ir kur semtis įkvėpimo

Vardai

Premjera: „Skamp“ su senokai matytu Psichu pristato dainą ir klipą „Neišeik“

Aktualu

Britų premjerė įspėja apie antro „Brexit“ referendumo organizavimo žalą

Gyvenimas

G.Bružienė: norite kuo ilgiau būti sveiki ir jauni – vartokite nepelnytai pamirštą judrų aliejų

Vardai

Grupėje „Golden Age“ – dideli pokyčiai: pristato naują narę ir dvi dainas

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Lietuvos bankas: transporto priemonių draudimas atpigo

Verslas

„Sodra“ siūlo virtualią instrukciją – ką daryti apsisprendus dėl pensijų kaupimo

Gyvenimas

15min studijoje – H.Vasiliauskienė ir A.Davidavičius apie gyvenimą be smurto

Vardai

„Lietuvos balso“ numylėtinė Eglė Jurgaitytė šokiravo – atskleidė tamsiąją populiarumo pusę

Aktualu

Baltijos šalių premjerai sutarė dėl bendros laiko juostos, atsisakius laikrodžių sukiojimo

Buvau geras Gyvenimas

Roberto laiškas: „Prasmingus darbus daranti Jolanta Stankūnienė nusipelnė įvertinimo“

Maistas

Saldūs kepiniai su spanguolėmis: 15 sausainių, pyragų, keksiukų receptų

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min